Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Психологія arrow Конфліктологія
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Наслідки внутрішньоособистісних конфліктів

Особливої уваги потребують наслідки внутрішноособистісного конфлікту, що можуть бути як конструктивними так і деструктивними для самої особистості, і для оточуючих її людей.

Конструктивним конфлікт може називатися тоді, коли він характеризується мінімальними особистісними витратами на його вирішення і в остаточному підсумку сприяє розвитку особистості. Такі конфлікти відзначаються в ранні періоди розвитку дитини, коли вони приводять до ускладнення психічного життя, є основою морального розвитку і способом, що допомагає індивідові усвідомити себе як особистість і сформувати адекватну самооцінку.

Внутрішньоособистісний конфлікт носить деструктивний характер, коли особистість не може знайти вихід зі сформованої конфліктної ситуації, не в змозі вчасно й позитивно вирішити протиріччя внутрішньої структури.

У загальному вигляді можна виділити наступні негативні наслідки внутрішньоособистісного конфлікту, що стосуються стану самої особистості:

 • – припинення розвитку особистості, початок деградації;
 • – психічна й фізіологічна дезорганізація особистості;
 • – зниження активності й ефективності діяльності;
 • – стан сумніву, психічної пригніченості, тривожності й залежності людини від інших людей і обставин, загальна депресія;
 • – поява агресії або, навпаки, покірності в поведінці людини як захисної реакції на внутрішньоособистісний конфлікт;
 • – поява невпевненості у своїх силах, почуття неповноцінності й нікчемності;
 • – руйнація основних життєвих цінностей і втрата самого сенсу життя.

Негативні наслідки внутрішньоособистісного конфлікту стосуються не тільки стану самої особистості, її внутрішньої структури, але і її взаємодії з іншими людьми в групі – у родині, школі, вузі, організації й т. ін. Такими негативними наслідками можуть бути:

 • – деструкція існуючих міжособистісних відносин;
 • – несподіване відокремлення особистості в групі, відсутність комунікацій, взагалі все те, що в психології одержало назву "відступу";
 • – підвищена чутливість до критики;
 • – девіантна поведінка й неадекватна реакція на поведінку інших;
 • – несподівані, нелогічні питання, а також відповіді невпопад, що приводять співрозмовника до збентеження;
 • – твердий формалізм – буквоїдство, формальна ввічливість, спостереження за іншими;
 • – пошук винуватих – обвинувачення інших у всіх гріхах або, навпроти, самокартання.

Якщо внутрішньоособистісний конфлікт вчасно не вирішується, то він може привести до більш важких наслідків, найбільш сильні з яких стрес, фрустрація й невроз.

Фрустрація (від лат. frustratio – розлад, руйнування планів) – психічний стан людини, викликаний непереборними об'єктивними (або суб'єктивно сприйманими в якості таких) труднощами, що виникають на шляху до досягнення мети або вирішення завдання. Фрустрація – завжди важке переживання невдачі або нерозв'язного протиріччя. її можна розглядати як одну з форм психологічного стресу. Фрустрація – негативний наслідок внутрішньоособистісного конфлікту, коли зростання напруги перевищує фрустраційну толерантність, тобто стійкість особистості до фрустраторів. Фрустратор – це причина, що викликає фрустрацію. Вона супроводжується цілою гамою негативних емоцій: гнівом, роздратуванням, почуттям провини й т. ін. І чим сильніше внутрішньособистісний конфлікт тим більша глибина фрустрації. Різні люди справляються з нею по-різному. Кожний має свій поріг чутливості й має індивідуальні сили для подолання фрустраційної реакції на внутрішньоособистісний конфлікт.

Неврози (від грец. neuron – нерв) – це група найпоширеніших нервово- психічних розладів, що мають психогенну природу. В основі неврозів лежить непродуктивно вирішене протиріччя між особистістю й значимими для неї факторами дійсності. Ця неможливість вирішення конфлікту супроводжується виникненням хворобливих і тяжких переживань, невдач, втратою сенсу життя й т. ін. Поява неврозів означає, що внутрішньоособистісний конфлікт переріс в невротичний конфлікт.

До руйнівних наслідків внутрішньоособистісного конфлікту багато учених відносять його зв'язок із суїцидальною поведінкою людини. Нерідко суїцид розглядається як деструктивний спосіб виходу з внутрішньоособистісного конфлікту, обумовленого специфікою трудової діяльності, сімейних відносин, станом здоров'я або матеріально-побутовими труднощами.

Таким чином, різноманітні переживання особистістю нездатності вирішити ті або інші проблеми, складнощі і протиріччя її внутрішнього світу, неможливість реалізувати власні бажання, вирішити проблему морального вибору, боротьба мотивів, сумніву – усе це є підставами для внутрішньоособистісного конфлікту. Опинившись у ситуації такого конфлікту, людина шукає вихід з цієї ситуації, здійснює спроби щодо розв'язання конфлікту.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>