Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow БЖД arrow Гігієна та екологія
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Молоко та молочні продукти

Молоко являє собою один з найбільш цінних продуктів харчування. У ньому містяться всі харчові речовини, необхідні для розвитку й існування людини: білки, жири, вуглеводи, вітаміни А, Д, С, В1 і В2, макроелементи (кальцій, фосфор, калій, магній, натрій, хлор) і мікроелементи (мідь, цинк, марганець, фтор, бром, йод). Вживання 0,75-1 л молока в день може майже повністю забезпечити потребу в більшості мінеральних речовин і ряді вітамінів. Молоко служить незамінною їжею для грудних дітей, відіграє велику роль у харчуванні хворих, а також дуже корисне, як і всі молочні продукти, для дорослих здорових людей.

Хімічний склад коров'ячого молока наступний: вода – 88,6%, білки – 2,8%, жири – 3,2%, вуглеводи – 4,7%, золи – 0,7%. Засвоюваність молока дуже висока.

Сметану одержують при мимовільному сквашуванні вершків, що являють собою найбільш жирну частину молока (20-35% жиру), яке відокремлюється шляхом відстоювання молока або сепарування. Кількість жиру в сметані також висока і цим обумовлюється її поживна цінність. Вона має гарні смакові якості, а в літній жаркий час особливо цінна освіжаюча дія холодної сметани.

Кисляк отримують при згортанні молока молочною кислотою, яка утворюється в результаті життєдіяльності молочнокислих бактерій.

Ацидофільне молоко – це різновид кисляку, готується шляхом сквашування пастеризованого молока культурою ацидофільної палички. У дієтичному відношенні ацидофільне молоко має перевагу перед звичайним кисляком: ацидофільна паличка краще приживається в товстому кишечнику та більш енергійно пригнічує діяльність гнильних бактерій.

Кефір являє собою молочнокислий продукт, який виготовляють з пастеризованого молока за допомогою молочнокислого і слабкого спиртового бродіння.

Сир отримують при природному скисанні молока або шляхом сквашування пастеризованого (незбираного або знежиреного) з додаванням закваски, яка складається з чистих культур молочнокислого стрептококу, сичужного ферменту чи пепсину. Сир за своїм складом відрізняється великою кількістю білка (близько і 4%) і солей кальцію при незначному вмісті жиру (за винятком жирних сортів, які містять не менше 18% жиру). Знежирений сир зменшує процеси бродіння тваринних білків в їжі. Він показаний в літньому віці через наявність у ньому метіоніну, що використовується в організмі для синтезу холіну, який відіграє велику роль в профілактиці порушень жирового обміну та жирової інфільтрації печінки.

Твердий сир готують із згорнутого білка, жиру та інших складових частин молока, що піддаються особливому біохімічному процесу дозрівання. Поживна цінність сиру полягає у великому вмісті повноцінних білків (до 30%) та жирів (до 40-50%), внаслідок чого він може служити рівноцінною заміною м'яса.

Масло вершкове відрізняється високим вмістом жиру (83%), містить багато вітаміну А. Засвоюваність масла дуже висока: білки засвоюються на 90%, жири – на 96%; масло перетравлюється легше всіх інших жирових харчових продуктів.

Сухе молоко отримують шляхом висушування цілісного свіжого молока. Воно являє собою цінний харчовий продукт, який містить 25-26% жиру. При правильному зневодненні в ньому зберігається значна частина жиророзчинних вітамінів і рибофлавін.

Згущене молоко є продуктом конденсації цільного пастеризованого молока з додаванням цукру, випускається в герметично закупорених жерстяних банках.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>