Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Техніка arrow Інженерне забезпечення частин і підрозділів у бою
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

МАШИНИ ІНЖЕНЕРНОГО ОЗБРОЄННЯ

Компонувальні схеми механізованих мостів

Механізовані мости призначені для облаштування мостових переходів через канали, вузькі ріки, яри та інші перешкоди. Основними елементами механізованих мостів є мостоукладач і мостова конструкція.

Мостоукладач - базове шасі колісної або гусеничної машини, оснащене спеціальними механізмами, призначеними для встановлення і зняття мостової конструкції з перепони.

Мостова конструкція має прогінну будову або прогінну будову та проміжну опору. Крім того, вона може мати спеціальні механізми. До спеціальних механізмів належать механізми розкриття й установлення пролітної будови, стопоріння мостової конструкції в транспортному положенні, забезпечення подовжньої сталості мостоукладача тощо.

За будовою і конструктивними особливостями всі механізовані мости можуть бути поділені на три групи: мости з мостоукладачами, мости з мостоопорними машинами та причепні мости.

В механізованих мостах з мостоукладачами базова машина обладнується спеціальними механізмами, які забезпечують транспортування мостової конструкції на мостоукладач і, установлення та зняття її з перешкоди. Мостова конструкція відділяється від мостоукладача у разі встановлення її на перешкоди (МТУ-20, ТММ-3, МТ-55А).

До основних особливостей зазначених механізованих мостів належать:

 • – відносна простота виготовлення і можливість використання як базової машини серійного виробництва, що знижує економічні витрати на їх виготовлення;
 • – можливість забезпечення достатньо високої пристосованості мостової конструкції до різних перешкод за їхньої глибиною, шириною, береговими й іншими умовами;
 • – відносно висока живучість, яка досягається розміщенням мостоукладача після встановлення моста в укритті;
 • – можливість послідовного використання мостоукладача для установлення декількох мостових конструкцій, які транспортуються допоміжними транспортними засобами, що підвищує економічну ефективність мостів.

У механізованих мостах з мостоукладачами використовуються два основних способи встановлення мостових конструкції: насуванням або перекиданням пролітних конструкцій.

Під час установлення насуванням мостова конструкція транспортується на мостоукпадачі проїжджою частиною вгору і подається на перешкоду поступовим руханням уперед або назад з подальшим опусканням на протилежний і вихідний береги. Противагою мостовій конструкції в цьому випадку є мостоукладач, обладнаний виносною опорою або бульдозерним обладнанням. Мостова конструкція за такого способу встановлення може мати цільну пролітну конструкцію, яка складається по довжині на період транспортування, або яка роз'єднується на два блоки.

Встановлення мостової конструкції способом насування

Рис. 157. Встановлення мостової конструкції способом насування:

а - цільної прогінної будови; б - з попереднім розкриттям кінцевих секцій; е - з попереднім з'єднанням блоків; I-IV послідовність установлення

В мостових конструкціях, які складаються по довжині на період транспортування, або які роз'єднуються на два блоки, є додаткові механізми, які забезпечують розкриття і стикування мостової конструкції, стопорні пристрої, роз'ємні вузли в трансмісії приводних механізмів. Ці механізми та пристрої розташовуються, як правило, в самій пролітній будові та мають дистанційне керування з мостоукладача.

Основними перевагами встановлення моста способом насування є: достатній огляд механіком-водієм місця встановлення моста; зменшення уразливості механізованого моста від вогневого впливу противника за рахунок більш низького розташування мостової конструкції в ході її розгортання; простота механізмів установлення мостової конструкції; найбільш повна підготовленість мостової конструкції до застосування на перешкоді; підвищена поперечна та повздовжня стійкість за рахунок зниження центра тяжіння механізованого моста під час встановлення пролітної конструкції.

Однак, при цьому способі ускладнене встановлення багатопрогінних мостів, обмежені кути підйому й опускання мостової конструкції, виключена можливість розсування колій, що знижує пропускну спроможність моста.

Установлення мостової конструкції способом перекидання пролітної конструкції застосовується як у танкових механізованих мостах, так і в мостах супроводу військових колон. Перекидання мостової конструкцій може здійснюватись уперед, через кабіну водія або назад.

Мостова конструкція може мати цільну пролітну конструкцію або зібрану за схемою "ножиці". Зібрана пролітна конструкція застосовується в механізованих мостах ТММ-3, МТ-55А.

Встановлення мостової конструкції способом перекидання

Рис. 158. Встановлення мостової конструкції способом перекидання:

а - уперед (з розкриттям за схемою "ножиці" ); б - назад

Мости перекидної системи дають можливість перевозити на одному мостоукладачеві мостові конструкції великої довжини, збирати багатопрогінні мости та встановлювати мостові конструкції на будь-які перешкоди незалежно від взаємного розташування протилежних берегів.

Однак, вони мають також суттєві недоліки:

 • – великі габаритні розміри по висоті;
 • – складність маскування моста під час його установлення на перешкоду;
 • – незахищеність розрахунку під час роботи від впливу засобів ураження противника;
 • – зменшення стійкості машини в процесі розкриття мостової конструкції;
 • – складність наїзду заднім ходом на встановлений проліт моста під час встановлення мостової конструкції.

Мостові конструкції мають забезпечувати:

 • – безпеку пропускання по них військової техніки за наявності подовжніх і поперечних схилів;
 • – улаштування мостових переходів з двох і більше механізованих мостів;
 • – застосування їх на різних за характеристиками перешкодах (глибина, швидкість течії, схили берегів тощо).

В механізованих мостах супроводження військових колон у більшості випадків пролітні конструкції розсувні по ширині. Цим досягається необхідна ширина проїжджої частини мосту на перешкоді та витримуються необхідні габаритні розміри механізованого моста в транспортному положенні.

В танкових механізованих мостах застосовуються, як правило, прольотні конструкції, які не розсовуються по ширині тому гусенична техніка пропускається по мосту зі зсувом гусениць, що обмежує пропускну спроможність мостової переправи.

Колії пролітної конструкції здатні сполучатися між собою жорсткими міжколійними зв'язками, або зв'язками змінної довжини. Колії зі зв'язками змінної довжини (гнучкі та податливі) дозволяють укладати прогінну конструкцію на нерівні береги з перекосом колій відносно одна одної (у межах 400-500 мм), що підвищує пристосованість мостової конструкції до умов місцевості. Крім того, можуть застосовуватися й не колійні компонування прогінних конструкцій, в яких транспортні габаритні розміри по ширині можуть бути створені складанням прогінної конструкції в поперековому напрямку за рахунок повороту зовнішніх бічних консолей угору або вниз. Однак, таке компонування ускладнює конструкцію.

Компонування прольотних будов по ширині

Рис. 159. Компонування прольотних будов по ширині:

а - колійна розсувна; б - колійна з жорсткими зв'язками; в - колійна з податливими зв'язками; д - з двох пролітних конструкцій

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші