Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Медицина arrow Військово-прикладні аспекти сучасної гастроентерологи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Отруєння токсичними сполуками біологічної зброї

Стафілококові ентеротоксини

– розповсюджена причина пов'язаних з діареєю харчових отруєнь внаслідок прийому неправильно приготовленої їжі. Ці токсини відомі у формі п'яти антигенів, з яких найбільш вивченим є тип В. Токсин типу В є бойовою отруйною речовиною, стійкою до високих температур, що проявляє свою активність і при інгаляційному потраплянні. У клініці ураження виділяють гастроінтестинальний, загальнотоксичний та бронхопульмональний синдроми. У випадках, коли Staphylococcus aureus як забруднювач потрапляє у продукти харчування і утворений токсин проникає до організму появляються загально- токсичні та гастроінтестинальні розлади (нудота, блювота і діарея), що розвиваються упродовж 1-6 год після вживання заражених продуктів харчування. Підходи до діагностики і лікування отруєння стафілококовими ентеротоксинами описані в розділі "Інфекційні ураження органів травлення".

Нейротоксини Clostridium botulinum

(пресинаптичний блокатор вивільнення ацетилхоліну) – причина смертельно небезпечних харчових отруєнь, пов'язаних із вживанням неправильно виготовлених консервованих продуктів харчування. Очищений препарат екзотоксину Clostridium botulinum – ботулотоксин вивчався воєнними фахівцями США у якості ймовірної отруйної речовини (шифр XR). Інкубаційний термін від декількох годин до доби, рідше до 2-3 діб. При рановому потраплянні він складає 5-14 діб. У клініці ураження виділяють гастроінтестинальний, загальнотоксичний та паралітичний синдроми. Характерний гострий початок з гастроінтестинальних проявів (нудота, блювання, діарея у 30-40% випадків від початку захворювання), в наступному – здуття живота, затримка випорожнень (може бути без попередньої діареї); виражена сухість слизових оболонок при відсутності ознак зневоднення, сухість в роті, спрага. Через 1-2 доби поступово розвивається неврологічна симптоматика. Порушується зір (утруднена акомодація, розширюються зіниці, виявляється їх слабка реакція на світло). Основним проявом інтоксикації є поступовий параліч попереково-смугастої мускулатури. Процес починається з окорухової групи м'язів (диплопія, ністагм). Ранньою ознакою отруєння є птоз повік. Пізніше приєднується параліч м'язів ковтки, стравоходу (розлади ковтання), гортані (осиплість голосу, афонія), м'якого піднебіння (мова з носовим відтінком, при намаганні ковтання рідина виливається носом). Потім приєднується парез (а пізніше й параліч) мімічних м'язів, жувальних м'язів, м'язів шиї та верхніх кінцівок. М'язова слабкість наростає у низхідному напрямку й деколи спершу більше виражена у проксимальних м'язових групах кінцівок (важлива діагностична ознака). Токсичний процес поступово зростає. Інколи тільки на 10-у добу й пізніше може настати смерть від паралічу дихальної мускулатури й асфіксії (при важких ураженнях – на 3-5 добу). Розладів чутливості при ураженні ботулотоксином не буває. Свідомість у постраждалих повністю збережена протягом усього періоду отруєння. Часто приєднуються пневмонії, токсичний міокардит, сепсис (при рановому процесі). Летальність при отруєнні ботулотоксином складає 15-30%, а при несвоєчасно наданій допомозі – до 90%. Кардинальними ознаками ботулізму є: відсутність лихоманки; повністю збережена свідомість; нормальна або сповільнена частота пульсу; відсутність розладів чутливості; симетричність неврологічних розладів.

При пероральному потраплянні найчастіше спостерігається диплопія, нечіткість зору, низхідний параліч (двосторонній), блювота, пронос від кількох діб до місяців. Після інгаляційного потрапляння симптоми появляються упродовж 2-3 днів і спочатку проявляються ознаками бульбарного паралічу (дизартрія, дисфонія і дисфагія) та очними симптомами (зниження зору, диплопія, птоз і фотофобія). За ними приєднується скелетно-м'язовий (низхідний) параліч, що може призвести до зупинки дихання. Інактивація токсинів ботуліну проводиться шляхом нагрівання продуктів харчування чи напоїв до температури 85 °С упродовж більше 5 хв.

Специфічними протиотрутами ботулотоксину є протиботулінові сироватки (А, В, Е). При підозрі на ураження токсином можливе профілактичне в/м введення сироваток по 1000-2000 МО кожного типу з подальшим спостереженням протягом 10-12 діб. Рішення про призначення сироваток є складним та вимагає участі кваліфікованого фахівця, оскільки, з одного боку, ці лікарські засоби не завжди виявляються ефективними (інші серологічні типи токсину, швидка незворотна взаємодія отрути з нервовими закінченнями), а з іншого – достатньо висока ймовірність ускладнень пов'язаних з їх застосуванням (анафілаксія, сироваткова хвороба). Табельні засоби медичного захисту наразі відсутні. При появі ознак пригнічення дихання слід передбачити ймовірність переведення постраждалого на ШВЛ. Підходи до діагностики і лікування отруєння ботулотоксинами описані в розділі "Інфекційні ураження органів травлення".

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші