Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Медицина arrow Військово-прикладні аспекти сучасної гастроентерологи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Характеристика лікувальних заходів

Стратегії лікування ПВ шлункової і дуоденальної локалізації відрізняються. При шлунковій локалізації виразки, включаючи виразковий дефект пілоричного каналу, необхідне виключення новоутворення шлунка.

Основні лабораторні та інструментальні дані, необхідні для вибору ефективної терапії:

 • 1. Наявність гелікобактерної інфекції характерна для Нр- асоційованої виразки шлунка і дванадцятипалої кишки.
 • 2. Гіперацидність виражена чи помірна при проведенні рН-метрії натщесердце характерна для виразкової хвороби з локалізацією виразки в цибулині дванадцятипалої кишки.
 • 3. Гіперацидність помірна, нормоацидність чи гіпоацидність при проведенні рН-метрії натщесерце характерна для виразкової хвороби з локалізацією виразки в шлунку.
 • 4. Наявність виразкового дефекту при ендоскопічному дослідженні шлунка і дванадцятипалої кишки.
 • 5. Рентгенологічні показники виразкового "дефекту", порушення моторно-евакуаторної функції.

Основні клінічні й інструментальні показники адекватності проведеного лікування:

 • 1. Купірування больового і диспепсичного синдромів.
 • 2. Зменшення розмірів виразкового "дефекта" (необхідно враховувати динаміку площі, а не діаметру "ніші"), зменшення числа виразкових "дефектів" при фіброгастроскопічному і рентгенологічному дослідженнях.
 • 3. Ефективність ерадикації Нр-інфекції, що підтверджується неінвазивними методами.

Основні принципи комплексної етіопатогенетичної терапії:

 • 1. Ерадикація Нр-інфекції.
 • 2. Купірування больового і диспепсичного синдромів.
 • 3. Нормалізація основних функцій шлунка і дванадцятипалої кишки.
 • 4. Підвищення імунобіологічних сил організму.
 • 5. Підсилення репаративних процесів у слизовій оболонці шлунка.
 • 6. Лікування супутніх захворювань.
 • 7. Попередження рецидивів.

Лікування включає раціональний режим, лікувальне харчування, медикаментозні середники, фізіотерапевтичні процедури, лікувальну фізкультуру, санаторно-курортне лікування, пролонговану і підтримуючу терапію.

Дієтотерапія: лікувальний стіл № 1 при підвищеній кислотності в період загострення з переходом на стіл № 15. Харчування має бути 5-6- ти разовим, забезпечувати механічне, хімічне і термічне щадіння СО шлунка.

Ерадикаційна терапія першої лінії:

1. Омепразол чи рабепразол по 20 мг 2 рази на день, чи лансопразол (ланцерол) 30 мг 2 рази на день, чи пантопразол, чи езомепразол по 40

Стратегія лікування дуоденальної виразки

мг 2 рази на день + кларитроміцин 500 мг 2 рази на день + амоксицилін 1000 мг 2 рази на день за 40-60 хв до їжі. Схеми лікування призначають на 10-14 днів.

 • 2. При непереносимості амоксициліну: інгібітор протонної помпи 2 рази на день (у стандартній дозі) + кларитроміцин 500 мг 2 рази на день + метронідазол чи тинідазол 500 мг 2 рази на день за 40-60 хв до їжі. Запропоновані схеми лікування слід призначати на 10-14 днів.
 • 3. При глибоких порушеннях трофіки і мікроциркуляції СО шлунка і дванадцятипалої кишки, супутніх імунодефіцитних станах, виразках, що повільно рубцюються, поєднанні виразкової хвороби з цукровим діабетом, гепатитом, додатково до базової терапії призначають ербісол по 2 мл в/м, 1-2 рази на день протягом 20-ти днів.
 • 6. Для покращення переносимості та підвищення ефективності АГБТ додатково призначаються пре- і пробіотичні препарати: лактулоза, препарати лакто- і біфідобактерій у терапевтичній дозі впродовж 2-4-х тижнів.

Ерадикаційна терапія другої лінії:

Інгібітор протонної помпи 2 рази на день (у стандартній дозі) + субцитрат вісмуту (гастро-норм) 120 мг 3 рази за 30 хв до їжі і 4-й раз через 2 години після їжі, перед сном + метронідазол 500 мг 3 рази на день наприкінці їжі + тетрациклін 500 мг 4 рази на день наприкінці їжі. Тривалість застосування схеми 10-14 днів.

При високому рівні антибіотикорезистентності Нр-інфекції в регіоні застосовується послідовна антигелікобактерна терапія, що пропонується у якості варіанту терапії першої лінії. Послідовна терапія складається із ІПП у стандартній дозі і амоксициліну 1000 мг, що приймаються по 2 рази на добу впродовж 5-ти днів, а потім прийому в наступні 5 днів ІПП, кларитроміцину 500 мг і метронідазолу або тинідазолу 500 мг по 2 рази на добу.

Оптимальною альтернативою квадротерапії другої лінії вважається потрійна терапія, що складається із левофлоксацину по 500 мг 1 раз на добу, амоксициліну по 1000 мг 2 рази на добу та ІПП по 1 стандартній дозі 2 рази на добу впродовж 10 днів.

Ерадикаційна "терапія спасіння":

Серед схем "терапії спасіння" при резистентності Нр-інфекції описані наступні лікувальні комбінації:

 • • ІПП + амоксицилін у високих дозах (3000 мг на добу) впродовж 10 днів;
 • • ІПП + амоксицилін 1000 мг 2 рази + рифабутин (300 мг на добу) 10 днів;
 • • ІПП + амоксицилін 1000 мг 2 рази + фуразолідон (400 мг на добу) 10 днів.

Слід пам'ятати, що найкращим способом є лабораторне дослідження резистентності Нр до антимікробних препаратів.

Пролонговане лікування.

Після закінчення комбінованої 7-14-денної ерадикаційної терапії необхідно продовжити лікування ще впродовж 2-4-х тижнів при дуоденальній і 4-6-ти тижнів при шлунковій локалізації виразок однократним призначенням того інгібітора протонної помпи, що використовувався в ерадикаційних схемах, чи одного з наступних препаратів: фамотидин – 40 мг о 19-20 годині; чи колоїдний субцитрат вісмуту (гастро-норм) 240 мг 2 рази на день.

У переважної більшості випадків наведене лікування забезпечує розвиток стійкої ремісії хвороби, а якщо лікування розпочати в ранній стадії захворювання, то в багатьох хворих настає одужання. Повторного курсу медикаментозної терапії потребують хворі на виразкову хворобу, у яких збереглася інфікованість гастродуоденальної слизової оболонки гелікобактерною інфекцією, виникли ускладнення (виразкова кровотеча, перфорація, виражена рубцева деформація стінки ураженого органа з розладом евакуації) чи наявні супутні захворювання, з приводу яких хворий змушений приймати ліки, що ушкоджують СО шлунка (нестероїдні чи стероїдні протизапальні препарати).

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші