Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Медицина arrow Військово-прикладні аспекти сучасної гастроентерологи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Діагностика та лікування уражень органів травлення при хронічній променевій хворобі

Хронічна променева хвороба (ХПХ) – захворювання, що розвивається внаслідок тривалого (місяці, роки) систематичного загального опромінення в невеликих дозах, які значно перевищують гранично припустимі. Орієнтовно мінімальною сумарною дозою ІВ, що призводить до виникнення хвороби слід вважати 1,5-2 Гр.

У розвитку хронічної променевої хвороби прийнято виділяти 3 періоди:

1. Період формування хвороби, тривалість якого залежить від інтенсивності опромінення (від декількох місяців до декількох років).

Основними синдромами, які визначають важкість захворювання виступають:

  • • кістковомозковий (лейкопенія з нейтропеніею та відносним лімфоцитозом, анемія, тромбоцитопенія, ретикулоцитопенія);
  • • синдром порушення нервово-судинної регуляції;
  • • астенічний синдром;
  • • геморагічний синдром;
  • • синдром органічних уражень нервової ситеми;
  • диспепсичний синдром.

У більшості хворих відзначаються схильність до функціональних порушень органів травлення з пригніченням секреторної функції шлунка, підшлункової залози, кишечника; моторно-евакуаторними розладами шлунково-кишкового тракту, обстипаційним синдромом. Нерідко виявляється помірне збільшення печінки, яке супроводжується незначною періодичною гіпербілірубінемією, помірним зниженням білковосинтетичної і детоксичної функції гепатоцитів. При важкому перебігу ХПХ вираженість гастроінтестинальних та гепатобіліарних розладів збільшується.

  • 2. Період відновлення починається після припинення опромінення. Тривалість залежить від важкості ураження, характеру проведених лікувальних заходів. У цей період спостерігається поступове стихання патологічного процесу, повільне послідовне зникнення симптомів захворювання, нормалізація функціональних розладів внутрішніх органів.
  • 3. Період віддалених ускладнень і наслідків спостерігається при виражених формах ХПХ. Легкі випадки захворювання закінчуються в порівняно короткий термін повним відновленням.

Лікування хронічної променевої хвороби повинно бути комплексним, раннім і проводитися в залежності від ступеня захворювання, важкості перебігу, наявності клінічних проявів, функціонального стану органів і систем та індивідуальних особливостей ураженого. Безумовною вимогою є припинення контакту з джерелами ІВ. Всі хворі на ХПХ (навіть з підозрою на захворювання) підлягають стаціонарному обстеженню і лікуванню.

Крім загальзміцнюючих симптоматичних засобів, застосовують стимулятори лейкопоезу (вітамін В12, пентоксил, натрію нуклеїнат), антигеморагічні препарати (аскорбінова кислота у високих дозах, вітаміни В6, Р, препарати кальцію), антиоксиданти (токоферол), анаболічні препарати (рибоксин, неробол), антибіотики (при інфекційних ускладненнях). Хворі з важкими формами променевої хвороби потребують тривалого лікування. Головну увагу приділяють боротьбі з гіпопластичним станом кровотворення (багаторазові гемотрансфузії, трансплантація кісткового мозку), інфекційними ускладненнями, трофічними і обмінними порушеннями (гормональні препарати, вітаміни, кровозамінники). Надзвичайно складне завдання – виведення з організму радіоактивних інкорпорованих речовин. Так, за наявності в організмі залишків урану використовують сечогінні і адсорбуючі препарати. Рекомендуються також спеціальні дієти: лужна – при інкорпорації урану, магнієва – при інкорпорації стронцію. Для зв'язування і прискорення виведення ізотопів призначають комплексони (тетацин-кальцій, пентацин).

При атрофічному гастриті призначають плантаглюцид (0,5 г 3 рази на день до їжі) чи бальзам Панкова-Дегтярьової (по 1 ч. л. З рази на день до їжі), чи альтан (по 1 таблетці 3 рази на день за 30 хвилин до їжі) впродовж 1 місяця; ферментні препарати (панкреатин, абомін) по 1-2 таблетки 3 рази на день на початку їжі; біогенні стимулятори: екстракт чи сок алое (по 1 ч. л. З рази на день за 30 хв до їжі), чи метилурацил (0,25-0,5 г З рази на день після їжі); рибоксин* (0,2-0,4 г 3 рази на день до їжі) впродовж 1 місяця. При передракових станах – екстракт березового гриба (бефунгін, розчинивши 2 ч.л. в 150 мл теплої води, приймати по 1 ст.л. З рази на день за 30 хв до їжі) впродовж 3-5 місяців.

* Рибоксин володіє радіопротекторними властивостями.

Прискорюють виведення радіонуклідів з організму жовчогінні, проносні препарати, альгінати і сорбенти, які використовуються при наявності асоційованих захворювань органів травлення. При кишковому дисбіозі показані пребіотики (хілак-форте, лактувіт, біонорм) й пробіотики (лактіалє, біфі-форм, лінекс, лаціум, окарин) залежно від змін бактеріограми калу.

Додатково рекомендоване курсове призначення адаптогенів: екстракту елеутерокока, ехінацеї, золотого кореня, настоянки лимонника китайського, аралії маньчжурської, женьшеню, прополісу, пантокрину по 20-30 крапель за 30 хв до їжі 2-3 рази на добу впродовж 14-21 дня з переривами на 2-3 тижні.

Лікування токсичного (радіаційного) гепатиту залежить від стадії та ступеня активності і передбачає застосування ессенціальних фосфоліпідів, силімариновмістких препаратів, аргініну глутамату, тіотриазоліну, вітамінних комплексів; при холестатичному синдромі показане застосування урсодезоксихолевої кислоти; при супутній біліарній патології – комбіновані гепатопротектори-холеретики.

Рекомендоване застосування наступних препаратів:

Внутрішньовенне введення 5-10 мл ессенціалє Н, л'есфаль (на аутокрові) 10 днів з переходом на ессенціалє форте Н, чи енерлів, чи ліволін (1-2 капсули 3 рази на день). При застосуванні ліволіну форте, що містить вітаміни групи В, Е, нікотинамід в лікувальній дозі, додатково вітамінні препарати не використовуються. Загальний курс лікування фосфатидилхоліном (ессенціалє форте Н, енерлів) 1-6 місяців; при застосуванні ліволіну-форте 1-3 місяці.

Внутрішньовенне краплинне введення аргініну глутамату (глутаргіну) 2 г за добу 5-10 днів з переходом на таблетований прийом глутаргіну по 2-3 таблетки 3 рази на день до 3-х тижнів.

Введення тіотриазоліну 2,5% по 2 мл 2-3 рази на день в/м чи в/в, з переходом на таблетований прийом тіотриазоліну по 1 таблетці 3 рази на день. Загальний курс лікування 1-2 місяці.

Вітамінні препарати*: 50-100 мг піридоксину в/в чи в/м 1 раз на день, через день, № 10, чергувати з 25-50 мг тіаміну хлориду в/в чи в/м 1 раз на день, через день, № 10; цианкоболамін 100-200 мкг в/м, через день № 10; фолієва кислота 1 мг по 2 таблетки 3 рази на день після їжі, 20-30 днів; аскорбінова кислота 500 мг по 1 таблетці під час їжі впродовж 10-20 днів; вікасол по 10 мг на день в/м впродовж 3-х днів.

* При амбулаторному лікуванні можуть використовуватись пероральні полівітамінні комплекси (квадевіт, комплевіт, вітам) до 1 місяця.

* При застосуванні ліволіну-форте чи симепару додатково вітамінні комплекси не призначаються.

Рослинні гепатопротектори: силімариновмісткі – легалон, силімарол, карсил, дарсил, гепарсил, симепар (містить вітаміни групи В) та інші аналоги по 1-2 капсули 3 рази на день; препарати на основі артишоку (хофітол, артишок, артіхол, циннарікс) (1-2 таблетки 3 рази на день до їжі); за показами (при поєднанні з біліарною патологією) комбіновані гепатопротектори-холеретики: гепабене, холівер, холоплант та ін. по 1-2 капсули 3 рази на день. Загальний курс лікування рослинними гепатопротекторами 1-2 місяці.

При холестатичному синдромі – урсодезоксихолева кислота (урсолів, урсосан, урсохол) 250 мг по 1 капсулі 3 рази на день. Загальний курс лікування 1-6 місяців.

Препарати лактулози (лактувіт та ін.) в дозі до 1 г/кг маси тіла за добу, розділивши добову дозу на 3 прийоми упродовж 2-4-х тижнів.

Поліферментні препарати (панкреатин та ін.) по 1-2 дози 3 рази на день на початку прийому їжі, при зниженому харчуванні, супутньому хронічному панкреатиті з екзокринною недостатністю.

Для корекції обміну речовин та для лікувального харчування рекомендований мультинутрієнтний функціонально-пептидний комплекс грінізація (грінізація мікс, грінізація про) курсом 1-6 місяців.

У комплексному лікуванні невиразкового коліту використовують пребіотики – лактулозу (дуфалак, нормазе, лактувіт) 10 мл 2-3 рази на день (при запорах) або хілак чи хілак-форте 40 крапель 3 рази на день (при проносах), або комбінований препарат біонорм по 2-3 таблетки З рази на день. Для підвищення ефективності лікування додатково на фоні пребіотиків рекомендоване застосування пробіотичних засобів. Вибір пробіотика залежить від змін бактеріограми калу: при зниженні лакто- та біфідобактерій можна рекомендувати біфіформ по 1-2 капсули 2 рази на день за 30-40 хв до їжі, лінекс, лактіале по 1-2 капсули З рази на день за 30-40 хв до їжі, загальним курсом 2-4-6 тижнів у залежності від ступеня дисбактеріозу. При зниженні вмісту нормальної кишкової палички і/чи наявності лактозонегативної та гемолітичної Е.соїі у підвищених титрах призначають окарин по 1 капсулі 2-3 рази на день за 30-40 хв до їжі 2-4 тижні. При ізольованому зниженні лактобактерій показаний лацидофіл по 1-2 капсули 3 рази на день 2-4 тижні.

При обстипаційному синдромі перевагу слід віддавати пребіотику з послаблюючим ефектом лактулозі (дуфалак, нормазе, лактувіт), а за відсутності ефекту і непереносимості лактулози призначити інші послаблюючі засоби (мукофальк, дефенорм, піколакс, форлакс) та про- кінетики, що проявляють активність на рівні кишечника – мосаприд (мосід) чи ітоприду гідрохлорид (ітомед, ганатон).

З метою корекції процесів травлення та всмоктування у кишечнику використовують поліферментні препарати (панкреатин, креазим, ензистал) по 1 дозі 3 рази на день під час прийому їжі впродовж 2-4 тижнів. Для усунення метеоризму призначають препарати симетикону (еспумізан, дисфлатил), сорбенти. Для усунення больового синдрому використовують спазмолітики – меверин 200 мг по 1 капе. 2 рази на добу впродовж 2-4 тижнів. За необхідності проводиться протизапальна терапія месалазином (салофальк, пентаса), стимуляція реактивності організму (гербіон ехінацея, імунал, Т-активін, тималін, тимоген), вітамінотерапія (дуовіт, вітакап, квадевіт).

Характеристика лікувальних заходів при ХПХ.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші