Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Педагогіка arrow Діяльність соціального педагога в дитячому закладі оздоровлення та відпочинку
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Сильні вітри, шквали та смерчі

Сильні вітри, шквали та смерчі – стихійні лиха, які можуть статися в будь-яку пору року, але найчастіше – у серпні й вересні. Синоптики відносять їх до надзвичайних подій із помірною швидкістю поширення, тому найчастіше вдається оголосити штормове попередження.

Фактори небезпеки сильних вітрів, шквалів та смерчів – травмування, а інколи й загибель людей; руйнування інженерних споруд та систем життєзабезпечення, доріг і мостів, промислових та житлових

будівель, особливо їх верхніх поверхів і дахів; перекидання телеграфних стовпів, виривання дерев та утворення завалів; знищення садів і посівів на полях.

Сильні вітри, як правило, супроводжуються зливами, що призводять до затоплень місцевості.

Сильний вітер – це рух повітря відносно земної поверхні зі швидкістю або горизонтальною складовою швидкості понад 25 м/с. За руйнівною силою він може зрівнятись із землетрусом.

Шквал – короткочасне різке збільшення швидкості вітру, іноді до 30-70 м/с, що супроводжується зміною його напрямку. Найчастіше це явище спостерігається під час грози.

Смерч – найбільш руйнуюче явище, сильний атмосферний вихор, який опускається з основи купчасто-дощової хмари у вигляді темної вирви (рукава) чи хобота й має майже вертикальну вісь за напрямком до поверхні суші або моря, невеликий поперечний перетин і дуже низький тиск у центральній його частині. Обертальна швидкість (проти годинникової стрілки) – до 100 м/с, швидкість руху – 35/60 км/г. Він супроводжується грозою, дощем, градом і, якщо досягає поверхні, наносить значні руйнування, убираючи в себе воду та предмети, що трапляються на його шляху, піднімаючи їх високо над землею й переносячи на значні відстані.

Дії при загрозі стихійного лиха та отриманні штормового попередження

Уважно слухайте інформацію по телевізору та радіоприймачу про обстановку (час, напрямок руху та силу вітру), рекомендації про порядок дій. Не користуйтеся без потреби телефоном, бо по ньому можуть надійти повідомлення.

Зберігайте спокій, попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям і людям похилого віку.

Підготуйте документи, одяг та зберіть найбільш необхідні й цінні речі, невеликий запас продуктів харчування на декілька днів, питну воду, медикаменти, кишеньковий ліхтарик, приймач на батарейках.

Підготуйтеся до відключення електромережі, закрийте газові крани, загасіть вогонь у грубах.

Приберіть господарське майно з двору та балкона в будинок (підвал), обріжте сухі дерева, що можуть завдати шкоди вашому житлу.

Машину поставте в гараж.

Поставте на підлогу речі, які можуть упасти й спричинити травми. Не ставте ліжко біля вікна з великими шибами.

Щільно зачиніть вікна, двері, горищні люки та вентиляційні отвори; віконне скло заклейте, за можливості, захистіть віконницями або щитами.

Навчіть дітей, як діяти під час стихійного лиха. Не відправляйте їх у такі дні в дитячий садок та школу.

Якщо ви в човні та отримали штормове попередження або бачите наближення поганої погоди, негайно пливіть до берега.

Дії під час стихійного лиха

Зберігайте спокій, уникайте паніки, за необхідності – надайте допомогу інвалідам, дітям, людям похилого віку та сусідам.

Зачиніть вікна й відійдіть від них подалі.

Загасіть вогонь у грубах, вимкніть електро- та газопостачання.

Зберіть документи, одяг, найбільш необхідні й цінні речі, продукти харчування на декілька днів, питну воду, медикаменти, ліхтарик, приймач на батарейках.

Перейдіть у безпечне місце. Сховайтесь у внутрішніх приміщеннях: коридорі, ванній кімнаті, коморі або підвалі. Увімкніть приймач, щоб отримувати інформацію.

Не намагайтеся перейти в іншу будівлю – це небезпечно.

Не користуйтеся ліфтами. Електромережу можуть раптово вимкнути.

Обминайте хиткі будівлі та будинки з хитким дахом, якщо лихо застало вас на вулиці. Вони руйнуються дуже швидко. За можливості, заховайтеся в підвал найближчого будинку.

Якщо ви на відкритій місцевості, щільно притисніться до землі на дні будь-якого заглиблення (яру, канави, кювету), захищаючи голову одягом чи гілками дерев.

Зупиніться, якщо ви їдете автомобілем. Не ховайтесь у ньому, а виходьте й швидко ховайтесь у міцній будівлі або на дні будь-якого заглиблення.

Уникайте різноманітних споруд підвищеного ризику, мостів, естакад, трубопроводів, ліній електромереж, водойм, потенційно небезпечних промислових об'єктів та дерев.

Не наближайтеся до води подивитися на шторм, сильні вітри здіймають величезні хвилі на морі, які накочуються на берег. Ви можете загинути.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші