Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Політологія arrow Забезпечення інформаційної безпеки держави
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливості підготовки фахівців з інформаційної безпеки у європейських країнах

Найбільш розвинені національні системи підготовки фахівців з інформаційної безпеки з усіх європейських країн створені у Великій Британії, Германії і Франції, що визначається не тільки потребами їхніх економік, розвитком інформаційної інфраструктури та відповідно системи кібербезпеки, але й геополітичними і військовими чинниками.

В той же час необхідно враховувати високий рівень інтеграційних процесів в країнах ЄС в усіх галузях, в тому числі і в галузі ІБ, тому, принаймні що стосується цивільного сектору, можливо стверджувати, що має місце і загальноєвропейська система підготовки фахівців ІБ.

У Великій Британії у галузі підготовки фахівців ІБ можна виділити декілька основних напрямів їх підготовки:

законодавство у сфері інформаційних систем;

комп'ютерна безпека;

безпека інформаційних технологій;

розслідування комп'ютерних інцидентів;

безпека комп'ютерних мереж;

менеджмент інформаційної безпеки.

При цьому найбільш розповсюдженими і затребуваними у британців є програми підготовки пов'язані з розслідуванням комп'ютерних інцидентів і загальною безпекою інформаційних технологій. При цьому, за даними останніх спеціалізованих опитувань SurfControl/NOP, 73% найбільших британських компаній визнають, що не мають відповідних тренінгових програм, 3/4 британських фахівців відмічають, що взагалі не проходили якого-небудь спеціалізованого навчання з питань ІБ.

Відмінною особливістю Великої Британії є те, що тільки в цій країні студенти мають можливість отримати ступінь магістра права в галузі інформаційних технологій. Серед напрямів підготовки, більше ніж в інших країнах, зустрічаються програми, що пов'язані з правовими аспектами інформаційної безпеки.

Серед цікавих методів, що застосовуються в навчальному процесі, слід відмітити метод "від зворотного". Так, студентів одного з нових факультетів шотландського університету Ебертей (University of Abertay) у місті Данді з 2008 року почали навчати "зламувати комп'ютери". Факультет у Данді бів відкритий по узгодженню з міністерствами внутрішніх справ та іноземних справ Великої Британії.

Курс комп'ютерного зламу є одним з етапів підготовки фахівців ІБ. Він створений на основі узагальнення діяльності сучасних хакерів. Студенти навчаються технологіям проникнення у банківські мережі, розшифровці складних кодів тощо. Адміністрація університету розраховує, що такий підхід дозволить готувати більш якісних фахівців ІБ, так як "студент, який був у "шкурі хакера", буде краще знати про вразливості комп'ютерних систем та з більшою вірогідністю попередить їх злам". Водночас керівництво університету підкреслює, що компаніям не слід боятись студентів, які пройшли цей курс, так як кожний учасник програми проходить суворий професійний відбір і до навчання не допускають студентів, які можуть використати отримані навички в злочинних цілях.

У Німеччині ВНЗ може самостійно встановлювати обов'язкові для вивчення (нормативні) навчальні дисципліни. Для галузі ІБ до загальних нормативних дисциплін відносяться: основи фізики і математики, теоретична інформатика, введення у програмування, аналіз і числові методи, бази даних і системи управління, структури даних і алгоритми, розробка програмного забезпечення, інформаційна безпека. Нормативні спеціальні дисципліни включають: електронні ключі, прикладна криптографія, безпека мобільних пристроїв, управління інформаційною безпекою.

В той же час студенти можуть вивчати різні дисципліни за вибором. Як правило, в кінці навчання студент вибирає один з факультативних напрямів, що містить декілька спеціалізованих курсів, які й будуть визначати його спеціалізацію.

Спеціалістів з інформаційної безпеки у Франції готують за напрямами – "Інформаційні системи аудиту, спеціального програмного забезпечення, безпеки інформаційних систем і технологій", "Управління інформаційною безпекою", "Криптологія і інформаційна безпека" та ін. Французька підготовка спеціалістів в галузі інформаційної безпеки чітко орієнтується на вивчення питань, пов'язаних з криптографією, мережною безпекою і аудитом інформаційних систем. Серед особливостей "французької школи" підготовки відмічається те, що студентам дається серйозна математична освіта, яка необхідна для засвоєння математичних аспектів криптології і комп'ютерної безпеки.

За прикладом США і Китаю в Європі також звернулись до програм інформаційного виховання населення та підготовки його до життя в інформаційному світі. Спочатку національний місячник кібербезпеки у 2011 році був започаткований у Норвегії, а з жовтня 2012 року досвід США впроваджено в масштабах усього Євросоюзу. В жовтні 2013 року Європейським агентством мережної і інформаційної безпеки (ENISA), за підтримки Єврокомісії, проведено вже другий місячник Європейської кібербезпеки (ΜΕΚΊ3). На протязі місяця в різних країнах Євросоюзу проводились конференції для преси, лекції, пропагандистські і рекламні кампанії, круглі столи і семінари, вікторини та інші заходи. На сайті місячника (ENISA), крім календаря заходів, також розмішені рекомендації по запобіганню кіберзагрози і ризиків в Інтернеті, які сформульовані простою і зрозумілою для усіх цільових аудиторій мовою (на усіх мовах Євросоюзу).

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші