Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Психологія arrow Загальна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Природа й причини конфліктів

Класична психологія запропонувала кілька варіантів розуміння природи конфліктів, зокрема:

  • - як явища, сутність якого визначається через інтрапсихічні процеси та фактори (психоаналітична традиція);
  • - як явища, виникнення й особливості якого зумовлені переважно ситуацією (біхевіоризм);
  • - як явища, для розкриття якого недостатньо знання особистісних властивостей чи об'єктивного опису ситуації, а необхідне розуміння когнітивної складової – суб'єктивної інтерпретації того, що відбувається (когнітивна психологія).

Кожен з цих підходів зробив свій внесок у розробку конфліктології. Психоаналітична традиція збагатила психологію унікальними описами та клінічним досвідом спостереження й інтерпретації взаємозв'язків між внутрішнім світом особистості та її існуванням в умовах міжособистісних взаємин. Інтерес психоаналітиків до індивідуальних особливостей та їхніх сполучень стимулював до опису особистісних типів, стилів, до підняття проблеми конфліктних особистостей. У межах ситуаційних підходів виконана величезна кількість експериментальних досліджень різних аспектів поведінки учасників конфліктів залежно від змінюваних параметрів ситуації. Когнітивні підходи відкрили можливість глибшого розуміння конфлікту, включеного у ширший, ніж обмежений параметрами ситуації безпосередньої взаємодії, соціально-психологічний контекст.

Напрямки класичної психології не просто запропонували різні підходи до розуміння природи конфліктів, але й, виходячи зі своїх концептуальних побудов, фактично розробляли різні виміри даного явища. Психодинамічні підходи з їхньою увагою до внутрішнього світу особистості збагатили "афективний" аспект у вивченні конфлікту, що зв'язаний з почуттями і переживаннями людей. Представники ситуаційного підходу працювали над розкриттям "поведінкової" складової. Когнітивні теорії додали до цього врахування когнітивних факторів при формуванні як афективного, так і поведінкового параметрів, розкривши конфлікт як суб'єктивний феномен.

З погляду причин конфліктної ситуації існують три типи конфліктів. Перший – це конфлікт цілей, коли сторони конфлікту по-різному бачать бажаний стан об'єкта в майбутньому. Другий – це конфлікт пізнання, коли у сторін конфлікту розходяться погляди, ідеї та думки щодо вирішуваної проблеми. І, нарешті, третій – це емоційний конфлікт, що з'являється, коли в учасників в основі їх міжособистісних взаємин лежать різні почуття і емоції. Люди просто викликають один у одного роздратування стилем своєї поведінки, ведення справ, взаємодії або поведінки в цілому.

С.М. Ємельянов (2001) класифікує причини конфліктів на загальні та часткові. Загальні так чи інакше виявляються у всіх конфліктах. До них належать:

  • - соціально-політичні та економічні;
  • - соціально-демографічні – відображають розбіжності між людьми, зумовлені їх статтю, віком, приналежністю до етнічних груп;
  • - соціально-психологічні – явища у соціальних групах (взаємини, лідерство, настрої, групова думка);
  • - індивідуально-психологічні – індивідуальні особливості особистості (здібності, темперамент, характер, мотиви).

Часткові причини конфлікту виявляються залежно від ситуації. Цими причинами найчастіше є обмеженість ресурсів, які потрібно розподілити, взаємозалежність завдань, відмінності в цілях, у цінностях, у манері поведінки, у рівні освіти, неякісна комунікація, незбалансованість соціальних ролей (робочих місць), недостатня мотивація тощо.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші