Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Політологія arrow Забезпечення інформаційної безпеки держави
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливості місця та ролі ЗМІ в інформаційній системі ФРН

Ідеологічна особливість Німеччини дає підстави вважати її "країною книг", глибоких думок і вимогливих у плані змісту ЗМІ. Проте, Німеччина стала також країною діджеїв і мильних опер. Музика і телесеріали, блокбастери в кіно і бульварна преса займають таке ж важливе місце в рамках поп-культури в ФРН, як в інших країнах – поряд з німецькою високою культурою, пов'язаною з літературою, театром і оперою.

Зрозуміло, у Німеччині є свої медіані особливості. Тут виділяється особливо підкреслений суверенітет Федеральних Земель у галузі культури і телерадіомовлення та паралельне існування публічно-правових і приватних ЗМІ, що характерно далеко не для всіх держав. Проблема свободи друку і свободи слова в Німеччині також знаходиться на досить високому рівні у порівнянні з іншими країнами. Плюралізм думок і плюралізм інформації забезпечені тим, що преса не знаходиться в монопольних руках урядів або партій, вона швидше знаходиться в руках представників суспільства. Ось уже понад півстоліття свобода друку і свобода слова в Німеччині охороняються Конституцією. Конституційне розуміння свободи преси відображає ст. 5 Основного закону: "Кожен має право вільно висловлювати і поширювати свою думку усно, письмово і за допомогою зображення, а також безперешкодно отримувати інформацію із загальнодоступних джерел. (...) Цензури не існує".

У цілому структура німецьких ЗМІ пояснюється специфічними умовами, що існували в недавній німецькій історії. По-перше, минулі століття були для країни надзвичайно неспокійними. Багаторозумові імпульси, що дали поштовх суспільним змінам, мають німецьке походження або мали тут місце. Просвітництво, націонал-соціалізм, комунізм, модерн, – всі ці пертурбації з розривом в менш ніж 30 років – демократизація, Перша світова війна, Веймарська республіка, нацистський "Третій рейх" і Друга світова війна, конфлікт між Сходом та Заходом і "холодна війна", студентські бунти і возз'єднання Німеччини – завжди були ув'язаніта з медіа аспектом й були б навіть немислимі без засобів масової інформації, котрі виникли у XIX ст. Свобода думок та рівноправність поширювалися через книжки та актуальну пресу.

В особі так званої преси Хугенбергом у Веймарській республіці склалася газетно-видавнича монополія, у все більшій мірі пропагували націоналістичну філософію. Не в останню чергу досвід, пов'язаний з пресою Хугенбергом, названої так за прізвищем видавця, сприяв тому, що після

Другої світової війни на заході Німеччини склалася особлива інфраструктура, покликана не допустити концентрації ЗМІ (суверенітет Федеральних Земель в області телерадіомовлення, Закони про пресу, антимонопольні аспекти). У цілому після Другої світової війни на заході Німеччини при масивної підтримки союзницьких держав – США, Великої Британії та Франції – продовжувався розвиток демократії та ринку у рамках медіанної структури. Схід Німеччини ж перейняв медіанну філософію Радянського Союзу.

Коротко формулюючи, нині в журналістиці існує феномен трьох "М": 1) "mere/ facts"- CTHNB англосаксонського зразка, котрий робить упор на максимальну транспарентність політичних і суспільних подій та бачить у ЗМІ критичну "четверту владу". Нині можна констатувати, що майже всі ЗМІ країни, котрі висвітлюють новини, дотримуються цих норм; 2) "Mission"- стиль "ендееровських" ЗМІ покликаний був впливати на громадян у дусі комунізму і соціалізму. Нині цей "mission" аспект, тобто оціночне посилання, обмежений сторінками, на яких викладаються думки або публікуються коментарі; 3) "Markt" (ринок) з 80-х pp. XX ст. набуває все більш важливе значення. Не в останню чергу загроза існуванню багатьох ЗМІ примусили їх змістити фокус у бік заголовків і тих, хто володіє масовою привабливістю. Вивчення ринку, наклади, рейтинги стали одним з центральних чинників, котрі визначають спрямованість газет і журналів: з недавніх пір те ж саме відбувається й з радіо та телебаченням, в тому числі з публічно-правовим.

Таким чином, останнім часом завдяки енергійним і послідовним заходам освоєння нового інформаційного простору, розпочатим Німеччиною, створюються передумови того, що німці зможуть скласти значну конкуренцію американцям в інформаційно-психологічній сфері, принаймні, у рамках європейського континенту.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші