Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Техніка arrow Інженерне забезпечення частин і підрозділів у бою
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Обладнання броду та переправа по льоду

Основним видом переправ для всіх родів військ та їх техніки на мілководних річках є переправи вбрід. Цей вид переправи характеризується великою живучістю. Здатність бродів пропускати техніку наближається до мостових переправ. Прохідність бродів та їх межові глибини для бойової техніки залежать від ґрунту дна, швидкості течії річки й технічних характеристик техніки.

Для обладнання броду необхідно:

 • – усунути загородження й перешкоди, що заважають руху (мінно-вибухові загородження, каміння, загородження з дроту);
 • – окремі глибокі місця (ями, вирви, вибоїни або дно зі слабким грунтом) закидати камінням, мішками з піском, важкими фашинами;
 • – обгородити віхами загородження, які неможливо усунути;
 • – позначити межі броду через 5...10 м парними покажчиками (віхами), а для руху в темний час доби - ліхтарями для позначення створів або знаками, що світяться, зі спрямованим світлом; покажчики повинні підніматися над поверхнею води на 20 - 40 см;
 • – вище броду за течією, на відстані 200...300 м, за потребою, встановити захисні споруди проти сплавних мін;
 • – обладнати з'їзди у воду та виїзди з води шириною не менш ніж 7 м і з нахилом не більш ніж 10 % для колісних і 20 % для гусеничних машин.

Переправа бродом

Рис. 155. Переправа бродом:

а - загальний вигляд; б - способи вирівнювання дна; в - покажчики броду; І - захисні споруди проти сплавних мін; 2 - огорожа перешкод: З - віхи для позначення броду; 4 - вирівнювання нерівностей камінням; 5 - вирівнювання нерівностей фашинами й камінням

Під час переправи значної кількості техніки для колісних і гусеничних машин обладнують окремі броди.

Взимку, у ряді випадків, є можливість переправлятися через замерзлі річки по льоду. Вантажопідйомність льодової переправи можна визначати розрахунковим способом або за допомогою таблиці.

Міцність льодового покрову залежить від товщини льоду, його структури, температури повітря й хімічного складу води. Звичайний річковий лід має два шари - верхній каламутний і нижній прозорий. Прозорий лід міцніший, тому під час визначення вантажопідйомності до розрахунку слід брати товщину прозорого шару й половину товшини каламутного шару:

де - розрахункова товща льоду, см;

- товщина шару каламутного льоду, см;

- товщина шару чистого (прозорого) льоду, см.

Для пропускання поодиноких машини розрахункову товщу льоду визначають за формулою

де Нр - розрахункова товща льоду, см;

Р - маса машини, що переправляється, т.

Для пропускання колони з 10-15 машин застосовують формулу , а більш ніж 15 машин -

Обладнання переправи по льоду

Рис. 156. Обладнання переправи по льоду:

1 - посилення льодової переправи укладанням верхньої споруди; 2 – техніка, що переправляється (швидкість руху не більш ніж 6 км/год); 3 - смуга, що вичищена від снігу (10 м у кожний бік від осі переправи); 4 - обвалована снігом пробоїна від розриву снаряда; 5 - лунка для вимірювання товщини льоду; 6 – чистий лід; 7 - сніговий лід; 8 - каламутний лід; 9 - розрахункова товща льоду ; 10 - перехідний місток

Обладнання льодової переправи для пропускання колон міститу у собі; улаштування проходів у загородженнях, з'їздів на лід; розчищення шляхів підходу до ріки, трас і виходу на протилежний берег від снігу та їх позначення, встановлення покажчиків вантажопідйомності переправи, обваловування снігом пророблених у льоду лунок. Ширина траси має бути не менш ніж 20 м, а відстань між сусідніми трасами - не менш ніж 100 м.

На кожну основну трасу обладнують одну-дві запасні. Підвищити вантажопідйомність льодової переправи можна шляхом укладання на лід верхньої споруди.

За товщини льоду 15-20 см верхню будову укладають з дощок; вона дозволяє збільшити вантажопідйомність переправи на 50-70 %.

Сніговий покрив глибиною 0,5-0,7 м для гусеничних машин і 0,3 м для колісних з трас не прибирають. За більшої товщини снігового покрову трасу очищають, залишаючи шар снігу товщиною 10 см.

У разі обривистих берегах висотою до 0,5 м на з'їздах укладають фашинні матраци або матраци з хмизу.

За наявності зависання льоду, тріщин, розломів у льоду біля берегів, а також у разі спуску з нахилом більш ніж 6 або з обриву висотою більше 0,5 м монтують перехідний місток.

У випадку утворення пробоїн діаметром більш ніж 3 м на відстані від осі траси менше 20-кратної товщини льоду, переправу військ переносять на запасну трасу. У весняний період, коли лід починає набувати голчатої структури, що, як правило, відбувається через чотири-п'ять діб після появи на поверхні льоду талої води, переправу по льоду припиняють.

На льодовій переправі слід дотримуватися таких правил:

 • – машини пропускають тільки в одному напрямку;
 • – між машинами витримують встановлені дистанції;
 • – не допускають машину, якщо її маса перевищує вантажопідйомність льодового покрову;
 • – швидкість руху машин по льоду не більше 6 км/год;
 • – забороняються зупинки, ривки та розвороти на льоду;
 • – за умов буксирування дистанції скорочують до 40-кратної найменшої товщини льоду;
 • – машину, що зупинилась, можна об'їжджати, якщо сумарна маса двох машин не перевищує вантажопідйомність льодової переправи.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші