Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Психологія arrow Загальна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Теорії особистості у психології США (Курт Левін, Абрахам Маслоу)

План

  • 1. Основні поняття теорії поля К. Левіна
  • 2. Будова психологічного середовища та його динаміка
  • 3. Піраміда потреб особистості у теорії самоактуалізації (А. Маслоу)
  • 4. Поняття про самоактуалізацію

Основні поняття теорії поля К. Левіна

Курт Левін (1890-1947 pp.) – німецький і американський психолог, розробник теорії поля, що відзначається використанням понять топології. Остання є розділом математики, який вивчає властивості геометричних фігур та їх взаємного розташування. Відтак, К. Левін представляє структуру особистості та модель її поведінки за аналогією до властивостей геометричних фігур.

У теорії' поля використовуються такі поняття, як "поле", "напруга", "життєвий простір", "психологічне оточення" або "психологічне середовище".

"Психологічне поле" – це наявність у навколишніх предметів певної валентності (своєрідного "енергетичного заряда") для людини відповідно до її потреб. Об'єкти, що пов'язані з потребами, володіють спонукальною силою і викликають у людини при їх сприйманні внутрішню напругу, яка вимагає розрядки. "Напруга поля" свідчить про порушення рівноваги між психологічним середовищем і людиною. Розрядка "напруги" відбувається як втілення наміру.

"Життєвий простір" – це психологічна реальність, що охоплює сукупність усіх можливих подій, які здатні вплинути на поведінку. Життєвий простір оточений зовнішньою оболонкою, що є частиною непсихологічного (об'єктивного) середовища. Поведінка особистості – похідне явище від життєвого простору, тому головна задача "теорії поля" – показати зумовленість поведінки сукупністю психологічних подій життєвого простору в його актуальному стані. Межа між життєвим простором і зовнішнім світом нагадує проникну мембрану чи сітку, через яку легко проходить енергетичний обмін. Життєвий простір і зовнішній світ тісно пов'язані, зміни у них відзначаються взаємовпливом.

У теорії поля стверджується, що особистість набуває своєї структури внаслідок диференціації систем психологічних напруг.

Диференціація – важливе поняття теорії К. Левіна, яке стосується всіх складових життєвого простору. Воно полягає у зростанні кількості й чіткості меж між регіонами. У психічному просторі дитини межі між внутрішніми регіонами слабкі, легко руйнуються. У дорослих зростає диференційованість регіонів, зміцнюються межі, ускладнюється система ієрархічних і вибіркових зв'язків між регіонами.

Структура особистості розглядається із застосуванням просторових уявлень і математичних понять. Людина у світі позначається як замкнена фігура різних форм. Неперервна лінія замкненої фігури символізує відокремленість людини від зовнішнього світу. Замкнена фігура і оточуючий її фон уособлює включення людини у великий (безмежний) простір.

Будова психологічного середовища та його динаміка

У психологічного середовища є такі важливі властивості: близькість – віддаленість, твердість – слабкість, гнучкість – ригідність. "Гнучке середовище" швидко реагує на будь-який вплив, воно рухливе й еластичне. "Ригідне середовище" опирається змінам, жорстке й негнучке. Динаміка психологічного середовища розкривається за допомогою понять "регіону" й "локомодації". Між регіонами відбуваються локомодації – "рухи" у сенсі змін, перебудов (фізичні рухи, вирішення проблем, прийняття рішень тощо). Локомодації свідчать про тісний взаємозв'язок регіонів, їх взаємну сприйнятливість й взаємовплив. У психологічному середовищі відбуваються постійні зміни внаслідок перебудови у розподілі напруги, у результаті локомодацій чи когнітивних процесів. Зміни відбуваються за наступними параметрами.

  • – Кількісне зростання (спадання) значущості регіону або якісний перехід від позитивної до негативної значущості.
  • – Вектори змінюються у силі і напрямку.
  • – Межі регіону можуть зміцнюватись або послаблюватись, виникати або зникати.
  • – Зміни гнучкості або ригідності регіонів.

Таким чином, психологічне середовище є "годологічним простором" (годологія – наука про переходи, про локомодації). Його властивості можна позначити лінійними графами, де кожен регіон зображений точкою, а межа між регіонами – лінією, що їх з'єднує. Ці просторові уявлення Левін назвав "векторною психологією".

Особистість включає перцептуально-моторнийй внутрішньоособистісний регіони. Внутрішньо особистісний регіон поділяється на периферійні й центральні осередки. Особистість – складна енергетична система, що володіє психічною енергією. Стан неврівноваженості зникає, якщо психічна енергія вивільняється, а напруга зменшується. Стан неврівноваженості зумовлений нерівномірним розподілом напруги у психологічному просторі, при виникненні у ньому осередків підвищеної напруги. Напруга – це стан людини або окремого внутрішньо особистісного регіону. Вона прагне до вирівнювання шляхом тиску на сусідні регіони і перетікання до них.

Зростання напруги з подальшим вивільненням енергії виникає під впливом потреби. Валентність – тобто уявлення людини про об'єкт, який може задовольнити її потребу, є важливою властивістю психологічного середовища.

Активність особистості спрямована на те, щоб повернути людину в стан рівноваги, вона визначається когнітивного реконструкцією, диференціацією, організацією, інтеграцією та мотивацією.

Розвитку особистості перешкоджають ретрогресія та регресія. Перше поняття означає повернення особистості до минулих у її досвіді ранніх форм поведінки. Регресія – перехід на більш примітивну форму поведінки, навіть якщо її не було в особистому досвіді.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші