Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Документознавство arrow Ділове спілкування: усна і писемна форми
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Система звертань

Будь-яке звертання, за допомогою якого ми визначаємо адресата мовлення,– це звертання-індекс: водій, лікар, профессор, коллеги, директор і под. Такі звертання активно використовуються в діловому мовленні:

  • Пане директор, чи можна до Вас звернутися з проханням про...
  • Шановні відвідувачі! У нашій аптеці ви можете отримати консультацію лікаря-кардіолога.
  • Шановні покупці! Пропонуємо вам скористатися послугами камери схову.

Клієнти, рекламодавці, партнери та ін.– усі ці слова використовуються як звертання-індекси в різних жанрах ділового мовлення: Шановні клієнти нашого банку! Повідомляємо вам, що виплата відсотків за строковими вкладами розпочнеться 15 січня 2015 року.

У діловому спілкуванні можна застосовувати звертання до людини, побудоване за такими формулами:

  • • назвати особу на ім'я та ім'я по батькові (у формі кличного відмінка): Петре Олексійовичу, Тамаро Геннадіївно;
  • • назвати спірозмовника на ім'я, додавши слово пан (пані) чи добродій (добродійко) (обидва іменники у формі кличного відмінка): пане Вікторе, пані Світлано, добродію Олександре, добродійко Маріє;
  • • назвати посаду чи звання адресата, додавши слово пан (у формі кличного відмінка): пане директор, пані професор.

Якщо форму звертання складно обрати, можна використовувати описові, непрямі звертання: перепрошую, чи не могли б Ви..., вибачте, що турбую..., будьте люб'язні...

Знайомство. Рекомендації

Ситуація знайомства – це ситуація, за якої мовленнєве спілкування зазвичай доводиться до автоматизму. Знайомство може відбуватися без посередника і за допомогою посередника, коли людей знайомить третя особа.

Якщо знайомство відбувається без посередника, його ініціатор у першій репліці називає ту організацію, яку він представляє, і мету, яку хоче досягти встановленням цього контакту. Краще, якщо в цьому випадку той, хто представляється, починає свою репліку з вибачення.

А. – Вибачте, будь ласка, я хотів би з Вами познайомитися! Фірма "Прометеус". Ми хотіли б запросити Вас на нашу виставку, для того щоб налагодити контакти на майбутнє. Ось моя візитна картка. Мене звати Сергій Любисток. Я директор фірми.

Б. – Дуже приємно.

У ситуації знаймомства за участі посередника слід пам'ятати, що існують правила представлення й рекомендації. Першим представляють "нижчого" "вищому". З погляду національного етикету, "нижчим" буде молодший за віком, соціальним статусом співрозмовник, чоловік стосовно жінки при однакових позиціях.

Стать співрозмовників в українському мовленнєвому службовому етикеті не має індексного значення при виборі етикетних формул і навіть форм:

Генеральний директор компанії "Промінь" Вікторова Ольга Вікторівна

Менеджер відділу логістики Масенко Ярина Тимофіївна

Експерт-аналітик Климчук Алла Георгіївна

Знайомство з допомогою посередника має свої переваги: посередник може не лише представити, але й схарактеризувати співробітника, дати йому рекомендації з урахуванням мети налагодження контакту. Окрім прізвища (імені, імені по батькові) в такій ситуації називають посаду, організацію, представником якої є людина, науковий ступінь, вчене звання:

А. – Дозвольте відрекомендувати Вам нашого перспективного працівника, фахівця з маркетингових досліджень Горошко Наталію Миколаївну: пунктуальна, відповідальна, завжди успішно завершує розпочаті проекти.

Б. Радий знайомству.

Отже, знання особливостей мовленнєвого етикету сприятиме налагодженню ділових відносин і забезпечить високий рівень культури ділового спілкування.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші