Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Екологія arrow Еко-око: дошкільник пізнає світ природи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ПРОГРАМНО-МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОЕКОЛОГІЧНОЇ ОСВІТИ ДІТЕЙ

Умови проеко логічної освіти дітей трьох – шестирічного віку

Екологія – гр. οίκος – дім, довкілля + logos – наука – галузь біології, що вивчає взаємодію організму із середовищем, в якому вони існують, а також із усім, що їх оточує. Її започатковано в тридцятих роках двадцятого сторіччя, а вже наприкінці цього століття вона значно розширила проблеми своїх досліджень.

Щодо XXI сторіччя, то зауважимо на стрімкому зростанні кількості чинників, які об'єктивно спонукають кожну людину до змін у способах світосприйняття, а відтак, мислення і поведінки. Діапазон проблем, які охоплює екологія XXI сторіччя, передбачає їх широкий спектр, отож і цілі наукових досліджень настільки різноаспектні, що для раціональності їхнього аналізу пропонуємо виокремити їх у кілька наступних блоків. Розглянемо їх розлогіше.

1. Сприяння усвідомленню кожною особою, що відсутність безпосереднього, як і опосередкованого, контактування з природним довкіллям унеможливлює реальні форми її життя. Абсолютно все, що є необхідним людині (в т.ч. й іншим

живим істотам) для життєдіяльності, їй забезпечує природне довкілля.

  • 2. Забезпечення інформацією про будову і діяльність (взаємовплив) живих організмів і зв'язків між ними (в т.ч. на них) з боку довкілля їхнього буття.
  • 3. Перманентне поглиблення інформації про рослинний і тваринний світ Землі.
  • 4. Формування усвідомлення того, що кожна жива істота має право на гідне і повноцінне життя.
  • 5. Формування базових понять про охорону природи.
  • 6. Формування практичних умінь і навичок раціонального використання відновлюваних і невідновлюваних корисних копалин.
  • 7. Усвідомлення безальтернативності впровадження чистих технологій щодо раціонального використання природних ресурсів і утилізації решток життєдіяльності людини.
  • 8. Розуміння власного “Я” у гармонійній неподільності з довкіллям.
  • 9. Стимулювання розвитку активних форм відпочинку на лоні природного довкілля.
  • 10. Формування почуття відповідальності не лише за стан локального стану природного довкілля, а й загалом.

Спираючись на зазначені цілі, можемо з упевненістю стверджувати про те, що з наймолодшого віку, можливо, з перших років життя людини, її слід готувати до усвідомленого світосприйняття. Кажучи іншими словами, формувати способи не лише проекологічного мислення, а й поведінки у дотичній діяльності. Відтак, дитина, в якої виховують постійну потребу в пізнанні природи шляхом безпосереднього контактування з її об'єктами і явищами, опанувавши проекологічне мислення, у дещо старшому віці виражає готовність усунути чи ж нейтралізувати негативні наслідки господарювання своїх попередників у царині використання благ Землі.

Процес формування уявлень (понять), навичок і умінь стимулює проекологічну свідомість дорослої людини, якщо розпочинається від часу її народження. Адже періоду раннього і дошкільного дитинства притаманні потужні якісні та кількісні зміни в інтелектуальному, а також у загальному розвитку. Ці роки є найкращим часом для започаткування екологічної освіти, зміст якої весь час буде поглиблюватися й універсалізуватися в руслі вимог часу.

Таким чином, уся проекологічна навчально-виховна діяльність повинна відбуватися в дошкільному віці у цілеспрямованих умовах. До уваги слід брати не лише освітній простір ДНЗ, а й оточення, в якому він функціонує. Запропонована надалі програма складається з двох частин і залишається відкритою для внесення авторських доповнень і пропозицій, які виникають у педагогів під час її реалізації.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші