Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Медицина arrow Військово-прикладні аспекти сучасної гастроентерологи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Характеристика лікувальних заходів

Дієтотерапія: лікувальний стіл № 1, при підвищеній кислотності в період загострення, з переходом на стіл № 15; лікувальний стіл № 2 при зниженій кислотності, при хронічному атрофічному гастриті у фазі суб- і декомпенсації – лікувальний стіл № 5 і 5п.

Медикаментозна терапія хронічного гастриту.

 • 1. При гастритах (гастродуоденітах) з вираженою активністю процесу, атрофією, асоційованих з Нр-інфекцією, медикаментозна терапія передбачає використання однієї з наступних ерадикаційних схем.
 • 1.1. Інгібітор протонної помпи (омепразол, езомепразол, лансопразол, рабепразол, пантопразол) в стандартній дозі 2 рази на день + кларитроміцин 500 мг 2 рази на день + амоксицилін 1000 мг 2 рази на день або метронідазол 500 мг 2 рази на день, курсом 10-14 днів. Комбінований антацид 1 пакетик х 3 рази (за вимогою).
 • 1.2. Комбіновані 3-х компонентні препарати: пілобакт-нео (омепразол, кларитроміцин, амоксицилін), клатинол (ланзопразол, кларитроміцин, тинідазол), β-клатинол (пантопразол, кларитроміцин, амоксицилін), орністат (рабепразол, кларитроміцин, орнідазол), орністат-адванс (рабепразол, амоксицилін, рифаксимін, вісмут субцитрат), езоксіум комбі (езомепразол, амоксицилін, кларитроміцин), курсом 10-14 днів.
 • 1.3. Вісмуту субцитрат 120 мг (гастро-норм, де-нол) 4 рази на день + кларитроміцин 500 мг 2 рази на день + амоксицилін 1000 мг 2 рази на день курсом 10-14 днів. Комбінований антацид (маалокс, фосфалюгель, альмагель-нео) по 1 пакетику х 3 рази в режимі "за вимогою".
 • 2. При гастритах з диспепсичним синдромом дискінетичного типу, незалежно від етіології, симптоматичне лікування включає прокінетики: домперидон 10 мг чи метоклопрамід 10 мг, чи мозаприд 2,5-5 мг, чи ітоприд 50 мг за 15 хв до їжі 3-4 рази на день і антацид 15 мл через 1,5-2 години після їжі і безпосередньо перед сном. Основний курс – впродовж 2 тижнів і далі прийом прокінетика й антацида в режимі "за вимогою".
 • 3. При гіперацидному гастриті, не асоційованому з Нр-інфекцією, призначають ІПП в стандартній дозі 1-2 рази на день і/чи вісмуту субцитрат 120 мг 4 рази на день протягом 2-4 тижнів, чи вісмуту нітрат основний у комбінації (вікалін, вікаїр) по 1-2 табл. З рази після їжі, розчинивши у Уг склянки теплої води, курсом 1-3 місяці, чи альтан (по 1 таблетці 3 рази на день за 20 хвилин до їжі) впродовж 1 місяця. Комбінований антацид 1 пакетик х 3 рази (за вимогою).
 • 4. При атрофічному гастриті, не асоційованому з Нр-інфекцією, призначають плантаглюцид (0,5 г 3 рази на день до їжі) чи бальзам Панкова-Дегтярьової (по 1 ч. л. З рази на день до їжі), чи альтан (по 1 таблетці 3 рази на день за 20 хвилин до їжі) впродовж 1 місяця. При хронічному аутоімунному гастриті рекомендують таблетки чи настоянку ехінацеї по 1 таблетці чи 20-25 крапель 3 рази на день за 30 хв до їжі впродовж 3-х тижнів. Додатково – ферментні препарати (панкреатин, абомін) по 1-2 таблетки 3 рази на день на початку їжі (при застосуванні капсульованих ферментних засобів рекомендовано висипати вміст капсули в їжу). Біогенні стимулятори: екстракт чи сік алое (по 1 ч. л. З рази на день за 30 хв до їжі), чи метилурацил (0,25-0,5 г З рази на день після їжі) впродовж 1 місяця. Для лікування супутньої В|2-дефіцитної анемії – ціанкобаламін 500 мкг по 1 амп в/м 1 раз на день впродовж 14 днів. При передракових станах – екстракт березового гриба (бефунгін, розчинивши 2 ч.л. в 150 мл теплої води, приймати по 1 ст.л. З рази на день за 30 хв до їжі) впродовж 3-5 місяців.
 • 5. При рефлюкс-гастриті показані алюмінійвмісткі антациди по 1 пакетику 3 рази за 30 хв до їжі 2-4 тижні (адсорбують жовчні кислоти й інші агресивні компоненти дуоденального рефлюксату). З прокінетичних засобів рекомендують домперидон в загальноприйнятих дозах впродовж 2-4 тижнів; ІПП (омепразол, пантопразол та ін. по 1 таблетці 1 раз на день за 30 хв до їжі) впродовж 4 тижнів чи сукральфат 0,5-1 г (по 1 таблетці 3 рази на день за 30 хв до їжі) впродовж 4 тижнів (не рекомендовано комбінувати з кислотосупресантами); препарати урсодезоксихолевої кислоти (урсохол) 10 мг/кг маси тіла за добу 4-6 тижнів.
 • 6. При розвитку гіповітамінозу використовують полівітамінні препарати; при залізодефіцитних станах – препарати заліза (сорбіфер, актиферрин, тардіферон) в загальноприйнятих дозах; при кишковому дисбіозі – пребіотики (хілак-форте, дуфалак) й пробіотики (біфі-форм, лінекс, лаціум, лактіалє, окарин) залежно від змін бактеріограми калу.

Фізіотерапевтичне лікування. При ХГ з нормальною та підвищеною секрецією у фазі затухаючого загострення з усіх преформованих фізичних чинників віддається перевага електросну. Процедури проводять за допомогою апарату "Електросон-3". Розташування електродів повинно бути очно-завушним або завушно-лобним. Частота імпульсів 3-5 Гц, тривалість процедури 6-10 хв, надалі від 20 до 40 хв, двічі-тричі на тиждень, 8-10 процедур на курс лікування. Можуть також рекомендуватись синусоїдальні модульовані струми, індуктотермія, магнітотерапія, дециметрові хвилі, лазерна терапія. При ХГ із секреторною недостатністю призначається гальванізація епігастральної ділянки, діадинамічні струми, CMC- та ДМХ-терапія. При полілозі шлунка фізіотерапевтичні процедури не показані.

Тривалість стаціонарного лікування 10 днів, але з урахуванням етіології й вираженості клініко-морфологічних проявів захворювання терміни стаціонарного лікування можуть бути змінені. В основному лікування має проводитись в амбулаторно-поліклінічних умовах з дотриманням хворим раціонального режиму життя і харчування.

Критерії ефективності лікування.

 • - ліквідація клінічної симптоматики;
 • - досягнення ендоскопічної ремісії;
 • - ерадикація Н. pylori;
 • - профілактика ускладнень.

Військово-лікарська експертиза

Особи з наявністю хронічного гастриту, дуоденіту з помірним порушенням секреторної та кислотоутворюючої функції, частими (2 та більше разів на рік) загостреннями, які потребують повторної і тривалої госпіталізації оглядаються за пунктом "Б", статті 52 додатка № 1 наказу МОУ № 402 від 14.08.2008 р.

За пунктом "В" оглядаються особи з хронічним гастритом або дуоденітом з рідкими загостреннями (менш 2 разів на рік) та незначним порушенням функцій.

За наявності об'єктивних даних хронічного гастриту або дуоденіту без порушення функцій особи оглядаються за пунктом "Г".

Діагноз хронічного гастриту має бути підтверджений морфологічним дослідженням біоптата слизової оболонки шлунка.

Санаторно-курортне лікування

У стадії ремісії хворих на ХГ направляють на бальнеологічні курорти з використанням мінеральних вод, пелоїдо-, бальнеотерапії та гальваногрязелікування. Хворим на ХГ зі збереженою чи підвищеною секрецією в шлунку показані курорти Березівські мінеральні води, Верховина, Поляна, Квітка Полонини, Шаяни, Сонячне Закарпаття, Боржомі. В основному рекомендуються води середньої мінералізації з переважанням гідрокарбонатного, сульфатного та кальцієвого іонів, які призначають у теплому вигляді (38°С) за 1-1,5 години перед вживанням їжі тричі на день. При вираженому рівні кислотоутворення мінеральну воду призначають додатково через 40-60 хв після їди (на висоті травлення) у кількості 100 мл на прийом. Хворим з нормальною секреторною функцією шлунка мінеральну воду призначають за 40 хв перед вживанням їжі, температурою 30-38°С. При ХГ із секреторною недостатністю показані мінеральні води хлоридно-сульфатні, хлоридно-натрієві, хлоридні магнієво-калієво-натрієві, сульфатно-хлоридні мінеральні води малої та середньої мінералізації, за умов доброї переносності показані води високої мінералізації (Куяльник, Миргород, Моршин, Юрмала). Воду слід пити повільно, невеликими ковтками, починаючи з 50-100 мл 1-2 рази на день, збільшуючи за умов доброї переносності до 150-200 мл 3 рази на день за 20-30 хв до їжі. При ХГ у стадії субкомпенсації чи декомпенсації, вираженому больовому синдромі та діареї вода призначається у теплому вигляді 2 рази на день, виключаючи ранковий прийом, з наступним призначенням 3 рази на день кімнатної температури. У період компенсації воду п'ють прохолодну (18-20°С), газовану, швидкими ковтками.

Термін санаторно-курортного лікування: 21-24 дні.

Протипоказання: ХГ у стадії загострення, поліпоз шлунка (не показані пелоїдо- та фізіотерапія).

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші