Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Політологія arrow Забезпечення інформаційної безпеки держави
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Центр розвідки федеральних Збройних сил – Бундесверу

ЦНБв (Zentrumfiir Nachrichtenwesender Bundeswehr, ZNBw). ЦНБв представлений відділом федерального міністерства оборони і входить до складу центральних військових установ Збройних сил. Його головне завдання – з'єднання всіх розвідувальних потужностей всіх видів збройних сил. Зібрані розвідвідділом та підрозділами видів збройних сил відомості концентруються у ЦНБ в і використовуються для оцінки та аналізу воєнного стану іноземних держав та оцінки стану військової безпеки Бундесверу.

Центр радіомоніторингу федеральних Збройних сил – Бундесверу

(Amtfiir Funkiiberwachungder Bundeswehr AFMBw) – військова служба технічної розвідки, котра займається добуванням розвідувальної інформації за допомогою технічних засобі: радіоперехоплення, повітряного відео і фото спостереження, радіолокації, сейсмологічних та інших видів технічних зобів розвідувального отриманні інформації.

Відомство військових аташе

(Militarattachewesen) – за кордоном представлене військовими місіями та військовими аташе, котрі виконують військово-дипломатичні функції, займаються "легальною розвідкою".

Особливості проблем інформаційно-психологічного забезпечення діяльності бундесверу

Військово-політичним керівництво ФРН приділяє значна увага питанням використання інформаційних технологій для порушення функціонування об'єктів інформаційної та телекомунікаційної інфраструктури конкурентів і супротивників. Одночасно керівництво МО ФРН підвищило значну увагу питанням організації ефективного інформаційно-психологічного забезпечення (ІПЗ) у Збройних силах, котре проводиться з метою виховання в особового складу психологічної готовності до виконання поставлених завдань як у ході повсякденної діяльності, так й в умовах бойового застосування військ (сил).

Особливості системи забезпечення психологічної безпеки особового складу Бундесверу. Завдання психологічного забезпечення в Бундесвері покладені на Психологічну службу (ПС), яка відповідає за: І) проведення професійного відбору громадян, які призиваються, або тих, що поступають добровільно на військову службу; 2) надання військовослужбовцем спеціалізованої допомоги в соціальній адаптації, самореалізації в повсякденній діяльності, а також в подоланні складних психотравмуючих ситуацій в ході та після участі у бойових діях; 3) надання практичної допомоги командирам підрозділів у питаннях індивідуальної та колективної роботи з особовим складом.

Основними видами психологічного забезпечення є: 1) тестування кандидатів на військову службу психологічну профілактику особового складу; 2) індивідуальне психологічне консультування; 3) психологічна підтримка і супровід; 4) психологічний аналіз і корекція; S) поглиблена психологічна реабілітація.

Психологічне забезпечення організовується і проводиться відповідно до наступних нормативних документів ЗС ФРН: 1) основоположних (концептуальних) – "Організація медико-психологічного забезпечення в бундесвері", "Рекомендації щодо профілактики стресових станів у військовослужбовців"; 2) вказівок інспектора Центральної медико-санітарної служби (ЦМСС) "Медичне забезпечення військовослужбовців в ході та після участі в операціях за межами національної території"; 3) рекомендацій ЗС ФРН "Про проведення огляду військовослужбовців і громадян, які поступають на військову службу" і "Професійні захворювання і медична профілактика".

Організаційно представники та органи ПС входять до військової адміністрації Бундесверу. У ході своєї професійної діяльності фахівці психологічної служби тісно взаємодіють із співробітниками Центральної медико-санітарної служби. До органів, котрі вирішують завдання інформаційно-психологічного забезпечення у ЗС ФРН, відносяться: 1) Управління кадрів, загальних питань і соціального забезпечення МО; 2) Центральне управління ЗС; 3)Федеральне відомство військової адміністрації Бундесверу; 4)Штаби військових округів; 5)Районні військові комісаріати; 6) військові госпіталі та медико-санітарні підрозділи гарнізонів.

Всього в Бундесвері налічується 450 штатних посад для представників психологічної служби (200 психологів і 250 асистентів, в середньому один фахівець на 770 військовослужбовців і цивільних службовців), силами яких щорічно проводиться більше 200 тис. комплексних психологічних досліджень. Безпосередньо загальна організація, планування і координація діяльності Психологічної служби Бундесверу здійснюються на рівні Управління кадрів і загальних питань МО ФРН, Федерального відомства військової адміністрації, Головних штабів видів ЗС, Об'єднаних сил забезпечення і Центральної медико-санітарної служби; а практична реалізація директив вищезазначених керівних органів МО і ЗС здійснюється на рівні райвійськкоматів, медико-санітарний підрозділів та військового госпіталю.

Для вирішення завдань професійного відбору осіб, які поступають на військову службу за призовом, професійні психологи включені до складу районних військових комісаріатів. Крім того, фахівці ПС є в п'яти Центрах тестування кандидатів в унтер-офіцери (міста Берлін, Дюсельдорф, Ганновер, Мюнхен, Вільгельмсхафен) і одному – для відбору кандидатів на офіцерські посади (м. Кельн).

Основне завдання даних фахівців-психологів полягає у виявленні осіб, які мають психологічні протипоказання до проходження військової служби, а також у виробленні рекомендацій для розподілу кандидатів по військово- облікових спеціальностях. З цією метою німецькі психологи широко використовують спеціально розроблені методики комп'ютерного тестування (CAT-Computer-AssiestiertcTesten). Крім того, представники ПС займаються в даних центрах питаннями псіхоергономіки, зокрема виробленням професійних рекомендацій для командування сухопутних військ, ВПС і ВМС з урахуванням особливостей їх оперативної та бойової підготовки.

На фахівців-психологів військової ланки покладені завдання психологічної профілактики серед особового складу, а також проведення індивідуальних психологічних, консультацій і психологічного аналізу, У разі виявлення важких психологічних порушень ними виноситься експертний висновок про направлення даної людини на консультацію фахівців госпітальної ланки з подальшим психотерапевтичним (психіатричним) лікуванням. Таким чином, головна функція психологів військової ланки у ЗС ФРН полягає в створенні та підтриманні здорового психологічного клімату в підрозділах, а також у виявленні на ранній стадії випадків, коли потрібна складна психологічна або медикаментозна корекція. Необхідно відзначити, що військові психологи працюють у тісній взаємодії з командирами підрозділів і представниками ЦМСС інших медичних спеціальностей.

У госпітальній ланці залучаються лікарі-психотерапевти і психіатри. Загальна місткість психоневрологічних відділень п'яти госпіталів Бундесверу (міста Берлін, Вестерштеде, Гамбург, Кобленц і Ульм) складає 100 койко- місць. На фахівців даного профілю покладені завдання з діагностикита лікуванню психологічних розладів. З цією метою в їхньому розпорядженні є сучасне діагностичне устаткування для проведення ретельного психолого- психіатричного обстеження. За наслідками дослідження пацієнтам призначається коректувальне психотерапевтичне або психіатричне лікування.

Останнім часом особливу тривогу у командування Бундесверу викликає значне число військовослужбовців з виявленими розладами, отриманими в ході участі в операціях за кордоном. Так, у 2010 р. у ЗС ФРН зареєстровано більше 400 подібних випадків. Згідно чинної міжнародної класифікації хвороб, дане захворювання відноситься до групи соматоформних і пов'язаних із стресом через невротичні розлади. Залежно від термінів діагностики, тяжкість захворювання і початку спеціалізованою лікування відносно нього даються різні прогнози на одужання і повернення військовослужбовців до служби.

Для надання спеціалізованої допомоги постраждалим німецьким військовослужбовцем у січні 2010 року у Берліні завершилося розгортання Центру вивчення проблем медико-психологічної реабілітації особового складу Бундесверу. Крім того, у 2000 р. командування ЗС ФРН прийняло рішення про їх оснащення мобільними контейнерними психофізіологічними лабораторіями для проведення ранньої діагностики психологічних відхилень у військовослужбовців, які виконують завдання за кордоном і на національній території. Одна з таких лабораторій була вже в 2010 р. відправлена до Афганістану для проведення поглибленою обстеження особистою складу німецького військовою контингенту. Її устаткування дозволяємо представникам ПС самостійно проводити поглиблене психофізичне обстеження, а у разі потреби отримати кваліфіковану допомогу в режимі відеоконференції від фахівців розташованої у ФРН профільної військової або цивільної лікувально-діагностичної установи.

Система психологічного забезпечення, котра в цілому існує в Бундесвері, дозволяє вирішувати покладені на неї завдання в умовах повсякденної діяльності військ (сил). Разом із тим можливості ПС у рамках структури ЗС мирного часу, а також особливості законодавства ФРН відносно відрядження в "гарячі точки" представників військової адміністрації Бундесверу не дозволяють німецькому командуванню досягти необхідного рівня психологічного забезпечення угрупувань військ (сил) в операціях за межами національної території. Зазначена причина зажадала проведення додаткових організаційних і технічних заходів щодо підвищення ефективності ПС.

Підрозділи інформаційно-психологічної війни Бундесверу. Небувале донині зростання мілітаризму у німецькому суспільстві супроводжується розширенням масштабів участі державної влади ФРН в інформаційно- психологічній війні проти населення: 1) посткомуністичних держав; 2) держав, котрі входили до зони "радянського впливу" (так званих держав соціалістичної орієнтації); 3) новоутворених держави СНД. За планами командування бундесверу, в збройних силах проводяться заходи щодо підготовки особового складу до ведення інформаційно-психологічних операцій, метою яких є надання вигідного впливу на моральний стан супротивника, а також військовослужбовців і всього населення Німеччини в плані контрзаходів протидії СIO та Актам інформаційно-психологічної агресії іноземних держав, терористичних та екстремістських організацій, а також деструктивних дій окремих впливових одіозних особистостей.

Залежно від об'єкту і характеру вирішуваних завдань і сил, які залучаються, німецькі військові фахівці здійснюють інформаційно-психологічні операції на: 1) стратегічні (проводяться проти крупних контингентів військ супротивника всіма наявними засобами, у першу чергу за допомогою радіо- і друкарської пропаганди, із залученням державних органів масової інформації); 2) тактичні (проти конкретних військових частин і населення супротивника з використанням штатних засобів), а також 3) консолідуючі, тобто контрзаходи протидії психологічним та ідеологічним акціям супротивника, спрямованим на завдання шкодиособовому і командному складу військ Бундесверу, спецслужб і правоохоронних органів, а також населенню ФРН).

Для виконання вище перелічених завдань створена Спеціальна школа психологічної війни (м. Ойськирхен) і сформовані спеціальні підрозділи інформаційно-психологічної війни. Окрім виконання основних завдань, вони призначені також для здійснення таких функцій, як підтримання у керівного складу і всіх військовослужбовців постійної готовності до бойових дій проти армій держав-супротивників, формування у всього особового складу "духу НАТО" і "загальноєвропейської єдності", тобто його об'єднання навколо союзників по Північно-Атлантичному альянсу та ЄС. До зазначених ідеолого-психологічних настанов додається антикомуністична, антиісламістська, антиіранська, антисирійська, антиросійська спрямованості, які є фундаментом для проведення інформаційно-психологічної війни проти потенційних супротивників ФРН.

Заступник генерального інспектора бундесверу є відповідальним за загальне керівництво діяльністю у сфері проведення заходів інформаційно- психологічної війни.

Відділ управління військової політики та оперативного реагування Генерального штабу ЗС ФРН безпосередньо планує, організує і здійснює відповідні комплексні інформаційно-психологічні заходи та операції. Спеціальні підрозділи психологічної війни у військах організаційно входять до складу територіальних військ сухопутних сил Бундесверу. Відомо, що вони представлені двома батальйонами та однією ротою психологічної війни: 800-й (м. Клаусталь-Целлерфельд) і 850-й (у м. Андернах) батальйони підпорядковані відповідно командуванням територіальних військ "Північ" і "Південь";600-а рота психологічної війни – командуванню "Шлезвіг-Гольштейн". Чисельність цих частин складає 1,5 тис. чоловік. До кожного батальйону входять п'ять рот: штабна і забезпечення, радіо, друкарська і дві роти звуковіщальних станцій. Роти відповідно поділяються на взводи. Підрозділи психологічної війни оснащені сучасною друкарською технікою, засобами доставки друкованих матеріалів в тил супротивника, радіо- та звуковіщальними станціями. Для організації безпосереднього захисту в ході бойових дій батальйони мають на озброєнні протитанкові керовані ракети "Мілан" і 40-мм автоматичні зенітні гармати. За оцінкою командування Бундесверу, частини психологічної війни за рівнем підготовки особового складу і технічної оснащеності успішно можуть виконувати поставлені перед ними завдання в складних умовах бойових дій.

Центр інформаційно-психологічної боротьби (ЦІПБ) бундесверу нещодавно почав діяти в місті Майен (земля Рейнланд-Пфальц). Як заявив інспектор об'єднаних сил забезпечення віце-адмірал Бернд Хайзе, нова структура ЗС є унікальною і призначена, головним чином, для забезпечення закордонних операцій Бундесверу. До Центру сходиться широкопланова інформація, на основі якої оцінюються ситуації в кризових регіонах. У поточній роботі велика увага приділяється вивченню учасників поточних або потенційних конфліктів, а також причин виникнення вогнищ напруженості. У планах МО ФРН – збільшення чисельності Центру ІПБ з 700 до 1200 чоловік.

Ядром нової структури,дислокованої в Майені, є окремий 950-й батальйон ІПБ Бундесверу, який нерідко називають "спецпропагандистським". До останнього часу цей батальйон був єдиним у Збройних силах ФРН підрозділом, завданням якого була деморалізація особового складу військ супротивника, а також проведення спеціальної пропагандистської роботи серед населення на зайнятих територіях.

Другий підрозділ Центру ІПБ Бундесверу дислокується у м. Кобленце, де розташований Штаб сухопутних сил ЗС.

Головною зброєю військовослужбовців Центру ІПБ Бундесверу є 1) гучномовці, 2) листівки, 3) журнали, 4) радіопередавачі та відеоролики, а також 5) інформація, поширювана через Інтернет. За плечима у пропагандистів у погонах вже набутий досвід спеціальної роботи в Сомалі та Хорватії. Нині підрозділи 950-го батальйону діють у Боснії, Македонії та сербському краї Косово, а також в Афганістані. Велика увага приділяється вивченню географії району майбутніх військових операцій, історії, культури, традицій та звичаїв місцевого населення. Це обумовлює те, що у Центрі ІПБ Бундесверу проходять військову службу лінгвісти, етнологи, психологи та політологи з університетською освітою. В його веденні знаходиться також радіостанція "Радіо Андернах", котра веде віщання на німецьких військовослужбовців, які знаходяться за кордоном. Крім пропагандистських заходів серед населення та військовослужбовців ЗС у кризових регіонах, експерти центру займаються збором розвідувальної інформації. Ще у липні 2001 р. у складі 950-го батальйону була сформована телевізійна бригада, яка продемонструвала хорошу роботу в Кабулі та його околицях. Відеоматеріали через супутник передавалися в німецькі військові штаби, де на їх основі проводилася оцінка ситуації. На думку експертів, відеозапис дає більш повну картину, ніж сухі розвідувальні зведення.

Як відзначають фахівці, в рамках військової реформи Бундесвер все більш адаптується до активних дій за кордоном, роблячи ставку, перш за все, на підрозділи особливого призначення, зокрема на спецпропагандистів та аналітиків центру ІПБ Бундесверу.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші