Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Банківська справа arrow Банківська система
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Залучений капітал банку та його характеристики

Переважна частина ресурсів банку формується у сфері грошового обігу за рахунок зваженого залучення капіталу.

Залучений капітал – професійна діяльність банків з акумуляції вільних коштів юридичних і фізичних осіб за джерелами виникнення, ефективного використовування та погашення у визначений термін.

Залучені кошти складають найбільш значну частину пасивів банку (від 70% і вище), виступають основним джерелом ресурсів, що використовуються на проведення активних операцій.

Структура залучених коштів наведена на рис. 5.3. Вклад (депозит) – це кошти передані в банк їх власником для зберігання, на оговорених умовах, та числяться на відповідних рахунках.

Класифікація депозитів здійснюється за різними ознаками:

  • – вид та статус вкладника;
  • – термін залучення.

За першою ознакою розрізняють вклади юридичних та фізичних осіб, резидентів і нерезидентів.

За терміном користування вклади поділяються на дві групи – депозити до запитання та строкові.

Кошти клієнтів у вкладах до запитання зберігаються на поточних рахунках. Особливістю цих вкладів є те, що гроші можуть бути зняті готівкою в любий момент, або перераховані за вимогою клієнта на інші рахунки в банках.

Структура залучених коштів

Рис. 5.3. Структура залучених коштів

Строкові вклади (депозити) – це грошові ресурси передані в банк їх власником для зберігання, зараховані на депозитні рахунки з визначенням терміну і виплати обумовлених процентів.

Однією з найбільш поширених форм строкових вкладів (депозитів) виступають сертифікати, які поділяються на депозитні та ощадні.

Депозитний сертифікат – це документ, що видається тільки юридичній особі у вигляді письмового свідоцтва банку про внесення грошових коштів, яке надає право власнику після закінчення терміну отримувати суму вкладу та проценти.

Ощадний сертифікат – це грошові заощадження фізичних осіб з метою накопичення і отримання відповідного доходу.

До позиченого капіталу банку належать кошти, отримані від емісії та продажу облігації, та кредити отримані в інших банках, у тому числі НБУ.

Облігація – це цінний папір, що імітується банком для залучення коштів за вартісним еквівалентом. Власник фактично надає банку довгострокову позику, за що отримує фіксований прибуток. Банківський вексель, за змістом, має депозитну основу і цим нагадує сертифікат.

Міжбанківський кредит – це позиковий капітал, що передається іншому банку для тимчасового користування на умовах платності і повернення.

Досить активно використовується міжбанківські депозити (овернайт) на термін не більше одного операційного дня для підтримки поточної ліквідності.

Переваги міжбанківських депозитів:

  • – розмір процентної ставки менший ніж ринковий;
  • – купівля-продаж ресурсів є менш ризиковими операціями.

Кредити НБУ – для ефективного регулювання грошово- кредитним ринком, управлінні! ліквідності банківської системи, виконання функції кредитора останньої інстанції НБУ застосовує такі механізми рефінансування банків:

  • – проведення операцій на відкритому ринку;
  • – надання стабілізаційного кредиту;
  • – здійснення біржових і позабіржових операцій з купівлі і продажу державних цінних паперів на відкритому ринку (операції РЕПО);

У практиці діяльності банків особливого значення набуває позабалансове фінансування.

До позабалансових джерел відносять:

  • – сек'юритизація активів;
  • – продаж кредитів;
  • – випуск кредитних гарантій.

Сек'юритизація активів – це створення умов переоформлення частини доходних активів на цінні папери з подальшою їх реалізацією на відкритому ринку.

Продаж кредитів – форма інвестиційних банківських операцій, коли банк зважено продає частину свого кредитного портфеля іншим інвесторам.

Фінансові гарантії – зобов'язання банку відшкодувати суму кредитору у випадку неплатежу з боку позичальника. Банк за плату (0,5- 1% суми кредиту) гарантує кредит свого клієнта, або виконання умов контракту, який укладається між клієнтом банку і Третьою стороною.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші