Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Менеджмент arrow Публічне управління та адміністрування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Соціально-економічні та політичні наслідки корупції

За оцінкою експертів, проблема корупції становить виклик національній безпеці України. За їх словами, надзвичайні масштаби корупції в Україні засвідчені міжнародними організаціями і експертними дослідженнями.

За оцінками впливових міжнародних організацій, Україна нині знаходиться серед найбільш корумпованих держав, у яких корупція має загально національний системний характер і справляє визначальний вплив на українську політику, економіку та інші сфери суспільного життя.

Зокрема, індекс сприйняття корупції в Україні за 2010 рік склав 2,7 бала, в результаті чого країна посіла 118 місце в рейтингу Трансперенсі Інтернешнл (ТІ). Цей показник для нашої країни є традиційно низьким.

За оцінками Київського міжнародного інституту соціології, презентованими ще у травні 2009 року, громадяни України вважають найбільш корумпованими сфери медичних послуг та вищої освіти, міліцію, податкові та митні органи. За даними Трансперенсі Інтернешнл, основними сферами поширення корупції є видача ліцензій та дозволів, оподаткування та митні процедури. Найбільш корумпованими також названо міліцію, прокуратуру, податкові органи, суди, медицину, освіту, а також парламент і політичні партії.

Наявність загрозливих тенденцій у цих сферах підтверджується результатами моніторингу України з боку Групи держав Ради Європи проти корупції (GRECO) та Стамбульського антикорупційного плану дій.

Корупційні прояви у вищих політичних колах провокують корупцію у сферах економіки, державного управління та правосуддя. Зокрема, корупція перешкоджає реформуванню економіки та притоку інвестицій, розвитку середнього та малого підприємництва.

Корупція має такий соціальний аспект, як зростання бідності: корупція сприяє перетіканню ресурсів, зокрема бюджетних, на рахунки корумпованих осіб або груп. Поглиблюється соціальна нерівність громадян, збільшується соціальна напруга в суспільстві.

Отже, корупція сприяє виникненню та розвитку цілої низки негативних явищ і процесів. В економічній сфері:

 • – сприяє розвитку недобросовісної конкуренції, оскільки ринкові виграші отримує не більш конкурентоспроможний суб'єкт, а той, хто отримав преференції;
 • – спричиняє неефективне використання коштів державного бюджету через непрозоре виділення коштів, дотацій та інвестицій суб'єктом економічної діяльності, пов'язаним із владою;
 • – формує значну асиметричність у розподілі прибутків і доступів до ресурсів;
 • – сприяє підвищенню споживчих цін через існування корупційної складової, яка підвищує транзакційні витрати;
 • – приводить до створення тіньового сектора економіки, який ухиляється від сплати податків до бюджету, а отже гальмує реалізацію соціальних програм;
 • – прискорює виведення капіталу за кордон через його незаконне походження з метою подальшої легалізації шляхом залучення як іноземних інвестицій.

У соціальній сфері:

 • – формує подвійні стандарти моралі та соціальної поведінки;
 • – сприяє суттєвому соціальному розшаруванню за економічним становищем;
 • – унеможливлює створення соціальних ліфтів щодо залучення населення до публічного управління;
 • – породжує негативне ставлення до приватної власності і отриманих на її основі матеріальних благ унаслідок нелегітимного характеру присвоєння власності;
 • – є основою для формування асоціальної поведінки та агресії;
 • – формує недовіру та неповагу до влади з боку суспільства з одночасно вираженим бажанням зайняти місце посадовця і скористатися його корупційними зв'язками;
 • – сприяє формуванню відчуття беззахисності і безсилля перед владою капіталу у населення, викликає масову тривогу і страх за майбутнє, соціальну апатію.

У політичній сфері:

 • – перегруповує політичні сили у напрямі від просування ідей до обслуговування олігархічних кланів;
 • – знижує значення політичного процесу щодо формування влади в умовах представницької демократії;
 • – створює умови для превалювання групових інтересів над загальнонаціональними;
 • – формує умови політичної невизначеності та нестабільності, що уможливлює використання зовнішніх впливів на політичні процеси;
 • – підриває незалежність країни і знижує її престиж на світовій арені.

Таким чином, корупція в Україні є певним соціально-політичним феноменом, специфічною моделлю соціально-політичних відносин, в межах якої здійснюються прийняття адміністративних рішень. Унаслідок формування такої моделі корупція набуває всеохоплюючого характеру. В центрах зосередження найбільш впливових владних інститутів сформовані корупційні відносини стають настільки важко переборними, що вони перетворюються у звичне явище, підриваючи не лише основи державності, але й морально-психологічний клімат у суспільстві. Якщо у зарубіжних країнах прояви корупції створюють юридичну проблему, то масштаби корупції в Україні перетворюють її в морально-етичне явище.

Отже, у соціально-політичному розумінні корупція відбиває ірраціональність суспільної свідомості, що значно затрудняє знаходження ефективних заходів протидії поширенню цього явища.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші