Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Про нас
Правила користування
Політика конфіденційності
Угода користувача
Політика Cookies
Контакти
 
Головна arrow Психологія arrow Загальна психологія
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Психологічні засоби творчого мислення

План

  • 1. Комбінування
  • 2. Моделювання та розумовий експеримент
  • 3. Інтелектуальне бачення
  • 4. Аналогія
  • 5. Діалогічність мислення
  • 6. Інверсивне мислення

Комбінування

Мислення – це завжди творче, тобто продуктивне виявлення психічної діяльності людини, у процесі якої вона веде пошук та знаходить нові й корисні рішення. Продуктивним мислення називають, маючи на увазі його різновиди з високою результативністю, складністю пошуку розв'язання задач. Продуктивне мислення відбувається тоді, коли людина пізнає закони об'єктивної дійсності та на їх основі перетворює природу, умови та саму себе у відповідності зі зростаючими потребами. Пошук і знаходження нового вимагає від людини використання певних розумових операцій, прийомів, дій. Ми розглянемо серед них ті, що, на думку психологів, найчастіше й найуспішніше використовує людина в процесі пошуку творчих рішень.

Комбінування. Людина створює нове за законами природи. Все розмаїття матеріального світу являє собою комбінацію обмеженої кількості складових. Наприклад, сотні тисяч вуглеводневих речовин утворені з кількох хімічних елементів – вуглецю, водню, кисню у їх різних поєднаннях та зв'язках. Усі новоство- рені людиною предмети є новими комбінаціями вже існуючих речей.

Роз'єднання існуючих систем та створення з їх елементів нових структур – фундаментальний момент творчості. На важливість комбінування звертали увагу видатні вчені. Характерними є наступні висловлення.

А. Пуанкаре: "Творчість полягає у побудові корисних комбінацій".

К.А. Тімірязєв: "Виникнення людської творчості – результат комбінування й відбору корисних комбінацій".

Г.С. Струмілін: "Технічна творчість є праця, результат якої виражається в оригінальних комбінаціях технічних прийомів, конструкцій або ідей".

У художньому образі письменник об'єднує риси, притаманні багатьом людям. Л.М. Толстой зауважив про створення образу Наташі Ростової з роману "Війна і мир": "Я перетовк Софію та Катю і вийшла Наташа". Софія і Катя – це дружина письменника та її сестра.

У зв'язку з тим, що кожен створений предмет – це комбінація відомих, виникає питання, чи можна вважати цей предмет новим.

Людина здатна штучно виготовити більшість природних речей і значну кількість предметів, які не існують у природі і не можуть стихійно виникнути. Нові комбінацій відомих елементів призводять до створення речей, які мають принципово нові, насправді дивовижні властивості, потрібні людині. Створення нових комбінацій – процес складний, для його активізації

використовують численні спеціальні прийоми і методики. Може допомогти і комп'ютер, проте складність у тому, що машина перебирає усі підряд комбінації, не вирізняючи корисних.

Комбінації призводять до перетворень – якісно нових змін, що знаменують собою ускладнення, розвиток, удосконалення дійсності. При цьому розумова та фізична діяльність людини виступають в єдності. Особливо виразним це поєднання є, коли одні працівники проектують, розробляють нове, а інші – втілюють проекти. Такий розподіл функцій характерний для сьогоднішнього рівня розвитку науки й техніки. У творчості розумова діяльність побудови задуму та розробки ідеї випереджує практичну з утілення задуму.

Комбінування спирається на знання (відображення) сутності речей, їх властивостей та зв'язків. Творчість нерозривно пов'язана із пізнанням. Будь-яке знання потрібне для його використання у процесі творчості. З іншого боку, сама творчість є водночас і пізнанням можливостей природи та шляхів їх реалізації.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>