Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Банківська справа arrow Банківська система
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Способи нарахування відсотків за кредитами

Нарахування відсотків за кредитами здійснюється у такий спосіб. Припустимо, що банк надає кредит у сумі грошей (Р). Виникає питання, якою буде сума грошей (S) через (п) років (тобто, позика з відсотками при поверненні) з умови, що річна відсоткова ставка складає (г%). У випадку простого відсотка щорічно нараховується сума, яка дорівнює:

(6.7)

Через (п) років загальна сума дорівнюватиме:

(6.8)

У випадку складного відсотка, тобто "відсотка від відсотка", після першого року майбутня вартість позики з відсотками, що має бути повернута, становитиме:

(6.9)

На наступний рік відсотки будуть нараховуватися вже від цієї суми і розмір вкладу дорівнюватиме:

(6.10)

Через (п) років загальна сума позики з відсотками визначатиметься за формулою:

(6.11)

Відсотки, як це визначено НБУ, нараховуються за календарне число днів, щомісячно в розмірі, передбаченому кредитним договором. Суму відсотків (СВ) можна вирахувати за такою формулою:

(6.12)

де n – кількість днів нарахування;

Т – максимальна кількість днів у році.

Суму складних відсотків за період (п) визначають за формулою:

(6.13)

Інколи виникає необхідність не тільки у визначенні майбутньої вартості, але і зворотні дії, тобто в обчисленні початкової суми виходячи із відомої її вартості в майбутньому.

Процес обрахунку початкової вартості інвестицій, на яку вже нараховані складні проценти, називають дисконтуванням. Якщо майбутня вартість (MB):

(6.14)

то теперішня вартість (ТВ) майбутнього доходу:

(6.15)

Відсоткові ставки та сума нарахованих відсотків записуються у відомості нарахованих відсотків, виводиться загальний підсумок за відомістю. Відомість нарахованих відсотків зберігається у документах дня за внутрішньобанківськими операціями разом із стрічками підрахунку залишків.

Банки зобов'язані проводити регулярний контроль за правильністю нарахування відсотків та віднесення їх на відповідні рахунки, а також правомірність віднесення сум нарахованих відсотків на доходи банку.

Формування та використання резерву на покриття можливих витрат за позиками банків

З метою підвищення надійності та стабільності банківської системи, захисту інтересів кредиторів і вкладників банки формують резерв для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків.

Резерв для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків є спеціальним резервом, необхідність формування якого обумовлена кредитними ризиками, що притаманні банківській діяльності. Створення резерву за кредитними операціями – це визнання витрат для відображення реального результату діяльності банку з урахуванням погіршення якості його активів або підвищення ризиковості кредитних операцій.

З метою недопущення збитків від неповернення боргу через неплатоспроможність позичальників (контрагентів банку) оцінка кредитних ризиків банків здійснюється за всіма кредитними операціями та коштами, що розміщені на кореспондентських рахунках, відкритих в інших банках як у національній, так і в іноземній валюті.

Банки самостійно визначають рівень ризику кредитних операцій, оцінюють фінансовий стан позичальників та вартість застави, що приймається в забезпечення кредиту в межах чинного законодавства.

Постановою Правління НБУ від 25.01.2012 р. № 23 було затверджено Положення "Про порядок формування та використання банками України резервів для відшкодування можливих втрат за активними банківськими операціями". Згідно з його вимогами банки мають розрахувати та сформувати у повному обсязі резерви для відшкодування можливих втрат за активними банківськими операціями. Цей нормативно-правовий акт визначає порядок та методичні підходи до формування банками резервів за всіма активними операціями, зокрема й кредитними. Для кредитів процедура формування резервів надана в таблиці 6.2.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші