Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка і підприємництво, менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Організація робочих місць. Умови праці управлінського працівника і його працездатність

Умови праці управлінського працівника – це сукупність взаємопов'язаних факторів конкретної управлінської праці, обумовлених рівнем розвитку продуктивних сил суспільства, які визначають стан виробничого середовища і впливають на здоров'я та працездатність людини.

Усю сукупність різноманітних факторів, що характеризують умови праці, об'єднують у чотири групи:

 • – санітарно-гігієнічні, які характеризують стан зовнішнього середовища,
 • – психофізіологічні, що зумовлені змістом управлінської праці й відображають певну нервово-психологічну напругу працівника,
 • – естетичні, які характеризують зовнішнє оформлення робочих місць і створюють певний емоційно-психологічний стан працівника,
 • – соціальні, які зумовлені психологічним мікрокліматом у колективі.

Працездатність управлінського працівника визначається його здатністю виконувати певну управлінську роботу протягом заданого часу і залежить від чинників як суб'єктивного, так і об'єктивного характеру (стану здоров'я, статі, рівня кваліфікації, умов праці тощо).

На працездатність працівника, залежно від того, яку категорію управлінців він представляє та в якій галузі діяльності організації працює, в основному, у більшій чи меншій мірі, впливають: нервове напруження, робоче положення, тобто положення тіла людини і його органів відносно засобів праці, монотонність роботи, температура, вологість повітря, забруднення повітря, виробничий шум, освітленість у робочій зоні, режим праці тощо.

Окрім того, працездатність кожної людини піддається коливанням, що відбуваються у рамках природного ритму. Пік працездатності протягом дня у різних людей може наставати у різний час робочого дня і тривати різні проміжки часу. Однак, середньостатистичні коливання працездатності людини протягом доби зазвичай описують з допомогою "Графіка коливання працездатності". Згідно даних цього графіка, працездатність людини змінюється протягом робочого дня і може бути як у першій, так і в другій половині дня поділена на три фази: впрацьовування, підвищення продуктивності, спаду продуктивності. Після обідньої перерви організм знову проходить новий цикл. Однак, тривалість фази продуктивності зменшується до 2-3 годин, а абсолютні значення піку продуктивності зменшуються.

Створення сприятливих умов праці, які б забезпечили високу працездатність і збереження здоров'я управлінських працівників с одним з основних завдань менеджменту організації.

Організація робочого місця менеджера

Робоче місце менеджера – це зона його трудової діяльності, оснащена необхідними засобами праці.

Робоча зона – частина простору робочого місця менеджера, обмежена крайніми точками досяжності його рук і ніг зі зсувом на один-два кроки від умовного центру робочого місця.

Разом з тим, деякі дослідники стверджують, що робоче місце працівника – це певна частина виробничої площі, дільниці або служби, закріплена за окремим працівником і оснащена всім необхідним для виконання виробничого завдання, а робоча зона – це простір на стаціонарному робочому місці в горизонтальній або вертикальній площинах, в межах якого працівник без переміщення може виконувати роботу.

У цьому випадку робоче місце менеджера – це кабінет або частина загального приміщення, в якому відбувається його трудова діяльність і яке обладнане відповідно до змісту виконуваних робіт необхідними знаряддями праці.

Однак, менеджер сучасної організації не повинен постійно працювати за столом у своєму кабінеті. Окремі види управлінських робіт він може виконувати будь-де, навіть в автомобілі. Тому перше визначення робочого місця менеджера видається більш правильним саме стосовно менеджера, а не будь-якого іншого управлінського працівника організації.

Робочі місця менеджерів класифікують за наступними ознаками:

 • 1) рівень управління (робоче місце ТОП-менеджера, менеджера середнього та нижнього рівня управління);
 • 2) рівень механізації робочого місця (немеханізоване (багато операцій виконуються вручну), механізоване, напівавтоматизоване, автоматизоване);
 • 3) основна робоча поза (сидяче, стояче, з перемінною позою);
 • 4) місце розміщення (у приміщенні, на відкритому повітрі ін.);
 • 5) стабільність розміщення (пересувні, стаціонарні);
 • 6) ступінь спеціалізації (універсальні, спеціалізовані, спеціальні);
 • 7) умови праці (з поганими або з оптимальними);
 • 8) кількість виконавців (індивідуальні та колективні).

Якщо робоче місце розуміти як частину приміщення, то тоді поняття "організація робочих місць менеджерів" мас охоплювати: облаштування й планування службових приміщень та розміщення в них робочих місць менеджерів; планування окремих робочих місць менеджерів; оснащення робочих місць менеджерів необхідними меблями та сучасними технічними засобами переробки інформації.

Використання раціональних методів і засобів виконання управлінських робіт має на меті досягнення високої якості та оперативності виконання управлінських робіт при мінімальній їх трудоємності за рахунок технічного забезпечення, механізації й автоматизації управлінської праці. Автоматизація управлінської праці полягає у передорученні багатьох її процесів машинам.

Механізація й автоматизація управлінської праці реалізується шляхом упровадження сучасних електронно-обчислювальних систем, розробки скономіко-математичних методів і моделей, використання на їхній основі АСУ або за допомогою технічних засобів управління.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші