Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow БЖД arrow Гігієна та екологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Вітамін В6 (піридоксин)

Біологічна роль вітаміну В6 визначається його участю як коферменту у функціонуванні багатьох ферментів, у першу чергу ферментів амінокислотного обміну. Піридоксин бере участь у синтезі арахідонової кислоти, вітаміну PP, має велике значення в профілактиці атеросклерозу, а також підвищенні кислотності шлункового соку.

При дефіциті вітаміну Βύ в організмі виникають порушення білкового обміну, які проявляються запаленням шкіри (дерматит), м'язовою слабкістю, випадінням волосся, відсутністю апетиту, змінами з боку нервової системи: депресії, невритами, а також своєрідними запальними змінами на слизових оболонках порожнини рота, губ, язика, шкіри.

Джерелом вітаміну В6 є продукти тваринного та рослинного походження (печінка, м'ясо, дріжджі, зернові продукти, бобові, фрукти, овочі).

Потреба організму в піридоксині залежить від кількості вживання білка. Потреба дорослої людини становить 1.5-3 мг на добу. Вона збільшується при вагітності та лактації, опроміненні іонізуючою радіацією, при серцевій недостатності, а також в літньому віці. Застосовується вітамін Вб в стоматології при невралгії та невриті трійчастого нерва, глосалгії, гінгівіті, хейліті, десквамативному глоситі, пародонтиті.

Вітамін PP (ніацин)

У природі вітамін PP зустрічається у двох формах – нікотинова кислота і нікотинамід. Основне фізіологічне значення вітаміну PP визначається його роллю в окисно- відновних процесах як носія електронів. В організмі людини вітамін PP утворюється з амінокислоти триптофану (1 мг з 60 мг триптофану).

При дефіциті вітаміну PP виникає захворювання пелагра (від італ. Peliagra – шершава шкіра), яке характеризується запаленням шкіри і шлунково-кишкового тракту, ураженням центральної нервової системи. Для пелагри характерна наявність симптомів "трьох Д" (діарея, дерматоз, деменція). Перші ознаки гіповітамінозу PP нерідко виявляються в порожнині рота: глосит, маргінальний гінгівіт, виразки на міжзубних сосочках, стоматит, зникнення сосочків язика, посилення секреції, тріщини губ.

Основними джерелами вітаміну PP є дріжджі, крупи, хліб грубого помелу, висівки, бобові, субпродукти, м'ясо, риба, а також деякі овочі та сухі гриби.

Добова потреба дорослої людини у вітаміні PP становить 15–20 мг. Вітамін PP застосовують при стоматиті, гінгівіті, глосалгії, глоситі, пародонтиті, червоному плоскому лишаї, багато- формній ексудативній еритемі, уповільнених ерозивно-виразкових ураженнях та грибкових ураженнях слизової оболонки порожнини рота, множинному карієсі.

Вітамін В12 (цианокобаламін)

Біологічна дія вітаміну В12 тісно пов'язана з внутрішнім фактором Касла, який відіграє важливу роль у механізмі всмоктування кобаламінів. Основна дія кобаламіну – антианемічна.

При дефіциті вітаміну В12 з'являється сухість порожнини рота, виникає печія язика, він стає яскраво-червоним, полірованим, хворобливим, атрофуються смакові сосочки. При дефіциті вітаміну В12 можливий розвиток злоякісної анемії Аддісона-Бірмера, для якої характерне порушення кровотворної функції, нервової системи та органів травлення.

Основні джерела В12 – продукти тваринного походження, особливо багато його в печінці великої рогатої худоби та курей. У нормальних умовах мікроорганізми кишкової мікрофлори синтезують вітамін В12.

Добова потреба дорослих людей становить 3 мкг. вагітних 4 мкг.

Аскорбінова кислота (вітамін С)

Бере участь у різних видах обміну речовин, сприяє засвоєнню організмом білків, заліза, вітамінів, регулює обмін холестеролу. Забезпечує нормальне функціонування нервової системи, печінки, залоз внутрішньої секреції. Підтримує міцність стінок кровоносних судин. Багатогранне фізіологічне значення вітаміну С визначається тим, що він є сильним антиоксидантом. Оптимальний вміст аскорбінової кислоти в харчуванні підвищує працездатність, витривалість та стійкість організму до токсичних, канцерогенних і інфекційних агентів, стимулює регенерацію тканин.

При частковій нестачі аскорбінової кислоти в раціоні розвиваються приховані форми С-вітамінної недостатності (С-гіповітамінозний стан), що проявляється зниженням працездатності, швидкою стомлюваністю, апатією, сонливістю, кровоточивістю ясен. При відсутності її в харчовому раціоні виникає С-авітаміноз – цинга (в наш час практично не спостерігається).

Головним джерелом аскорбінової кислоти є свіжа шипшина, перець червоний солодкий, чорна смородина, обліпиха, свіжі горіхи, зелень, овочі, плоди та ягоди, але основними джерелами вітаміну С для населення України є продукти повсякденного споживання – свіжа та квашена капуста, Цибуля, часник, картопля, яблука та ін.

Відомо, що біологічна активність аскорбінової кислоти, яка міститься в натуральних джерелах, значно вище, ніж в С-вітамінних препаратах. Тому, що в продуктах вітамін С існує як комплекс з трьох форм: аскорбінової, дегідроаскорбінової кислот і аскорбігену, який має підвищену стійкість та активність, ніж окремі препарати. Під час вимочування продуктів вона переходить в воду, під час варіння – в відвар. Причиною її руйнування є окислення. Процес руйнування прискорюється в разі нагрівання в лужному середовищі в присутності каталізаторів, наприклад, солей міді та заліза.

Добова потреба дорослої людини в аскорбіновій кислоті становить 80-100 мг. Наявність токоферолів в харчуванні значно посилює дію аскорбінової кислоти.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші