Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Техніка arrow Інженерне забезпечення частин і підрозділів у бою
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основні властивості вибухових речовин

Вибухові речовини оцінюються за багатьма вибуховими та фізико- хімічними параметрами,. Основними вибуховими параметрами вважаються: теплота вибуху (енергія вибухового перетворення), температура продуктів вибуху, швидкість детонації, бризантність і фугасність (працездатність).

Фізико-хімічними характеристиками є: чутливість до механічного

і теплового впливу, хімічна і фізична стійкість, щільність (вага в одиниці об'єму), температури плавлення та перекристалізації.

Вимоги до вибухових речовин:

 • – мати достатньо великий запас потенційної енергії для здійснення руйнувань під час вибуху;
 • – мати визначені межі чутливості до зовнішнього впливу, забезпечення безпеки під час поводження;
 • – мати високу хімічну й фізичну стійкість, тобто збереження всіх параметрів під час тривалого зберігання;
 • – має бути дешева сировинна база;
 • – безпечність під час виробництва ВР, спорядження боєприпасів, можливість механізації технологічних процесів.

Вибухові речовини, які використовуються під час проведення підривних робіт у військах і для спорядження різних боєприпасів, залежно від їх вибухових властивостей, розподіляються на три основні групи:

 • – ініціювальні ВР;
 • – бризантні ВР;
 • – метальні ВР (порохи).

Ініціювальні вибухові речовини

Ініціювальних ВР властива висока сприйнятливість до зовнішнього впливу (удару, тертя і впливу вогню). Вибух порівняно незначної кількості ініціювальних ВР безпосередньо з бризантними ВР викликає детонацію зарядів останніх.

Унаслідок зазначених властивостей ініціювальні ВР застосовуються виключно для спорядження засобів ініціювання (капсулів-детонаторів, запалів).

До ініціювальних ВР належать:

 • – гримуча ртуть (фульмінат ртуті);
 • – азид свинцю (азотистоводневий свинець);
 • – тенерес (тринітрорезорціонат свинцю).

До них належать так звані капсульні суміші, вибух яких може застосовуватись для збудження детонації ініціювальних ВР або запалювання порохів і виробів з них.

Гримуча ртуть (фульмінат ртуті) являє собою дрібнокристалічну сипучу речовину білого або сірого кольору. Вона отруйна, погано розчиняється у холодній і гарячій воді.

Гримуча ртуть

Рис. 67. Гримуча ртуть

До удару, тертя і теплового впливу гримуча ртуть є найбільш чутливою порівняно з іншими ініціювальними ВР, які застосовуються у практиці військ. У разі зволоження гримучої ртуті, її вибухові властивості та здатність сприймати начальний імпульс знижаються. Наприклад, у разі 10 % зволоження гримуча ртуть тільки горить, не детонуючи, а у випадку 30 % зволоження не горить і не детонує). Застосовується для спорядження капсулів-детонаторів і капсулів-спалахувачів.

Гримуча ртуть за відсутності вологи не взаємодіє хімічно з міддю та її сплавами. З алюмінієм вона взаємодіє енергійно з виділенням тепла й утворенням невибухових з'єднань (відбувається роз'їдання алюмінію). Тому гільзи гримуче-ртутних капсулів виготовляються з міді або мельхіору, а не з алюмінію.

Азид свинцю (азотистоводневий свинець) являє собою дрібнокристалічну речовину білого кольору, що слабо розчиняється у воді.

Азид свинцю

Рис. 68. Азид свинцю

До удару, тертя й дії вогню азид свинцю є менш чутливим, ніж гримуча ртуть. Для забезпечення надійності збудження детонації азида свинцю під впливом полум'я його покривають шаром тенереса. Для збудження детонації в азиді свинцю за допомогою наколювання його покривають шаром спеціального наколювального складу.

Азид свинцю не втрачає здатності до детонації у випадку зволоження та під впливом низьких температур; ініціювальна здатність Його є значно вищою, ніж ініціювальна здатність гримучої ртуті. Застосовується для спорядження капсулів- детонаторів.

Азид свинцю хімічно не взаємодіє з алюмінієм, але активно взаємодіє з міддю та її сплавами, тому гільзи капсулів, споряджених азидом свинцю, виготовляються із алюмінію, а не з міді.

Тенерес (тринітрорезорціонат свинцю. ТНРС) являє собою дрібнокристалічну не сипучу речовину темно-жовтого кольору. Її розчинність у воді є незначною.

Тенерс

Рис. 69. Тенерс

Чутливість ТНРС до удару є нижчою, ніж чутливість у гримучої ртуті та азиду свинцю; за чутливості до тертя він займає середнє місце між гримучою ртуттю і азидом свинцю. Тенерес достатньо чутливий до теплового впливу. Під впливом сонячного світла він темніє та розкладається. З металами ТНРС хімічно не взаємодіє.

Враховуючи низьку ініціювальну здатність, тенерес самостійно не застосовується, він застосовується у окремих типах капсулів-детонаторів з метою забезпечення безвідмовності ініціювання азиду свинцю.

Капсульні суміші, що використовуються для спорядження капсулів- запальників, є механічними сумішами декількох речовин, найбільш розповсюдженими з яких є гримуча ртуть, хлорат калію (бертолетова сіль) і трисірчана сурьма (антимоній).

Під дією удару або наколювання капсуля-запальника здійснюється спалахування капсульного складу з утворенням променя вогню, який здатний запалити порох або викликати детонацію ініціювальної ВР.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші