Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Техніка arrow Інженерне забезпечення частин і підрозділів у бою
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Бризантні вибухові речовини

Бризантні ВР є більш потужними та найменш чутливими до різного роду зовнішнього впливу ніж ініціювальні ВР.

Збудження детонації в бризантних ВР зазвичай здійснюється вибухом заряду тієї або іншої ініціювальної вибухової речовини, що входить до складу капсулів-детонаторів або заряду іншої бризантної ВР (проміжного детонатора).

Порівняно невисока чутливість бризантних ВР до удару, тертя і теплового впливу, а отже і достатньо висока безпечність під час поводження з ними, обумовлюють зручність їхнього практичного використання.

Бризантні ВР використовуються у чистому вигляді, а також у вигляді сплавів і сумішей декількох вибухових речовин. Вони підриваються від капсуля- детонатора.

За потужністю бризантні ВР розподіляються на три групи:

  • – ВР підвищеної потужності (ТЕН, гексоген, тетрил);
  • – ВР нормальної потужності (тротил, пластит-4);
  • – ВР пониженої потужності (амоніти, динамони, амонали).

Вибухові речовини підвищеної потужності застосовуються для виготовлення проміжних детонаторів, детонуючих шнурів тощо. Вибухові речовини нормальної потужності широко використовуються для усіх видів підривних робіт.

ТЕН (тетранітропентаеритріг, пентріт) є білою кристалічною речовиною, яка не гігроскопічна і не розчинна у воді, добре пресується до густини 1,6.

За чутливістю до механічного впливу ТЕН належить до числа найбільш чутливих з усіх бризантних ВР, що практично застосовуються. Від удару кулі стрілецької зброї (під час прострілу) він вибухає.

ТЕН горить енергійно білим полум'ям без коптіння. У випадку спалахування ТЕНу, горіння може перейти в детонацію. З металами ТЕН хімічно не взаємодіє.

ТЕН застосовується для виготовлення детонуючих шнурів і спорядження капсулів-детонаторів, у флегматизованому стані може використовуватися для виготовлення проміжних детонаторів і спорядження деяких боєприпасів. Флегматизований ТЕН фарбується в рожевий або помаранчевий колір.

Вибухові речовини підвищеної потужності

ТЕН (тетранітропентаеритріт, пентріт)

Рис. 70. ТЕН (тетранітропентаеритріт, пентріт)

Гексоген (триметилентринітроамін, RDX) являє собою дрібнокристалічну речовину білого кольору: він не має ні смаку, ні запаху, негігроскопічний, у воді не розчиняється. Гексоген був уперше отриманий у 1899 році в Німеччині а в 1941 році, коли виявилась гостра потреба у вибухових речовинах, американцями була отримана перша промислова партія гексогену.

Гексоген

Рис. 71. Гексоген

Гексоген у чистому вигляді пресується погано, тому його часто застосовують з додаванням незначної кількості флегматизатора (сплав парафіну з церезином), який покращує можливість пресування гексогену й у той же час знижує його чутливість до механічних впливів. Флегматизований гексоген зазвичай фарбується в помаранчевий колір (шляхом додавання незначної кількості Судану) і пресується до щільності 1,65.

Чутливість гексогену до удару є нижчою, ніж чутливість ТЕНа, але від удару рушничної кулі (у разі прострілу) він може вибухнути. Гексоген горить енергійно білим полум'ям; горіння його може перейти в детонацію. Хімічно гексоген більш стійкіший, ніж ТЕН; з металами хімічно не взаємодіє.

У чистому вигляді гексоген застосовується тільки для спорядження капсулів-детонаторів. Для спорядження окремих видів спеціальних боєприпасів застосовується флегматизований гексоген.

У сплаві з тротилом (наприклад у співвідношенні 50 % тротилу і 50 % гексогену - суміш ТГ 50/50), гексоген застосовують для спорядження інженерних кумулятивних зарядів. Під час приготування зазначених сплавів тротил розплавляється, в нього додається і ретельно розмішується порошкоподібний гексоген. У сплаві з тротилом гексоген менш чутливий до зовнішніх впливів і є більш зручним для спорядження боєприпасів шляхом заливки.

Для підвищення енергії вибухового перетворення до сплавів гексогену з тротилом додається алюміній у вигляді порошку. Прикладом таких сплавів є морська суміш (МС) і сплав ТГА, які відрізняються лише процентним співвідношенням компонентів.

Тетрил (тринітрофенілметілнітроамін) являє собою кристалічну речовину яскраво-жовтого кольору, без запаху, солонувату на смак. Тетрил негігроскопічний, у воді не розчиняється, достатньо легко пресується до густини 1,60-1,65.

Чутливість тетрилу до механічного впливу є декілька нижчою, ніж чутливість ТЕНу та гексогену, але все ж таки від прострілу рушничною кулею він також може вибухнути.

Тетрил горить енергійно голубуватим полум'ям без коптіння. Горіння його може перейти в детонацію. З металами тетрил хімічно не взаємодіє. Застосовується для виготовлення проміжних детонаторів у різних боєприпасах і для спорядження деяких типів капсулів-детонаторів.

Октоген (циклотетраметилентетранитрамин, 1,3,5,7-тетранитро-1,3,5,7- теттразацик-лооктан, октагидро-1,3,5,7-тетранитротетразин) бризантна вибухова речовина, що належить до групи ВР підвищеної потужності. У американській номенклатурі позначається як НМХ. Уперше був знайдений як домішка до гексогену.

Октоген як бризантна вибухова речовина найбільш широко застосовується під час проведення вибухових робіт в особливо глибоких нафтових свердловинах, де є високі температури та тиск.

Крім того, на основі октогену виготовляється термостійкий порох, що призначений для прострілювально-вибухових робіт у свердловинах.

Пластифікований октоген застосовується для виготовлення високотермостійких кумулятивних зарядів, для яких він є перспективною вибуховою речовиною. Пробивна здатність кумулятивних зарядів з октогена на 10 % вища, ніж зарядів з гексогену.

У військовій справі октоген частіше використовують як основу для виготовлення таких вибухових сумішей, як “октол” (77 % октогена і 23 % тротилу) і “окфол” (95 % октогена і 5 % пластифікатора).

Також він використовується як бойовий заряд снарядів особливо швидкострільних малокаліберних гармат ЗСУ-23-2 і ЗСУ-23-4, оскільки високий темп стрільби (до 1000-1500 пост./хв) призводить до виникнення в гарматі дуже високих температур.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші