Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Психологія arrow Загальна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Фактори розвитку здібностей

Здібності реалізуються в діяльності людини залежно як від зовнішніх умов, так і від внутрішніх факторів. Відомо безліч випадків, коли здібна людина має всі умови для розвитку, але її лінь, безвілля, байдужість стають нездоланним бар'єром у діяльності. Водночас, буває, що за відсутності сприятливих зовнішніх умов розвиваються талановиті особистості. Розвиток здібностей не є самоціллю і не вичерпує всього багатства особистості. Іноді обдарована дитина випереджує одноліток, але в неї не складаються стосунки ні з молодшими, ні зі старшими. Тому на першому плані не питання про розвиток обдарованості, а задача формування особистості в цілому, в якій здібності є одним з компонентів. Назвемо головні особистісні фактори розвитку здібностей. Найбільш яскраво вони виражені на прикладі біографій видатних людей, які досягли значних результатів у науці, мистецтві, техніці.

Важливим фактором розвитку здібностей є стійкі інтереси до певної діяльності людини, які переростають у схильність до професійного оволодіння певною діяльністю. Між здібностями та інтересами існує складна залежність. Інтерес виникає до того, у чому виявились здібності людини, що їй добре вдається, де вона мала успіх. Одним з педагогічних прийомів є створення ситуації успіху – таких умов, за яких навіть найслабший учень міг би виявити себе. Водночас, випадковий інтерес, спочатку не пов'язаний з досягненням успіху і здібностями, згодом може бути вирішальним фактором їх розвитку. Так, Е. Галуа – відомий математик – навчався риториці. Йому потрапив до рук підручник геометрії. Він читав його, не відриваючись і засвоїв зміст за два дні замість двох років, на які був розрахований цей курс;

Наполегливість і цілеспрямованість. Вони мали вирішальне значення для долі багатьох талановитих і геніальних людей, коли їм доводилось долати складні перешкоди до улюбленої справи (М.В. Ломоносов, Т.Г. Шевченко). Героїчних зусиль коштувало право займатись живописом народній художниці України Катерині Білокур. Вона народилась у селі на Полтавщині. Односельці не підтримали бажання маленької дівчинки малювати. Родичі сварили за витрати паперу і часу, так потрібного на роботу у господарстві. Зрозуміло, що вона не мала можливості купити пензлі, фарби. Все це художниця виготовляла з природного матеріалу. Тільки наприкінці життя вона отримала певне визнання.

Згодом її картини з квітами, фруктами, овочами прославили на весь світ красу української природи.

Працелюбність і працездатність. Видатні люди, які довели унікальність своїх здібностей, багато і наполегливо працювали. П. Чайковський писав: "Весь секрет у тому, що я працюю щоденно і акуратно", що натхнення не любить лінькуватих. Едісон працював по шістнадцять і більше годин на добу. Бувало, спав всього по дві години. Вважав, що геніальність є результатом дев'яноста дев'яти відсотків поту та одного відсотку таланту.

Позитивне ставлення до сфери виявлення здібностей. Коли в цій сфері людина вбачає сенс свого життя, то діяльність носить по-справжньому творчий характер, здійснюється із захопленням та приносить задоволення. Так, видатний театральний діяч К. Станіславський назвав свою автобіографічну книгу "Моє життя – в мистецтві". І.П. Павлов радив: "Будьте пристрасні у вашій роботі, у ваших шуканнях".

Вимогливість до себе, прагнення до самовдосконалення. Відомо, що твори більшості видатних письменників, поетів (О.С. Пушкіна, М.Ю. Лєрмонтова, І.С. Тургенева, Л.М. Толстого) мають по кілька варіантів. Л.М. Толстой зізнавався, що деякі речення він переписував по п"ять разів, прагнучи якомога влучніше передати думку. М.В. Гоголь знищив другу частину свого найвизначнішого твору – "Мертвих душ". Неодноразово перемальовували свої картини і видатні художники.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші