Мобільна версія
Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Техніка arrow Інженерне забезпечення частин і підрозділів у бою
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Метальні вибухові речовини (пороха)

Метальними ВР (порохами) називаються такі речовини, основною формою вибухового перетворення яких є горіння.

Порохи розподіляються на димні та бездимні.

Димний порох застосовується для виготовлення вибивних зарядів в осколкових і в сигнальних мінах, а також для виготовлення вогнепровідного шнура і запальників реактивних зарядів. Він є механічною сумішшю калієвої селітри (75 %), деревного вугілля (15 %) і сірки (10 %). Залежно від зерен порох поділяється на дрібнозернистий і грубозернистий.

Димний порох дуже гігроскопічний, під дією вологи відволожується і за вологості вище 2 % стає непридатним для застосування. Висушений (після зволоження) порох має знижені якості. Під час зберігання і застосування димного пороху внаслідок високої здібності його до запалювання необхідно додержуватися особливих заходів безпеки.

Бездимні порохи застосовуються для виготовлення зарядів, що використовуються в різних реактивно-метальних установках, а також в артилерійських і стрілецьких боєприпасах.

За відсутності бризантних ВР порохи можуть застосовуватися (у вигляді внутрішніх зарядів) і для здійснення підривних робіт. Детонація порохових зарядів відбувається нормально тільки в тому випадку, якщо ініціювання їх здійснюється достатнім проміжним детонатором, а проміжки між зернами пороху заповнені рідиною (вода, розчин повареної або іншої солі).

У ході виконання ряду завдань підрозділи інженерних військ застосовують заряди вибухових речовин (ВР), здійснюють вибухи. Найбільш часто це буває у разі руйнування металевих, залізобетонних і дерев'яних мостів, пошкодженні покрить доріг, дамб, гідротехнічних та інших споруд, під час риття котлованів для споруд, облаштуванні спусків до переправ на водних перешкодах з крутими та бетонованими берегами тощо.

Для підривання частіше за все застосовується пресований тротил у шашках: розміром 50×50×100 мм, вагою 400 г і розміром 25×50×100 мм, вагою 200 г, а також бурових (циліндричних) діаметром 30 мм, вагою 75 г. Із цих шашок виготовляють заряди необхідної форми та величини.

Для цієї мети застосовують і вибухову речовину - пластит-4, який зовнішньо нагадує однорідну тістоподібну масу світло-кремового кольору. Пластид-4 поставляється у війська у вигляді брикетів розміром 70x70x145 мм, вагою 1 кг, обгорнутих папером. Брикети по 32 шт. упаковані в дерев'яні ящики.

Димний (мисливський) порох у підривній справі застосовується в основному у вибивних зарядах осколкових мін, в сигнальних мінах і підривниках реактивних зарядів, а також у вогнепровідних шнурах.

Зарядом називається визначена кількість ВР, що підготовлена для здійснення вибуху.

За формою заряди бувають:

  • – зосередженні;
  • – подовженні;
  • – фігурні;
  • – кумулятивні: зосереджені кумулятивні; подовжені кумулятивні.

Вага будь-якого заряду залежить від якості матеріалу і розмірів об'єкта, що підривається, і в кожному випадку визначається розрахунком.

Форма заряду визначається конструктивними особливостями об'єкта, що підривається, та умовами здійснення підривних робіт.

За розташуванням відносно об'єктів, які необхідно підірвати, заряди розподіляються:

  • – на внутрішні;
  • – зовнішні.

Внутрішніми є заряди, що закладаються всередину об'єктів, що підриваються, або їхніх частин, зовнішніми - заряди, що розташовані на зовнішніх поверхнях об'єктів або на деякій відстані від них.

Зовнішні заряди залежно від того, чи укладаються вони впритул до об'єкта, що підривається, або розташовуються на тій або іншій відстані від них, розподіляються:

  • – на контактні;
  • – неконтактні.

Ініціювання внутрішніх зарядів доцільно проводити по можливості ближче до їх геометричного центра.

Зовнішні заряди будь-якої форми мають ініціюватися, як правило, з боку, протилежного об'єкту, що підривається.

Зосереджені заряди за формою нагадують куб або паралелепіпед, довжина якого не перевищує його найменшого поперечного розміру більше ніж в 5 разів. Вони можуть виготовлятися у військах або постачаються у готовому вигляді (стандартні заряди).

Подовжені заряди мають форму витягнутих паралелепіпедів або циліндрів, довжина яких в 5 і більше разів перевищує їхній найменший поперечний розмір. Подовжені заряди постачаються з промисловості у готовому вигляді (стандартні заряди) або можуть виготовлятися у військах.

Таблиця 18

Характеристики стандартних зосереджених і подовжених зарядів

Найменування заряду

Тип заряду

Вага ВР, кг

Вага заряду з оболонкою, кг

Тип ВР

Розміри зарядів. мм

Матеріал оболонки

Кількість зарядів у ящику, шт.

СЗ-1

зосеред.

1,0

1,4

Тротил

65x116x126

сталь

16

СЗ-3

зосеред.

3,0

3,7

Тротил

65x171x337

сталь

6

СЗ-3а

зосеред.

2,8

3,7

Тротил

або

ТГ-50

98x142x200

сталь

10

СЗ-6

зосеред.

5,9

7,3

Тротил

або

ТГ-50

98x142x395

сталь

5

СЗ-6м

подовж.

6,0

6,9

ПВВ-4

d = 82 1 = 1200

капрон,

поліетилен

5

Фігурні заряди застосовуються для підривання різних фігурних елементів конструкцій; вони мають різноманітну форму і складаються так, щоб напроти більш товстих частин елемента, що підривається, знаходилась більша кількість ВР.

Для виготовлення фігурних зарядів у військах використовуються великі та малі тротилові шашки або пластит (ПВВ-4). З пластиту можуть виготовлятися фігурні заряди будь-яких (в тому числі й криволінійних) контурів.

Кумулятивні заряди застосовуються для пробивання великих товщ броньових і залізобетонних споруджень, перерізування товстих металевих листів тощо. При вибуху кумулятивних зарядів утворюється спрямований вузький струмінь з високою концентрацією енергії, що забезпечує посилену пробивну або ріжучу дію на значну глибину.

Схема утворення кумулятивного струменю

Рис. 74. Схема утворення кумулятивного струменю

1 - заряд ВР; 2 - запальне гніздо; 3 - кумулятивна порожнина; 4 – траєкторії газових частинок; f - фокусна відстань

Найбільша пробивна (ріжуча) дія кумулятивних зарядів досягається у разі встановлення їх на фокусній відстані від перешкоди. Кумулятивні заряди, як правило, постачаються у війська з промисловості в готовому вигляді, але можуть виготовлятися також і у військах.

Кумулятивні заряди заводського виготовлення бувають різної форми в металевих корпусах і з металевою обгорткою кумулятивних порожнин, яка додатково підсилює пробивну (ріжучу) дію кумулятивного променя.

Характеристики кумулятивних зарядів

Таблиця 19

Найменування заряду

Тип

заряду

Вага BР, кг

Вага заряду з оболонкою, кг |

Розміри заряду, мм

Пробивна здатність заряду, мм

сталь

(броня)

залізо•

бетон

групі

довжина

ширина, d

.

висота

Ί

глибина

діаметр

глибина

діаметр

глибина

діаметр

КЗ-2

зосеред.

9,0

14,7

-

350

570

300

10-15

1300

40-70

2000

240

КЗУ

і подовж.

12,0

18,0

500

225

195

120

-

1000*

-

-

-

* Арматура перебивається на глибині до 200 мм.

Зосереджені, подовжені та кумулятивні заряди заводського виготовлення мають вибухові речовини нормальної або підвищеної потужності та корпус із металу, тканини або пластиката. В кожному заряді є одно або два запальних гнізда з нарізкою для вкручування запальних трубок, електродетонаторів або спеціальних підривників.

Для зручності перенесення, кріплення або установлення на елементах конструкцій, що підриваються, заряди мають ручки, кільця, шнури та ніжки.

Підривні зосередженні заряди (розміри в мм) в - СЗ-1; б - СЗ-3; в - СЗ-3а; г - СЗ-6

Рис. 75. Підривні зосередженні заряди (розміри в мм) в - СЗ-1; б - СЗ-3; в - СЗ-3а; г - СЗ-6

Підривні подовжені заради (розміри в мм) а - СЗ-6М; б - СЗ-1П; в - СЗ-4П; г -СЗ-1Е

Рис. 76. Підривні подовжені заради (розміри в мм) а - СЗ-6М; б - СЗ-1П; в - СЗ-4П; г -СЗ-1Е

Підривні кумулятивні заряди (розміри в мм) а - КЗ-2; б - КЗ-6; в - КЗ-7; г - КЗУ; д - КЗК

Рис. 77. Підривні кумулятивні заряди (розміри в мм) а - КЗ-2; б - КЗ-6; в - КЗ-7; г - КЗУ; д - КЗК

Зосередженні, подовжені та фігурні заряди, що виготовляються у військах, складаються (в'яжуться) з тротилових шашок, амонітових брикетів, з пластичної або порошкоподібної вибухової речовини.

Зосередженні, подовжені та фігурні заряди, залежно від умов їх застосування, можуть бути без оболонок або в оболонках із м'яких або жорстких матеріалів (тканина картон, папір, гума толь, ящики, діжки, бідони, пляшки тощо).

Оболонки з м'яких матеріалів бувають готовими (звичайні та водонепроникні мішки) або виготовляються на місці виконання робіт (у військах).

Розміри кусків тканини під час виготовлення м'яких оболонок для зарядів будь-якої форми визначаються таким чином: довжина куска має бути на 0,2-0,3 м більше довжини заряду, складеною з його подвійною висотою; ширина куска повинна на 0,2-0,3 м перевищувати подвійну ширину заряду, складеною з його подвійною висотою.

Розташування тротилових шашок у разі виготовлення зарядів у тканинних оболонках:

Рис. 78. Розташування тротилових шашок у разі виготовлення зарядів у тканинних оболонках:

а - один ряд малих шашок; б - один ряд великих шашок; в - три ряди малих шашок; г - два ряди великих шашок; 1 - тканина; 2 - шашки; 3 - запальні гнізда

Уздовж подовжених зарядів укладаються планки (дошки), які разом із зарядами перев'язуються шпагатом через кожні 20-30 см. Обв'язування тканиною подовженого заряду здійснюється за таким порядком: спочатку накривають тканиною торці заряду, а потім обгортають заряд по його довжині. Цим забезпечується достатньо щільний дотик окремих шашок між собою і надійність передачі детонації по всій довжині заряду.

Щоб позначити місце для розміщення капсуля-детонатора, в оболонці заряду прорізають отвір, через який у запальне гніздо шашки вставляють дерев'яний кілок (шпильку).

Дня порошкоподібних і гігроскопічних вибухових речовин застосовуються водонепроникні оболонки у вигляді пластикатових, гумових і прогумованих мішків або у вигляді просмолених дерев'яних ящиків, діжок, металевих банок тощо.

Для зарядів із пластичної ВР найбільш доцільно застосовувати оболонки з м'яких матеріалів (тканина, пластикат) у вигляді шлангів. Заряд виготовляється шляхом набиття шланга пластичною ВР; кінці шлангу зав'язують шпагатом.

Зручним для практичного застосування є подовжений заряд з ПВВ-4 вагою 2 кг/п. м. (внутрішній діаметр шланга 40 мм) і довжиною до 2 м.

Подовжений заряд із пластиду-4 з відрізком ДНІ:

Рис. 79. Подовжений заряд із пластиду-4 з відрізком ДНІ:

1 - оболонка з тканини; 2 – ПВВ-4; 3 - відрізок ДНІ; 4 - зав'язка шпагатом; 5 - вузли на ДНІ; 6 - кінець шпагату для зв'язування зарядів

Для зберігання достатньої гнучкості заряду шланг заповнюється пластитом на 85-90 % свого об'єму, при цьому пластит розподіляється рівномірно по всій довжині шланга.

Із наповнених пластитом шлангів шляхом їх перегинання, відрізання або складання в декілька рядів можна виготовляти заряди будь-яких потрібних розмірів, маси та форми.

Запалювальна трубка або електродетонатор вставляється в заряд із пластиту в будь-якому місці (краще в потовщеній частині або в торці). Для встановлення запалювальної трубки (електродетонатора) в оболонці заряду прорізається отвір, а в масі пластиту дерев'яним кілочком випресовується запальне гніздо на повну довжину капсуля-детонатора. Для більшої надійності запалювальна трубка (електродетонатор) прикріпляється до заряду шпагатом.

Вибух заряду із пластиту може здійснюватися і без капсуля-детонатора, від детонувального шнура, закладеного (під час виготовлення заряду) в масу пластиту, який має в середині заряду не менше трьох вузлів.

Кумулятивні заряди, що виготовляються у військах, можуть бути різної форми та ваги й мати різноманітні оболонки або не мати їх. Кумулятивні порожнини таких зарядів виготовляються без металевих оболонок, внаслідок чого їх пробивна (ріжуча) дія, як правило, значно слабша, ніж у кумулятивних зарядів заводського виготовлення, що мають гаку ж масу ВР.

Для виготовлення кумулятивних зарядів у військах використовується, в першу чергу, пластит (ПВВ-4), з якого можна виготовити заряд будь-якої форми. Рекомендується виготовляти два типи кумулятивних зарядів з ПВВ-4:

  • – подовжений заряд для перебивання сталевих і броньових листів;
  • – зосереджений заряд для пробивання отворів у сталевих і броньових листах.

Подовжений кумулятивний заряд виготовляється у формі півциліндра з півциліндричною порожниною, фанерованою жерстю. Діаметр кумулятивної порожнини dB береться таким, що дорівнює полуторній товщині листа, що перебивається (dB=l,5h).

Подовжений кумулятивний заряд з ПВВ-4:

Рис. 80. Подовжений кумулятивний заряд з ПВВ-4:

1 - заряд; 2 - запальне гніздо; 3 - кумулятивна порожнина; 4 - металева оболонка; 5 - лист, що перебивається

Зосереджений кумулятивний заряд виготовляється у формі зрізаного конуса з конічною порожниною без облицювання. Діаметр кумулятивної порожнини береться на 25 % більше товщини листа, що підривається (dв = l,25h), висота порожнини - на 10 % більше ЇЇ діаметра (hв = 1,1 dв), зовнішній діаметр нижньої основи заряду - на 20-30 мм більше діаметра порожнини (dз = dв + 20÷30 мм), діаметр верхньої основи заряду - не менше 10 мм, висота і точні значення діаметрів нижньої та верхньої основ заряду визначаються відповідно до його ваги.

Зосереджений кумулятивний заряд з ПВВ-4:

Рис. 81. Зосереджений кумулятивний заряд з ПВВ-4:

І - заряд ВР; 2 - запальне гніздо; 3 - кумулятивна порожнина; 4 - плита, що перебивається

Під час улаштування пливучих зарядів для забезпечення їх плавучості необхідно від половини до трьох чвертей внутрішнього об'єму ящика (діжки, металевої банки і т. п.) вибуховими речовинами не заповняти. Щоб заряд не пересувався всередині тари, його притискають зверху хрестовиною або внутрішньою кришкою.

В деяких випадках під час підриву тих або інших об'єктів як заряд ВР можуть використовуватися різні міни, фугасні та осколкові артилерійські боєприпаси, авіаційні бомби тощо.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші