Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow БЖД arrow Гігієна та екологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Жиророзчинні вітаміни

Жиророзчинні вітаміни А, Д, Б, К засвоюються організмом людини лише при наявності в їжі необхідної кількості жиру. У механізмі їх всмоктування головну роль відіграють жовч та жовчні кислоти.

Вітамін А (ретинол)

Основне фізіологічне значення вітаміну А:

 • 1) необхідний для нормального функціонування органу зору (вітамін А у вигляді альдегіду (ретиналь) в сполученні з білком (опсин) утворює зоровий фермент – родопсин);
 • 2) є "фактором росту", необхідний для процесів росту та диференціації тканин організму;
 • 3) бере участь в окисно-відновних реакціях;
 • 4) впливає на білковий, вуглеводний, жировий обміни;
 • 5) впливає на епітелії шкіри та слизових.

Джерела: Вітамін А міститься в продуктах тваринного походження – в печінці риб (тунець, палтус), в свинячій печінці, в вершках і маслі, яйцях, сметані; каротин міститься в продуктах рослинного походження – в моркві, обліписі, шпинаті, червоному перці, зеленій цибулі, щавлі.

Добова потреба і мг/добу.

Гіпо- та авітамінози А характеризуються наступними проявами:

 • – з боку органу зору: ксероз (сухість коньюктиви ока), кератомаляція (розм'якшення рогівки), гемералопія, або куряча сліпота (порушення зору в сутінках). Всі ці прояви дефіциту ретинолу експерти ВООЗ запропонували називати ксерофтальмія;
 • – з боку епітелію: кератоз (епітелій трансформується в плоский ороговілий та порушується його бар'єрна функція);
 • – порушуються функції шлунково-кишкового тракту, серцево- судинної системи, органів дихання, нервової системи, відбувається затримка росту і ваги.

Гіпервітаміноз зустрічається рідко. Були описані випадки гіпервітамінозу А у дослідників Арктики, які вживали в Їжу печінку білого ведмедя та морських тварин (тюленя, кита), надзвичайно багатих вітаміном А. При вживанні великої кількості каротину і порушенні його перетворень в вітамін А з'являється інтенсивне жовте забарвлення шкіри та підшкірної клітковини – ксантоз.

Вітамін Д (кальциферол)

Відомо близько 10 різних хімічних речовин, які за своїми властивостями близькі до вітаміну Д. Але лише Д2 і Д, мають біологічно активну дію.

Вітамін Д2 (ергокальциферол) утворюється при дії ультрафіолетових променів з ергостерину, який міститься в грибах, пророслій пшениці, дріжджах.

Вітамін Д3 (холекальциферол) синтезується під впливом ультрафіолетових променів з провітаміну 7, 8-дегідрохолестерину.

Основне фізіологічне значення вітаміну Д:

 • – регулює обмін кальцію та фосфору, їх засвоєння з кишечнику та відкладення в кістках;
 • – нормалізує роботу нервової, кровотворної та ендокринної систем;
 • – бере участь в обміні білків.

Джерела вітаміну Д: печінка риб, жирні види риб (скумбрія, оселедець), ікра, яйця, молочні жири. Рослинні продукти не містять вітаміну Д, але вони містять 7-дегідрохолестерин, необхідний для утворення вітаміну Д.

Добова потреба – для дорослих 100 МО (2.5 мкг). для дітей залежно від віку 100-400 МО (2,5-10 мкг).

Гіпо- і авітаміноз вітаміну Д. У дітей проявляється у вигляді рахіту, у дорослих людей – остеомаляція (розм'якшення кісток). В обох випадках відбувається процес демінералізації кісток.

Гіпервітаміноз зустрічається при передозуванні вітаміну Д під час профілактики рахіту у дітей. Токсичність вітаміну Д дуже висока, клінічні прояви у вигляді диспепсії, різкого схуднення, затримки зросту, депресії, судом, утрудненого дихання.

Вітамін Е (токоферол)

Основне фізіологічне значення вітаміну Е: забезпечення нормального розвитку і функціонування чоловічої та жіночої статевих систем; антиоксидантний захист, захищає від окислення поліненасичені жирні кислоти мембран клітин; позитивний вплив на діяльність багатьох залоз внутрішньої секреції (стимулює утворення передньою долею гіпофізу лактотропного гормону, тиреоїдного гормону, підтримує нормальну функцію статевих залоз).

Джерела вітаміну Е: рослинна олія (15 мг), печінка (6 мг), бобові (4 мг), вершкове масло (3 мг), яйця та овочі (1,5 мг).

Добова потреба – 15 м?..

Е-гіповітаміноз буває у спортсменів, у дітей при штучному вигодовуванні, у хворих з порушенням системи травлення. Гіпервітаміноз вітаміну Е не зустрічається.

Вітамін К (філохінон)

Виділено три різновиди вітаміну К. Вітамін К1 – міститься в зелених рослинах, К2 – може синтезуватися в верхніх відділах товстого кишечнику людини мікробами з групи кишкової палички, – синтетичний препарат – вікасол.

Основне фізіологічне значення вітаміну К: бере участь в процесі згортання крові; бере участь у функції АТФ, що відіграє важливу роль в нормалізації енергетичної забезпеченості організму.

Джерела вітаміну К: найбільша кількість його міститься в шпинаті, а також у капусті, кропиві, моркві, печінці.

Добова потреба0.2-0.3 мг.

Гіповітаміноз. Можливий у дітей в перші п'ять днів життя, коли кишечник ще не заселений мікрофлорою, не виключена можливість виникнення первинного К-гіповітамінозу. Вторинні К-гіповітамінози виникають при неправильній медикаментозній терапії (використання антикоагулянтів, антибіотиків, сульфаніламідів та інших препаратів, які викликають дисбактеріоз кишечнику), а також при хронічних захворюваннях ШКТ та печінки.. Основні прояви К-гіповітамінозу – геморагічний діатез, порушення роботи шлунково-кишкового тракту, процесу згортання крові.

Гіпервітаміноз. У великих дозах здатний викликати ціаноз, утворення метгемоглобіну, анемію, порфіринурію, судоми, альбумінурію.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші