Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Фінанси arrow Планування та управління фінансовими ресурсами територіальної громади
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Місцеві бюджети у складі бюджетної системи

Одним із позитивних надбань державотворчих процесів в Україні стало створення на початковому етапі власної бюджетної системи, а потім – її подальше реформування і вдосконалення. Бюджетна система України є сукупністю державного бюджету та місцевих бюджетів, побудована з урахуванням економічних відносин, державного і адміністративно-територіальних устроїв і врегульована нормами права. Склад вітчизняної бюджетної системи визначено Бюджетним кодексом України (рис. 1.3). В цьому винятково важливому документі також систематизовано і чітко окреслено усі аспекти функціонування бюджетів у відповідності до Конституції України.

Склад бюджетної системи України

Рис. 1.3. Склад бюджетної системи України[1]

Попри те, що до складу бюджетної системи входить велика кількість бюджетів, в країні застосовують певні уніфіковані правила щодо їх планування та виконання. Відповідно до принципу єдності бюджетної системи, який закріплений в Бюджетному кодексі України, єдність бюджетної системи України забезпечується єдиною правовою базою, єдиною грошовою системою, єдиним регулюванням бюджетних відносин, єдиною бюджетною класифікацією, єдністю порядку виконання бюджетів та ведення бухгалтерського обліку і звітності.

Надзвичайно важливим принципом для розвитку місцевого самоврядування в Україні є закріплений в Бюджетному кодексі принцип самостійності. Згідно з цим принципом, Державний бюджет України та місцеві бюджети є самостійними. Держава коштами державного бюджету не несе відповідальності за бюджетні зобов'язання органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування. Органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування коштами відповідних місцевих бюджетів не несуть відповідальності за бюджетні зобов'язання одне одного, а також за бюджетні зобов'язання держави.

Самостійність бюджетів забезпечується закріпленням за ними відповідних джерел доходів бюджету, правом відповідних органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування визначати напрями використання бюджетних коштів відповідно до законодавства України, правом Верховної Ради Автономної Республіки Крим та відповідних місцевих рад самостійно і незалежно одне від одного розглядати та затверджувати відповідні місцеві бюджети

В останні роки найбільше ресурсів місцевих бюджетів концентрувалося в міських бюджетах міст республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення – 30,8% та в районних бюджетах – 30,8% (рис. 1.4). Варто відзначити, що на найбільшу за чисельністю групу місцевих бюджетів (більше 10 тис.) припадає лише 4,6% доходів місцевих бюджетів. Ще менші частки в структурі доходів становлять надходження селищних бюджетів та міських бюджетів міст районного значення.

Структура доходів місцевих бюджетів (в розрізі видів місцевих бюджетів)

Рис. 1.4. Структура доходів місцевих бюджетів (в розрізі видів місцевих бюджетів)[2]

Такий розподіл частково зумовлений відмінними завданнями, що виконують відповідні органи місцевого самоврядування, а також є наслідком проблем у сфері формування фінансових ресурсів територіальних громад.

  • [1] Складено на основі Бюджетного кодексу України (див.: zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2456-17).
  • [2] Складено на основі звітності про виконання місцевих бюджетів України.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші