Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Медицина arrow Військово-прикладні аспекти сучасної гастроентерологи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Захворювання органів травлення при бойовій травмі

Сучасна важка механічна і вогнепальна травма, мінно-вибухові поранення, синдром тривалого здавлювання, розповсюджені термічні опіки супроводжуються і проявляються системними функціональними реакціями, морфологічними змінами і порушеннями функціонального стану внутрішніх органів. Зміна характеру і структури сучасної бойової травми, зростання тяжкості ушкоджень призвели до зростання частоти, питомої ваги і різноманітності захворювань у поранених. Патологія органів травлення відноситься до частих проявів травматичної хвороби та має неабиякий вплив на клінічні виходи захворювання.

При сучасній бойовій травмі зростає вірогідність загострення хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту, а відсутність своєчасної діагностики й лікування може мати несприятливі наслідки. Найчастіше зустрічаються загострення гастроезофагеальної рефлюксної хвороби, хронічного гастриту та виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки; нерідко приєднуються гепатопатія, реактивний чи токсичний гепатит, панкреатит, холецистит; рідше – ентероколіт, псевдомембранозний коліт. Очікувати дебюту захворювань слід в період з 3-4 доби травматичної хвороби, при цьому вірогідність загострень тим вища, чим важчі пошкодження і стан пораненого.

Необхідно враховувати, що симптоматика захворювань органів травлення на фоні важкої травми характеризується прихованим перебігом, а іноді може бути відсутньою. Тільки ретельно зібраний анамнез у пораненого, фізикальне обстеження в сукупності з даними лабораторних та інструментальних досліджень дозволяють своєчасно виявити асоційовані захворювання і розпочати лікування.

Досвід бойових дій свідчить про найчастіші ураження езофагогастродуоденальної зони у військовослужбовців. Ерозивні зміни в шлунку і дванадцятипалій кишці виявляють у 30-40% військових, які брали участь у бойових операціях; зростає частка ерозивної форми ГЕРХ з 5 до 22%, а у 60-80% поранених, яким проводилось ендоскопічне дослідження при поступленні до госпіталю, мають місце виражені ерозивно-виразкові пошкодження, нерідко з геморагічним компонентом.

Забої печінки, підшлункової залози, селезінки, тонкої і товстої кишки спостерігаються у 7,6%. Важкі поранення, що супроводжуються масивною крововтратою і шоком, часто ускладнюються ентеропатією з розвитком синдромів мальдигестії і мальабсорбції. Нерідко у поранених виникає антибіотикоасоційована діарея і псевдомембранозний ентероколіт, що розвиваються на тлі ранового сепсису та внаслідок застосування масивних доз антибіотиків широкого спектру дії з розвитком кишкового дисбіозу.

"Первинні" патологічні зміни виникають внаслідок безпосереднього пошкодження ураженого органу. Характерними первинними змінами в органах системи травлення при бойовій травмі виступають ушкодження паренхіматозних і порожнистих органів черевної порожнини; крововиливи і шлунково-кишкові кровотечі.

"Вторинні" зміни не виступають прямим наслідком ураження органу, проте патогенетично пов'язані з бойовою травмою. Патологічні зміни в безпосередньо непошкоджених органах і системах розвиваються внаслідок шоку, ранового сепсису, інтоксикації, розповсюдження ранової інфекції, виникнення тромбоемболій, порушень нервової трофіки, мікроциркуляції та обмінних порушень. До них відноситься ерозивний гастрит і дуоденіт, виразки шлунка і дванадцятипалої кишки, реактивний чи токсичний гепатит, холецистит, панкреатит, парез кишечника, ентерит, коліт.

Ушкодження органів черевної порожнини виникають у 20-25% поранених і потерпілих при різних травмах мирного і воєнного часу, а співвідношення травм паренхіматозних і порожнистих органів складає 3:1; майже у 50% випадків мають місце поєднані ушкодження; у 56% – множинні.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші