Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Соціологія arrow Що варто знати про соціологію та соціальні дослідження?
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Як уникнути типових помилок при формулюванні запитань анкети?

Розгляньмо найпоширеніші помилки у формулюванні запитань анкети та рекомендації, як їх уникнути. Нехай у кожному з прикладів можна обрати лише один варіант відповіді.

До того як прочитаєте коментар до кожного прикладу, спробуйте перевірити, чи можете на основі матеріалу попереднього підрозділу самостійно розпізнати помилку у формулюванні запитання. Чи варто певним чином змінити запитання, щоб мінімізувати множинність інтерпретацій? Можливо, перелік варіантів відповідей не є вичерпним або відповіді не є взаємовиключними? Можливо, формулювання запитання схиляє до певної конкретної відповіді? Чи можете ви помітити будь-які інші вади у формулюванні запитань окрім щойно згаданих?

Приклад 1. Відвідуваність сайта

Некоректне формулювання[1]

Помилка: набір варіантів відповідей не є вичерпним. Для кожного з респондентів має знайтися той варіант відповіді, який точно відображає його/її досвід. У цьому прикладі альтернативи не передбачають ситуації, коли респонденти відвідують сайт рідше ніж раз на тиждень.

Сумнівною також є практична доцільність варіанта відповіді "щодня", оскільки вельми складно уявити сайт, який людина відвідує буквально кожного робочого й вихідного дня, навіть якщо йдеться про новинарні сайти. Втім, за бажанням її можна включити.

Можливі варіанти коректного формулювання (перелік варіантів не є вичерпним)

Приклад 2. Безпечність маршрутних таксі

Уявіть, що запитання поставлене як складова оцінки якості, зокрема безпечності, маршрутних перевезень у певному місті.

Некоректне формулювання

Помилка: множинність інтерпретацій.

  • • Можливі множинні інтерпретації через брак як часової, так і географічної специфікації: одні респонденти пригадуватимуть випадки лише в рамках цього населеного пункту, інші – ширше (а з огляду на мету дослідження потрібно лише в цьому населеному пункті]; одні – події останніх років, інші – період у кілька десятків років. Якщо нам важливо оцінити безпечність маршрутних перевезень у місті X, потрібна часова й географічна конкретизація.
  • • Можливі множинні інтерпретації поняття "аварійна ситуація". Для когось різке гальмування або натискання попереджувального сигналу – аварійна ситуація, для інших – ні. Для когось "аварійна ситуація" – це синонім поняття "аварія" або "ДТП". Тож отримана у відповідях інформація міститиме таку множинність інтерпретацій, що навряд чи буде практично корисною.
  • • Можливі множинні інтерпретації фрази "були свідком": від "це трапилося на моїх очах" до "ми бачили розбите внаслідок аварії лобове скло маршрутного таксі та як сперечалися водії, але не сам момент аварії". Якщо для нас прийнятний будь-який із цих варіантів, то формулювання можна таким і залишити. Однак, якщо нам потрібен максимальний рівень конкретики, необхідно перефразувати запитання.

Окрім множинності інтерпретацій є ще одна проблема в цьому запитанні. Одночасно йдеться про два типи інцидентів (ДТП й аварійну ситуацію). Таке формулювання є прийнятним, якщо нас справді цікавить, чи була людина свідком бодай одного з них. Однак у разі оцінки безпечності перевезень об'єднання двох запитань в одне навряд чи доречне, адже не дає нам точної інформації про ситуацію в місті[2].

Можливий варіант коректного формулювання[3]

Додаткові запитання для тих респондентів, які відповіли "так".

Зазвичай люди пам'ятають аварії, у які вони потрапляли, тож варіант відповіді "Важко сказати" в таких запитаннях анкети можна не пропонувати[4].

  • [1] Більшість прикладів хибних формулювань у цьому підрозділі запозичені з реальних сайтів, проектів анкет і звітів про проведені дослідження, але з етичних міркувань посилання на них не наведені.
  • [2] Наведемо приклад двох запитань в одному, який є проблематичнішим, ніж щойно розглянуте запитання про маршрутки: "Наскільки Ви задоволені Вашими взаєминами з людьми вдома та на роботі?". Таке поєднання двох запитань в одному навряд чи дасть цінні результати, оскільки взаємини вдома й на роботі в багатьох людей можуть бути вельми різними.
  • [3] Можливо багато різних варіантів залежно від того, яку саме інформацію потрібно отримати завдяки опитуванню.
  • [4] Однак його варто фіксувати в тому разі, якщо під час інтерв'ю респондентові важко визначитися з відповіддю. Зазвичай у професійних опитуваннях інтерв'юери мусять позначати спонтанні відповіді "важко сказати", "не знаю", "не бажаю відповідати на це запитання". У такому разі спонтанні відповіді – ті, яких не було серед пропонованих варіантів. Знання точної реакції на запитання може бути корисним при інтерпретації загальних результатів опитування та формулюванні запитань у майбутньому.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші