Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Політологія arrow Забезпечення інформаційної безпеки держави
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

СИСТЕМА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ БЕЗПЕКИ ВЕЛИКОБРИТАНІЇ

Нормативно-правове регулювання забезпечення інформаційної безпеки Великобританії

Основоположні нормативно-правові акти

Конституція. Головним джерелом права більшості країн світу, у тому числі й з питань ІБ, є конституція. Британська конституція представляє собою сукупність нормативно-правових актів, судових прецедентів, конституційних угод, доктринальних джерел, які встановлюють права і свободи людини, визначають порядок формування і повноважень органів публічної влади у сфері ІБ, а також принципи взаємовідносин між державою, суспільством і людиною. Відсутність конституції у вигляді єдиного писаного акта дозволяє стверджувати, що конституція є неписаною за формою. Конституція складається з наступних частин: а) статутне право; б) прецедентне право; в) доктринальні джерела або труди авторитетних науковців у галузі юриспруденції; г) конституційні угоди.

До статутного права, яке регулює відносини у сфері ІБ, входять; 1) так звані "історичні правові акти", що були прийняті до XX ст., але розглядаються як діюче право; 2) парламентські закони; 3) акти делегованого законодавства, які були прийняті виконавчою владою шляхом делегування Парламентом своїх прав – до цієї групи входять акти, які видаються міністрами Корони, місцевими органами влади, публічними корпораціями. Найважливішими з таких актів є накази Таємної ради, які приймаються від імені Монарха. Наприклад, наказом її Величності № 1749 від 22.06.1999 р. у Таємній раді Шотландії було надано право встановлювати заборону на використання засобів комунікації засудженим.

Прецедентне право, як складова частина британської конституції, представляє собою сукупність судових рішень, які надалі є обов'язковими при розгляді аналогічних проблем ІБ.

Доктринальні джерела або труди видатних науковців у галузі юриспруденції використовуються як додаткове джерело британської конституції – до них звертаються тоді, коли конституційно-правові відносини у сфері ІБ не врегульовані ні статутним правом, ні прецедентним правом, ні конституційними угодами.

Конституційні угоди складають важливу частину неписаної британської конституції. Вони регулюють широке коло суспільних відносин, які пов'язані з процесом здійснення державної влади. Це відносини з приводу розмежування повноважень із ЗІБ між Монархом, законодавчою та виконавчою владою; між членами уряду; між палатами парламенту.

Основним документом Великобританії у сфері забезпечення національної безпеки є Стратегія національної безпеки (2010 р.), яка називається "Сильна Британія в епоху невизначеності".

У цьому програмному документі виділяється 16 найсерйозніших загроз. Згідно Стратегії національної безпеки Великобританії, найпріоритетнішими напрямами оголошені ІБ і антитерористичні заходи. Їм присвоєно "перший рівень" значущості. У документі сказано, що кібератаки з боку держав, злочинців і екстремістських груп є однією з найактуальніших проблем. Кібершпигунство з боку інших урядів, терористичні атаки на системи електро-, газо-, і водопостачання і злочини, які вчиняються в Інтернеті, розглядаються тепер як найзначніші загрози. Уряд виділив додаткові кошти на забезпечення належного рівня кібербезпеки, особливо інфраструктури і військових об'єктів.

Доктрина національної безпеки Великобританії грунтується не на старій концепції "цивільної оборони" часів "холодної війни", а на новій схемі, яка поєднує готовність спеціальних служб до надзвичайних ситуацій з участю пересічних громадян. Стратегія передбачає, що громадяни повинні уміти однаково ефективно відповідати на цілий спектр потенційних загроз – від природних бід до терактів.

Реформи, які були започатковані попередньою Стратегією (2008 р.), торкнулися парламентського Комітету з розвідки і безпеки (ISC). Робота Комітету стала більш прозорою для населення, деякі його засідання проходять публічно. До ухвалення цього документа діяльність депутатів і членів палати лордів, що входять в Комітет, не вдавалася до розголосу, а поступаюча до цього органу інформація була конфіденційною. Стратегія в цілому передбачає відкритішу роботу державних відомств, що відповідають за безпеку країни.

Стратегія була сформульована Радою з національної безпеки. Вона стала базисом для Стратегічного огляду по обороні і безпеці – документа, в якому описані заходи уряду для вирішення проблем, названих у "Сильній Британії в епоху невизначеності".

У березні 2011 року уряд Великобританії опублікував IT-стратегію, яка покликана радикально скоротити витрати і підвищити ефективність державних IT-систем країни. Стратегія містить план заходів на наступні два роки, з яких більшість належить виконати протягом найближчих півроку.

Документ розділений на чотири частини: перша містить заходи по скороченню непродуктивних IT-витрат, друга присвячена створенню єдиної ІКТ-інфраструктури, третя – заходам, пов'язаним з виконанням соціально- політичних функцій державних 1КТ і четверта – створенню нової структури управління державними ІТ-проектами.

Як повідомляється у вступі до основної частини документа, в теперішній час уряд Великобританії стикається з рядом проблем:

 • • масштаби проектів дуже великі і участь у них посильна тільки крупним компаніям, часто транснаціональним;
 • • рівень повторного використовування IT-систем дуже низький, що приводить до високого ступеню дублювання витрат;
 • • інтероперабельність систем невисока;
 • • інфраструктура недостатньо інтегрована;
 • • наявні ресурси (перш за все, дата-центри) витрачаються неефективно;
 • • реалізації крупних проектів надається недостатньо уваги, керівники проектів міняють пости, що негативно позначається на якості результатів.

Як програмне забезпечення з відкритим кодом, так і хмарні обчислення грають у новій IT-стратегії Великобританії допоміжну роль: по суті, вони виступають інструментами для виконання загальніших задач, пов'язаних зі скороченням витрат, створенням якісних і інтероперабельних систем.

Крім стимулювання програмного забезпечення з відкритим кодом і відкритих стандартів, уряд Великобританії істотно полегшить доступ малих і середніх компаній до участі в державних IT-проектах. З цією ж метою планується розбити всі крупні проекти на окремі модулі з бюджетом до 100 млн. фунтів.

Великий інтерес представляють також плани британського уряду із створення єдиного реєстру державних IT-систем. Заходи, пов'язані з хмарними обчисленнями, йдуть у тісній зв'язці з іншими діями, спрямованими на консолідацію державної 1Т-інфраструктури і стандартизацію технологій.

Принципово важливо, що нова IT-стратегія Великобританії – це не просто декларація, але й план конкретних заходів по реалізації поставлених задач. У кінці перших трьох розділів стратегії приведені таблиці, в яких перераховуються заходи на наступні два роки.

Серед цих заходів слід згадати:

 • • створення першої версії загальнодержавного реєстру ІТ-систем,
 • • створення управління по закупці програмного забезпечення з відкритим кодом,
 • • модернізація процесу держзакупівель щодо IT,
 • • створення державного "магазина додатків",
 • • розробку національної хмарної стратегії,
 • • затвердження переліку злагоджених обов'язкових для застосування технічних стандартів.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші