Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Медицина arrow Військово-прикладні аспекти сучасної гастроентерологи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ушкодження товстої кишки

Механічні і мінно-вибухові травми товстої кишки виникають у 40-50% випадків всіх ушкоджень органів черевної порожнини і відрізняються особливою важкістю перебігу, високою частотою гнійно-септичних ускладнень (до 90%). Виявляються забій і гематома стінки товстої кишки, відрив кишки від брижі, повний розрив стінки. Найчастіше ушкоджується поперечно-ободова кишка та її брижа.

Клінічні прояви такого ушкодження мають ряд особливостей у залежності від локалізації ушкодженої ділянки. Травма внутрішньочеревного відділу проявляється, як правило, розгорнутою картиною перитоніту, що часто поєднується з ознаками внутрішньочеревної кровотечі і травматичного шоку. При ушкодженні заочеревинного відділу симптоматика в перші години і навіть дні невиразна з можливим періодом відносної стабільності стану постраждалого, що незабаром змінюється вираженим наростанням ендотоксикозу і клінічними проявами заочеревинного анаеробного абсцедування.

При ендоскопічному дослідженні кінцевих відділів кишки в ранній термін після мінно-вибухової травми спостерігаєтться картина геморагічного проктосигмоїдиту, що клінічно проявляється синдромом кишкової диспепсії. Рентгенологічне обстеження при закритих ушкодженнях товстої кишки ефективне в Уз випадків. Найбільш чутливі лапароцентез, лапароскопія, УЗД, КТ, діагностична лапаротомія.

Гострі ерозії і виразки шлунково-кишкового тракту

Даний вид патології, патогенетично пов'язаної з механічною чи мінно-вибуховою травмою, перенесеними оперативними втручаннями, опіками є одним з найпоширеніших. При механічних травмах з розвитком травматичного шоку гострі виразки ШКТ виявляються у 75% потерпілих; при важких мінно-вибухових травмах із травматичною ампутацією кінцівок їхня частота складає від 60 до 100%. Аналіз аутопсій після контактних підривів за мінно-вибухової травми свідчить про наявність гострих ерозій і виразок ШКТ майже в 40% випадків.

До факторів ризику утворення гострих ерозій і виразок ШКТ Відносяться; тривала гіповолемія, гнійно-септичні ускладнення, гіперкоагуляція і тромбоемболія, гостра кишкова непрохідність, стаз шлункового вмісту, післятравматичний панкреатит, пролежні як наслідок тривалого використання назогастрального зонду, голодування. Найчастіше гострі ерозії виникають у терміни від декількох годин до трьох діб з максимумом на 1-2 добу. Морфологічна картина представлена набряком і гіперемією слизової оболонки, підслизовими крововиливами, розповсюдженими дрібними вогнищами деструкції епітелію.

Основні відмінності між ерозіями і виразками мають гістопатологічний характер: перші розвиваються як поверхневий дефект лінійної чи овальної форми, розмірами до 0,5 см, у 60% випадків мають множинний характер; другі – більш глибокі, досягають підслизового чи м'язевого шару, з чіткими краями, плоским чи заглибленим дном, розмірами до 2 см, з ободком гіперемії.

У перші 6-12 годин після мінно-вибухової травми найчастіше з'являються множинні гострі ерозії, пізніше – переважають гострі виразки. Провідними ланками їхнього патогенезу служать різкі порушення органного кровотоку і мікроциркуляції з тканевою гіпоксією і прогресуючим ендотоксикозом; потім формуються моторно-евакуаторні розлади з гіпокінезією, пілоричною недостатністю, дуодено-гастральним рефлюксом. Секреторна дисфункція шлунка в ряді випадків проявляється зростанням функціональної активності парієтальних клітин з різким, особливо нічним, підвищенням активності кислотно-пептичного фактора при найбільш важких травмах. Істотне значення має пригнічення муциноутворення за рахунок дистрофії і зниження трофіки в стінках шлунково-кишкового тракту з порушенням захисних властивостей слизової оболонки. Утворення гострих виразок відбувається на тлі місцевої імуносупресії, що призводить до мікробної гіперколонізації й ушкодження слизової оболонки.

У 80% випадків гострі ерозії і виразки протікають безсимптомно. Найбільш часті клінічні прояви неускладнених гострих ерозій і виразок:

  • - при локалізації в стравоході – виражений загруднинний біль, що підсилюється при ковтанні, під час їжі, печія, відрижка, рідше – блювота з домішками крові;
  • - для гастродуоденальних ерозій і виразок – ранній біль в епігастрії після прийому їжі, шлункова диспепсія при локалізації в шлунку; пізній і голодний біль в ділянці правого підребер'я чи в епігастрії, шлунково-кишкова диспепсія при дуоденальній локалізації;
  • - для гострих кишкових виразок – спастичний біль в мезо- і гіпогастрії, кишкова диспепсія, метеоризм.

Ускладнення гострих ерозій і виразок характеризуються прихованим перебігом і представляють серйозну небезпеку. Кровотечі виникають у 5-30% випадків з максимумом на другу добу травматичної хвороби, частота перфорацій складає від 8 до 15%. Клінічна симптоматика виразкової кровотечі, як правило, замаскована основними ушкодженнями і складна для діагностики, нерідко єдиною ознакою виступає зниження артеріального тиску, рідше – блювота "кавовою гущею", мелена, котрі виникають не більше, ніж у 1/3 усіх випадків.

Перфорація гострих виразок рідко проявляється гострим інтенсивним болем. Часто відзначаються слабкість, блідість, колапс, ниючий біль у надчеревній ділянці. Тільки в 30% визначаються симптоми подразнення очеревини; пізніше приєднується блювота, мелена, парез кишечника. У рідких випадках перфорація виразки нижньої третини стравоходу в плевральну порожнину, поряд з колапсом, викликає симптоми гострої дихальної недостатності.

Основу діагностики вказаної патології, особливо при відсутності яскравої клініки гострих ерозій і виразок, складає рання фіброгастродуоденоскопія, у тому числі, після проведених операцій на органах черевної порожнини. Доцільне проведення ендоскопічного контролю в динаміці, при необхідності (черепно-мозкова травма, судомний синдром тощо) дослідження виконується під наркозом.

Посттравматичний холецистит

Гострий безкам'яний холецистит ускладнює перебіг поєднаних мінно-вибухових ушкоджень і поранень з частотою до 1% усіх випадків, особливо при травмах кісток тазу, черепа, хребта, що супроводжуються шоком, крововтратою, різкими порушеннями гемодинаміки і мікроциркуляції, ДВЗ-синдромом. Виникає холецистит у ряді випадків на 3-ю добу, іноді – на 2-3 тижні.

У генезі посттравматичного холециститу беруть участь такі механізми, як тривале нефункціонування кишечнику при парантеральному харчуванні, зниження скорочувальної здатності жовчного міхура, застій жовчі в міхурі у відповідь на тривале застосування наркотичних анальгетиків, октреотиду, підвищення концентрації і в'язкості жовчі при масивних гемотрансфузіях з надлишковим надходженням у жовчні шляхи продуктів гемолізу еритроцитів. У клінічній картині переважають біль у правому підребер'ї, блювота, лихоманка, а в ряді випадків патологічний процес носить "німий" характер. Основу діагностики складає УЗД органів черевної порожнини, біохімічне та бактеріологічне дослідження жовчі.

Посттравматичний ентерит, коліт, псевдомембранозний ентероколіт

Нерідко при рановому сепсисі виникає ентерит і коліт, основним клінічним проявом якого виступають проноси. Стілець при цьому водянистий, з домішками слизу. При ректороманоскопії виявляється набряк і гіперемія слизової оболонки, іноді точкові крововиливи.

Слід відмітити, що в умовах жаркого клімату в поранених нерідко спостерігаються проноси без суттєвих морфологічних змін СО кишечника і при негативних бактеріологічних дослідженнях калу. Ця форма патології звично пов'язана з пригніченням ферментативної функції шлунково-кишкового тракту і розцінюється як кишкова диспепсія, в лікуванні якої поряд з дієтичним харчуванням неабияке значення має застосування ферментних препаратів (панкреатину, креазиму, сомілази).

При масивній антибіотикотерапії травматичної хвороби у поранених може виникати псевдомембранозний ентероколіт, що проявляється рясною водянистою діареєю (до 15-30 разів на добу), з псевдомембранами, слизом, іноді з домішками крові; вираженим лейкоцитозом (>15,8 х 109/л), нейтрофільозом, зміщенням лейкоцитарної формули вліво та виявленням токсину Clostridium difficile в калі.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші