Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Фінанси arrow Грошово-кредитні системи зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ГРОШОВО-КРЕДИТНА СИСТЕМА РЕСПУБЛІКИ КАЗАХСТАН

Еволюція грошово-кредитної системи Казахстану

Виникнення і розвиток грошової системи Казахстану

Першими монетами, які перебували в обігу на території Казахстану, були китайські – ушу.

Згодом почали карбуватися "світові гроші" того часу – срібні дирхеми і вже в ІХ-ХІ ст. вони стали головним засобом обігу. Однак вони носили назву "чорні дирхеми", оскільки в срібло додавалася велика кількість міді, що згодом стало причиною падіння купівельної їх вартості. Крім дирхема, в торгівлі використовувалася і срібна таньга, яка виготовлялася в Бухарі (південь сучасного Узбекистану).

В XI ст. Середню Азію і Південь Казахстану охопила "срібна криза", яка тривала 250 років. Срібні копальні у верхів'ях річок Талас і Аханагаран виснажувалися, а все срібло, що видобувалося, направлялося до Європи, де розпочалося інтенсивне зростання міст. Срібна криза призвела до того, що в обігу з'явилися легальні фальшивки: монетні двори карбували мідні дирхеми, покриті зверху сріблом, проте видавали їх за чисто срібні.

У 1428 р. була проведена грошова реформа, яку ініціював знаменитий учений і державний діяч Улугбек: розпочався обмін старих мідних грошей на нові, а після завершення обміну всі монетні двори були закриті і протягом 60 років величезна імперія користувалася єдиними грошима [101, с. 372-373].

Після добровільного приєднання Казахстану до Російської імперії (1731-1798 pp.) в грошовому обігу країни з'явилися російські монети, грошові знаки кокандських і ташкентських ханів.

З XIX ст. всі торгові операції велися тільки російськими грошовими знаками і грошовий обіг у Казахстані став частиною грошового обігу Росії. У зв'язку з цим грошовою реформою 1895-1897 pp. у дореволюційному Казахстані було введено систему золотого монометалізму. В обігу перебували золота, срібна та мідна монети. Основним видом грошових знаків були кредитні квитки Державного банку Росії, які на 92% були забезпечені золотом [101, с. 373].

У жовтні 1921 р. було засновано Державний банк РРФСР з установами в союзних республіках (в тому числі і в Республіці Казахстані) і до 1993 р. грошова політика в республіці здійснювалася під керівництвом та наглядом центру Росії. Так, з різних економічних причин у період 1922-1961 pp. на території Казахстану були проведені 4 грошові реформи з деномінацією (1922 р. – 1:10000, 1923 р. – 1:100, 1947 р. та 1961 р. – 1:10), що супроводжувалися зміною дизайну банкнот і монет.

У липні 1993 р. Росія ввела власну національну валюту, сповістивши про це Казахстан за 3 дні до цієї події. Це стало причиною значного підвищення цін. Гроші населення на ощадних рахунках стрімко знецінилися. У Казахстан хлинув потік радянських купюр старого зразка.

12.11.1993 р. було підписано Указ "Про введення національної валюти Республіки Казахстан", згідно якого через 3 дні в обіг було введено національну валюту – тенге (назва валюти походить від старого тюркського слова "таньга" або "деньге", що означає міру ваги).

Обмін готівкових рублів, а також рублевих рахунків, вкладів і зобов'язань здійснювався за курсом 1 тенге за 500 руб. Всі громадяни Республіки Казахстан старші 16 років могли обміняти суму в межах 100 тис руб. Обмін проводився лише один раз, про що робилася відмітка у паспорті. Суми понад 100 тис. руб. зараховувалися в новій національній валюті на спеціальний особовий банківський рахунок без права використання строком до 6 місяців.

Перша партія тенге була надрукована за кордоном – у Великобританії, а перші монети – викарбувані в Німеччині. Для того, щоб країна могла сама забезпечувати себе паперовими грошима, було вирішено створити в Алмати банкнотну фабрику (згідно Указу президента Республіки Казахстан від травня 1992 р. "Про створення друкованої фабрики Національного державного банку Республіки Казахстан"), Так в обігу з'явилися банкноти номіналом 1; 3; 5; 10; 20; 50 і 100 тенге, а потім і 200; 500; 1000; 5000.

Тенге як національна валюта відіграє важливу роль в історії Казахстану не тільки як економічна основа незалежності. Саме запровадження національної валюти дозволило країні проводити самостійну грошово-кредитну політику. За період свого обігу казахська національна валюта значно зміцніла і стала однією з найбільш стабільних валют країн СНД. Раніше тенге розділялося на 100 тіинів, а нині існують лише монети і банкноти тенге, а монети тіини виведені з обігу.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші