Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Медицина arrow Військово-прикладні аспекти сучасної гастроентерологи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Зміни порожнистих органів при бойовій травмі. Ушкодження шлунка

Механічні травми мирного часу і мінно-вибухова травма призводять до закритих ушкоджень шлунка в 3-8%. Серед ушкоджень шлунка виділяють забій і субсерозні гематоми стінки, неповні надриви серозного чи м'язового шарів при збереженні цілісності слизової оболонки, повні розриви стінки. Несприятливу роль відіграє наповнення шлунка в момент травми чи поранення. Забій в поєднанні з надривом серозної оболонки і гематомою відносяться до менш важких ушкоджень.

У клінічній картині ушкоджень шлунка прослідковується симптоматика внутрішньочеревної кровотечі при відсутності окреслених ознак перитоніту. Відзначаються біль в епігастрії, блювота з домішками крові чи "кавовою гущею". Для повного розриву стінок характерні клінічні прояви внутрішньочеревної кровотечі і шоку.

При закритих механічних і мінно-вибухових травмах без прямого ушкодження шлунка в перші 7-10 днів у 20-25% потерпілих виникає клініко-морфологічна картина гострого гастриту. Характерні злущування епітелію, підепітеліальний набряк, клітинна інфільтрація, у ряді випадків – дрібні ерозії з кровиливами у власний шар слизової оболонки. Клінічно визначаються скарги на відсутність апетиту, слинотечу, болі в животі, з приєднанням на їх висоті блювоти, іноді з домішками крові. До кінця першої доби травматичної хвороби може появлятися пронос (за рахунок приєднання гострого ентериту) з небезпекою зневоднення. Живіт роздутий, пальпація болісна, але без ознак подразнення очеревини, що має діагностичне значення. Діагноз встановлюється шляхом проведення фіброгастроскопії з виявленням еритематозної/ ерозивної гастропатії, іноді – дуодено-гастрального рефлюксу; підтверджується – шляхом гістоморфологічного дослідження біоптатів. При неускладненому перебігу через 10-14 днів настає нормалізація моторно-евакуаторної функції, усувається дуодено-гастральний рефлюкс; повне гістологічне відновлення відбувається за 4-6 тижнів.

Ушкодження дванадцятипалої кишки

Закриті механічні травми і мінно-вибухова травма живота призводять до ушкоджень дванадцятипалої кишки відносно рідко – у 2-5% випадків, проте її обмежена рухливість у подібних випадках служить додатковим фактором ризику. Як правило, у поєднанні з дванадцятипалою страждає ободова кишка – майже в 50%. Найчастіше ушкоджуються ме- зоперитонеально розташовані відділи дванадцятипалої кишки. Можливі забої з гематомами стінки, неповні і повні розриви. Клінічна картина залежить від локалізації ураження. Так, ушкодження ендоочеревинно розташованих ділянок кишки може проявлятися внутрішньочеревною кровотечею і шоком вже в перші години, з пізнішим розвитком перитоніту.

При ушкодженні заочеревинного відділу дванадцятипалої кишки може спостерігатися припухлість у поперековій ділянці за рахунок утворення гематоми заочеревинного простору, а затікання вмісту кишки по правому бічному каналу проявляється правобічним локалізованим болем, схожим на ниркову коліку. В цілому симптоматика заочеревинного ушкодження дванадцятипалої кишки в першу годину невиразна, а симптоми флегмони, перитоніту та вираженої загальної інтоксикації приєднуються пізніше.

При забої дванадцятипалої кишки через 8-16 годин може виникнути некроз стінки з поширенням запалення через очеревину, враховуючи вміст агресивних ферментів у дуоденумі. При неускладнених забоях можуть виявлятися ознаки гострого дуоденіту з явищами вираженого больового синдрому (з голодними болями), з іррадіацією вправо, схильністю до запально-спастичної пілородуоденальної обструкції з частою блювотою. Характерними ускладненнями таких ушкоджень є нориці дванадцятипалої кишки, некроз голівки підшлункової залози, заочеревинна анаеробна флегмона з несприятливим прогнозом.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші