Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Техніка arrow Інженерне забезпечення частин і підрозділів у бою
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Вибухові речовини нормальної потужності

Тротил (тринітротолуол, тол) - основна бризантна ВР, що застосовується для підривних робіт і спорядження більшості боєприпасів.

Тротил

Рис. 72. Тротил

Уперше був отриманий у Німеччині в 1863 році Йозефом Вильбрандтом. Практично застосовується у вибуховій справі з 1891 року. Вже до початку XX століття тротил став основною бризантною вибуховою речовиною, не доступаючись своїми позиціями і зараз.

З хімічної точки зору тротил належить до класу нітросполук ароматичного ряду. Тротил отримують у результаті обробляння толуолу (рідкий продукт коксохімічної та нафтопереробної промисловості) сумішшю азотної та сірчаної кислот.

C6H2(NO2)3CH3+3HNO3C6H2(NO2)3CH3+3H2O.

Очищений тротил є фізично і хімічно стійкою речовиною, достатньо безпечною у поводженні.

Він є кристалічною речовиною від світло-жовтого до світло-коричневого кольору, гіркуватий на смак. Тротил негігроскопічний і практично нерозчинний у воді; у виробництві його отримують у вигляді порошку (порошкоподібний тротил), дрібних лусочок або гранул (гранульований тротил). Він витримує нагрівання протягом декількох годин за температури до 240 °С. Його питома енергія вибуху дорівнює 4,2-106 Дж/кг. Тротил розчиняється у спирті, бензині, ацетоні, сірчаній і азотній кислотах. Луги, а за наявності вологи й аміак, реагують з тротилом, утворюючи більш чутливі з'єднання.

Лусковий тротил добре пресується до густини 1,6.

Тротил:

  • – плавиться без розкладання за температури близько 81 °С;
  • – густина затверділого після розплавлення (литого) тротилу 1,55-1,60;
  • – температура спалахування близько 310 °С;
  • – на відкритому повітрі тротил горить жовтим полум'ям, що сильно коптить без вибуху. Горіння тротилу в замкнутому просторі може переходити в детонацію.

До удару, тертя і теплового впливу тротил є мало чутливим. Пресований і литий тротил від прострілу звичайною кулею не вибухає і не спалахує, з металами хімічно не взаємодіє.

Чутливість тротилу до детонації залежить від його стану. Пресований і порошкоподібний тротил безвідмовно детонує від капсуля-детонатора № 8, литий же, лускатий і гранульований тротил детонує лише від проміжного детонатора із пресованого тротилу або іншої бризантної ВР.

Хімічна стійкість тротилу висока; тривале нагрівання за температури до 130 °С мало змінює його вибухові властивості, він не втрачає цих властивостей і після тривалого перебуванні у воді. Під впливом сонячного світла тротил зазнає фізико-хімічних перетворень, які супроводжуються зміною його кольору і деяким підвищенням чутливості до зовнішніх впливів.

Він використовується як індивідуальна вибухова речовина, а також у різних вибухових сумішах. Пресуванням або заливкою з нього виготовляються різні заряди та підривні шашки. Для спорядження боєприпасів, виготовлення проміжних детонаторів, кумулятивних зарядів для дроблення негабаритів, зарядів для сейсморозвідки тротил застосовується не тільки у чистому вигляді, але й у сплавах з іншими ВР (гексогеном, тетрилом, ТЕНом тощо).

Тротил входить до складу багатьох аміачноселитряних ВР у чистому вигляді, а також у вигляді гранул (гранулотол, гранитол, пелетол, нитропел, гранатол) або в суміші з алюмінієвим порошком (алюмотол, гранатол А, айригел) тротил застосовується у ряді країн як водостійка вибухова речовина за умов відкритого розробляння корисних копалин.

Порошкоподібний тротил входить до складу деяких вибухових речовин пониженої потужності (наприклад амонітів).

Розкладання тротилу в разі вибухового перетворення відбувається за такою формулою:

C6H2(NO2)3CH3 = 2,5Н2O + 3,5СО + 3,5С + 1,5N2 з тепловим ефектом 932 кДж/моль або 4235 кДж/кг, при цьому об'єм газоподібних продуктів складає порядку 0,750 м3 на 1 кг тротилу. Тротил має великий негативний кисневий баланс, через що під час його вибуху виділяється значна кількість твердих продуктів - сажі

Тротилова шашка

Рис. 73. Тротилова шашка

Для здійснення підривних робіт тротил, як правило, застосовується у вигляді пресованих підривних шашок:

  • – великих - розмірами 50×50× 100 мм і вагою 400 г;
  • – малих - розмірами 25×50×100 мм і вагою 200 г;
  • – бурових (циліндричних) - довжиною 70 мм, діаметром 30 мм і вагою 75 г.

Усі підривні шашки мають запальні гнізда для капсуля-детонатора № 8.

Для більш надійного з'єднання із засобами вибуху запальні гнізда деяких шашок виготовляються з нарізкою. До надпису на паперовій обгортці таких шашок додано: "З нарізкою 1М 10×1Н" або "З фольговою обгорткою нарізки".

Для захисту шашок від зовнішнього впливу їх покривають шаром парафіну й обгортають папером, на який потім наноситься ще один шар парафіну. Місце розташування запального гнізда шашки позначають чорною точкою.

З метою забезпечення зручності під час зберігання, перевезення і застосування підривні шашки упаковуються в дерев'яні ящики. У кожний ящик укладено 30 великих і 65 малих або 250 бурових шашок. Ящик, що містить великі та малі шашки, може застосовуватися як зосереджений заряд вагою 25 кг (без зняття кришки). Для цього в кришці виготовлений отвір, що закритий знімною планкою, проти якої покладена велика шашка (400 г) з нарізкою.

Пластична ВР (пластит, ПВВ-4) являє собою однорідну тістоподібну масу світло-кремового кольору густиною 1,4. Пластит виготовляється з порошкоподібного гексогену (80 %) і спеціального пластифікатора (20 %) шляхом ретельного їх перемішування.

Пластит негігроскопічний і нерозчинний у воді, легко деформується зусиллям рук. Це дозволяє використовувати пластит для виготовлення зарядів необхідної форми.

Пластичні властивості пластиту зберігаються за температури від - 30° до + 50 °С. За негативних температур пластичність його декілька знижується; за температур вище +25 °С він стає м'яким і міцність виготовлених із нього зарядів зменшується.

До удару, тертя і теплових впливів пластит малочутливий (його чутливість є лише незначно вищою за чутливість тротилу). У разі прострілу кулею, заряд з ПВВ-4, як правило, не вибухає і не загоряється. У разі запалювання горить, горіння його в кількості до 50 кг проходить енергійно, але без вибуху. З металами пластит хімічно не взаємодіє. Детонує він від капсуля-детонатора № 8, що занурюється в масу заряду на глибину не менше 10 мм.

Пластит не мас властивостей липкої речовини, тому під час проведення підривних робіт з використанням пластиту, для надійного кріплення до об'єкта, заряди з нього необхідно обгортати в тканину або пластикатові оболонки.

Пластит постачається у війська у вигляді брикетів розміром 70×70×145 мм, вагою 1 кг, що обгорнуті папером. Брикети по 32 шт. упаковані в дерев'яні ящики.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші