Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Релігійний фактор у міжнародних відносинах
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основні принципи ісламу

Іслам спирається на S основних принципів – "стовпів віри", що вказують на основні обов'язки мусульман.

  • 1. Визнання того, що Аллах – єдиний Бог. Мусульмани виголошують шахаду ("Немає Бога, крім Аллаха, і Мухаммед – посланець Його") вголос, вона вважається мусульманським символом віри. Цим молитовним вигуком мусульманин щоденно підтверджує свою віру в єдиного Бога та його пророка. Це перші слова, які вловлює дитяче вухо при народженні. Але це й останні слова, котрі встигає мусульманин прошепотіти перед смертю.
  • 2. Щоденна п'ятиразова молитва – намаз. Перед намазом мусульманин повинен зробити ритуальне омовіння. П'ятниця (яумджума) вважається днем колективної молитви в мечетях, вона супроводжується проповіддю. Вважається, що сам Аллах відкрив Мухаммеду, як правильно здійснювати молитву. І сьогодні намаз не відрізняється практично нічим від стародавньої молитви. Як і в давні віки, до молитви чоловіки і жінки приступають окремо. Вони стають на молитовні килимки, обернувшись обличчям у бік до Мекки. Молитви супроводжуються радісними вигуками "Аллах акбар!" ("Аллах великий!").
  • 3. Дотримання посту (перс. ураза) в місяць рамазан. Про початок посту в різних мусульманських країнах сповіщається по- різному: гарматними пострілами, барабанним боєм, звуками сурми, підняттям над мінаретами прапорів. Під час рамазану мусульманину не можна в час від світанку до заходу сонця ні їсти, ні пити, ні палити, ні купатися, ні розважатися, ні виконувати свої подружні обов'язки. Статеве збудження, дотик до жінки роблять піст недійним. Піст у місяці рамазані – найкращий час для спокутування гріхів, які людина скоїла впродовж року; піст – це приборкання власних пристрастей: негоже сваритися, обманювати, зводити наклепи.
  • 4. Закят – священний обов'язок ділитися своїм багатством та їжею з бідними, нужденними, боржниками, мандрівниками й усіма, кому важче жити порівняно з тими, хто дає. Але той, кому дають, має бути таким же повноцінним членом мусульманської громади, як і той, хто жертвує. Головне – бути щирим, зміцнюючи цей важливий стовп, на якому тримається вся будівля ісламу. Показний, лицемірний закят жодної користі не принесе тому, хто дає. Адже закят – це шлях очищення душі, спокутування гріхів.
  • 5. Хадж – святий обов'язок кожного правовірного мусульманина здійснити паломництво до Мекки і Медини. Під час хаджу мільйони паломників з усіх куточків світу немовби повторюють події священної історії, ритуали, які, за легендою, виконували ще прабатьки арабів Ібрагім та Ісмаїл, які здійснив Мухаммед, очистивши Мекку від ідолів. Жодна містерія давніх релігій не може зрівнятися з хаджем за числом учасників, які в єдиному релігійному пориві виконують одні й ті ж дії, незмінні протягом багатьох століть. Прочани відвідують Мекку, Каабу, вклоняються головній святині ісламу – гробниці Мухаммеда в Медині. Той, хто відбув хадж, отримує звання хаджі.

До "стовпів віри" мусульманські богослови відносять також священну боротьбу проти невірних – джихад, або газават (війна за віру). Пророк Мухаммед учив: не можна єднатися з невірними, потрібно спочатку приводити їх до істинної віри словом ("мудрістю" і "переконанням"), а з ворогами ісламу слід вести захисну війну. Розрізняють великий джихад (духовне самовдосконалення) і малий джихад (війна проти невірних). Той, хто жертвує собою за віру, гине мученицькою смертю, стає героєм-шахідом. Своєю смертю він утверджує свою віру і гарантує собі місце в раю. Сучасний мусульманський світ дотримується здебільшого "джихаду" в широкому розумінні, саме як вдосконалення послідовника ісламу. Лише деякі радикальні ісламістські угрупування – Талібан, Аль-Каїда та інші – на практиці реалізовують ідею газавату як війни проти невірних, про що докладніше йтиметься згодом.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші