Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Екологія arrow Еко-око: дошкільник пізнає світ природи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ВИКОРИСТАННЯ ТАЄМНИЦЬ ПРИРОДИ В ПРОЕКОЛОГІЧНІЙ ОСВІТІ ДІТЕЙ

Природа просить захисту

Екологічна освіта – це безперервний процес навчання, виховання і розвитку особистості, спрямований на формування системи наукових і практичних знань, ціннісних орієнтації, поведінки і діяльності, що забезпечують відповідальне ставлення до соціального і природного довкілля. Мета екологічної освіти – полягає у формуванні відповідальності за збереження природного середовища, відповідальності за своє здоров'я і здоров'я інших людей; активної творчої діяльності по вивченню і охороні довкілля.

Екологічна культура – особистісна якість. Її компоненти:

  • – інтерес до природи і проблем її охорони;
  • – знання про природу і способи її захисту та стійкого розвитку;
  • – моральні й естетичні почуття щодо природи;
  • – екологічно грамотна діяльність у природному середовищі;
  • – мотиви, що визначають діяльність і поведінку особи в природному довкіллі. Отже, екологія – це наука про житло живих організмів – нас з вами, звірів, птахів, комах, жаб, черв'яків і молюсків, дерев, трав, кущів і грибів...

Екологічні зв'язки невидимі. їх образно називають “невидиме павутиння природи”. Дошкільникові важко усвідомити ці зв'язки, щоб на їх основі будувати свою власну поведінку в природному довкіллі. Ось він бачить, як по весні уздовж доріг і залізничних насипів горить суха торішня трава... Найчастіше це весняне спалювання – справа рук якраз і підлітків. Адже їм видається, що, спалюючи стару жорстку траву, вони допомагають паросткам молодої зелені швидше виклюнутися і прикрасити непоказну природу ранньої весни.

Однак, дітям невідомо, що ділянки землі, обпалені полум'ям вогню – це житло для безлічі живих істот: комах, черв'яків, птахів, що гніздяться на землі; що у вогні пожежі згорають не лише вони і їхнє житло, а й корені багаторічних трав, насіння багатьох квіткових рослин, що попіл забруднює повітря, що грунт втрачає органічні речовини – гумус... Ах, якби дитина знала про це – хіба б вона наважилася бути палієм чужого будинку?!

На жаль, здебільшого жителі нашої планети сьогодні, живучи в містах, втратили відчуття екологічної загрози унаслідок еконеграмотності. Не випадково, коли екологічні проблеми стали погрожувати здоров'ю і життю усього людства, постало питання про необхідність масової екологічної освіти населення, а, особливо, дітей дошкільного віку і учнів загальноосвітньої школи на усіх її рівнях і етапах.

І в цьому процесі педагогічні працівники вдаються до усіх можливих засобів, форм і методів, за допомогою яких можна ефективно вирішувати завдання екологічної освіти. Це – традиційні і нетрадиційні, які найбільше відповідають рівню вікових особливостей дітей і специфіці освіти в галузі природи довкілля.

І бесіда як одна із важливих форм діяльності педагога з вихованцями створює універсальні можливості для екологічної освіти дошкільників і молодших школярів. Особливо на початковому етапі навчання. Бесіда широко використовується під час навчальної і позанавчальної діяльності. Для її проведення можна використовувати цілий комплекс методів і методик: ігри, драматизації, обговорення ситуацій, фрагментів творів письменників-натуралістів, матеріали фольклору, музичні твори, репродукції творів живопису та ін.

Загалом це сприяє не лише формуванню екологічних знань, а й становленню особистісно! позиції, вихованню емоцій, почуттів, налагодженню стосунків з довкіллям. І цьому багато сприяє довірлива і доброзичлива атмосфера бесіди, свобода самовираження учнями своїх думок, оцінок під час її проведення. Домогтися цього дозволяє обрана методика і зміст порушеної проблеми під час бесіди.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші