Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Медицина arrow Військово-прикладні аспекти сучасної гастроентерологи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ушкодження селезінки

Травми селезінки займають провідне місце при механічних і мінно- вибухових ушкодженнях живота, складаючи до 20-30%. Цьому сприяють повнокров'я органу з розвитком гідродинамічного удару, мала рухливість, неміцність капсули.

Виділяють забої селезінки з незначними ушкодженнями паренхіми та збереженням капсули, дрібними надривами капсули без ушкодження паренхіми, що можуть не виявлятися клінічно. Але значно частіше відбувається одночасний розрив як капсули, так і паренхіми органу. У ряді випадків можливий двохмоментний механізм ушкодження селезінки, коли первинний розрив паренхіми доповнюється більш пізнім дефектом капсули.

Більшість травм селезінки стає об'єктом невідкладних операцій у зв'язку з вираженою кровотечею, що обумовлює відповідну клінічну картину внутрішньочеревної кровотечі. При двохмоментних розривах ця симптоматика відтермінована у часі й може проявлятися ранньою прогресуючою "безпричинною" анемією, болями в лівому підребер'ї з іррадіацією в ліве плече й лопатку. Діагностика здійснюється за допомогою УЗД, КТ, лапароскопії, лапароцентезу.

Невідкладна спленектомія здатна викликати ослаблення гуморального імунітету з порушенням антитілоутворення, що може відігравати роль додаткового фактора ризику виникнення пізніх інфекційних ускладнень при травматичній хворобі. У ранні терміни найбільш частими ускладненнями стають вторинна кровотеча й перитоніт. Пізніше післяопераційний тромбоцитоз сприяє розвитку тромбофілічного синдрому, що вимагає медикаментозної профілактики.

Ушкодження підшлункової залози

Механічні травми і мінно-вибухові ушкодження живота викликають травму підшлункової залози в 2-4% випадків. Як правило, це поєднується з ушкодженнями печінки, селезінки, шлунка; гірший прогноз має місце за одночасного ураження дванадцятипалої кишки. Розрізняють забій залози зі збереженням цілісності капсули (63% ушкоджень), частковий чи повний розрив паренхіми залози або капсули (13%), розчавлення залози (4%). Летальність при закритих травмах підшлункової залози може досягати 40-45%.

Любий з варіантів розповсюдженої травми підшлункової залози і парапанкреатичної клітковини може супроводжуватися значною внутрішньочеревною кровотечею із симптоматикою шоку, що вимагає невідкладного хірургічного втручання. У перші 2-5 діб до 40% ушкоджень залози, насамперед, розчавлення, розриви і забій важкого ступеня ускладнюються гострим післятравматичним панкреатитом.

Крім того, можливий розвиток реактивного панкреатиту в інтактній залозі при поєднаному ушкодженні органів черевної порожнини, а також при екстраабдомінальній локалізації травми. На першому етапі патогенезу провокуючими факторами служать зниження перфузії, порушення мікроциркуляції, гіпоксія залози, порушення цілісності вірсунгіанової протоки, її звуження за рахунок набряку й дискінезія дванадцятипалої кишки. На другому етапі аутоактивація протеаз сприяє не тільки ушкодженню тканин самої залози, але й виходу ферментів і цитокінів у кровоплин. Внаслідком цього відбувається посилення протеолізу, що викликає коагуляційний некроз та ураження судин, включаючи еластоліз, крововиливи і тромбоз. Зростання активності інших систем – кінінової, комплементу, коагуляції та фібринолізу сприяє не тільки прогресуванню патологічних змін безпосередньо в тканині підшлункової залози, але й приєднанню ускладнень у вигляді коагулопатії з дисемінованим внутрішньосудиним згортанням крові та ураження органів-мішеней.

Пізніше на тлі розвитку асептичного ушкодження тканини залози можуть формуватися позапанкреатичні вогнища некрозу із серозно- геморагічним перитонітом, іншими органними ушкодженнями аж до поліорганної недостатності. Надзвичайно важливими в цьому періоді є моніторинг температурного поля, лейкоцитарного індексу інтоксикації, стану дренажної системи та ультрасонографічний моніторинг стану ОЧП і позаочеревинного простору з метою раннього розпізнавання ускладнень. Серед ускладнень варто вказати на панкреатогенний шок, що є причиною майже 1/5 усіх летальних виходів, гострий інфаркт міокарда, емболічний вогнищевий гнійний міокардит, панкреатогенне гостре ушкодження легень з переходом у гостру пневмонію, часто з ферментативним плевритом, кишкову непрохідність, гострі ерозії і виразки шлунка і дванадцятипалої кишки.

У клінічній картині панкреатиту провідним виступає больовий синдром, що характеризується раптовим початком, інтенсивним болем, частіше в епігастральній ділянці з іррадіацією вліво до попереку чи оперізуючого характеру, потім приєднується метеоризм, нудота, невпинна блювота. У перші години на тлі болю відзначається помірне напруження м'язів у епігастрії, болісність у проекції голівки й тіла панкреас. Небезпечним є нівелювання больового синдрому та ускладненого перебігу панкреатиту з розвитком внутрішньочеревної кровотечі чи перитоніту на тлі медикаментозної анальгезії чи наркозу.

У крові, як правило, визначається значне підвищення амілази, ліпази, трипсину, еластази; наростають лейкоцитоз і ознаки гемоконцентрації. При легкому забої залози, а також при позаабдомінальній локалізації механічних і мінно-вибухових травм, починаючи з 4-5 доби, розвивається так звана гостра панкреатична ензимопатія. На відміну від панкреатиту, у її основі лежать ранні, гостро виниклі дистрофічні зміни тканини залози з розвитком помірної зворотної функціональної недостатності у вигляді гіперглікемії та мальдигестії.

При постановці діагнозу ушкодження підшлункової залози, поряд з лабораторними методами, широко використовуються рентгенодіагностика, лапароцентез з дослідженням вмісту черевної порожнини на панкреатичні ферменти, лапароскопія, УЗД, КТ, МРТ, МРХПГ.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші