Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Утримання підсисних маток з поросятами

Підсисних маток утримують в індивідуальних станках, але при необхідності можна допустити і групове утримання (по 2-3 голови у станку). При цьому підбирають маток, аналогічних за терміном опоросу, кількістю приплоду, живою масою і станом вгодованості.

Важливе значення для нормального росту і розвитку свиней має відповідність розмірів площі та кількості тварин, що знаходяться в одному станку. Наприклад, встановлена пряма залежність розміру станка для підсисної матки на приріст живої маси поросят-сисунів. Так, при площі станка 2,6 м2 середньодобовий приріст живої маси поросят становить 192 г, 3,9 м2 – 218; 5,6 м2 – 291 г за всіх інших рівних умов.

У зимовий час племінних маток корисно чистити щітками або ж солом'яними джгутами. Влітку не рідше одного разу на тиждень їх купають у водоймах чи під душем. Систематичні прогулянки для підсисних маток обов'язкові, за винятком перших чотирьох-п'яти днів після опоросу. Взимку маток випускають на прогулянку 2 рази на день. Тривалість прогулянки залежно від стану погоди коливається від 0,5 до 1,5 години. У перший місяць після опоросу маток випускають без поросят, останніх залишають у станках. Не рекомендовано влаштовувати прогулянки маток по глибокому снігу, так як це може викликати захворювання молочної залози.

Влітку підсисних маток утримують у таборах (рис. 2.38, 2.39, 2.40). Перші 15-20 днів після опоросу маток з поросятами випасають поблизу таборів, а потім і на більш віддалених ділянках з підсівом багаторічних бобових трав.

Утримання підсисних маток у літніх таборах

Рис. 2.38. Утримання підсисних маток у літніх таборах

Літньотабірне утримання

Рис. 2.39. Літньотабірне утримання

Утримання підсисних маток на малих фермах

Рис. 2.40. Утримання підсисних маток на малих фермах

У практиці свинарства використовують різноманітні конструкції станків для утримання тварин: серійного виробництва і власного виробництва (із металу, дерева та ін.) (рис. 2.41, 2.42, 2.43). Різні статево-вікові групи тварин утримуються в станковому обладнанні, що передбачене діючими типовими проектами свиноферм і комплексів різної потужності.

Для опоросу маток і утримання їх з поросятами до 45 – 60- денного віку використовують обладнання з дво- (ОСМ-120) або трибоксовими (ОСМ-60, СОС-Ф-35) станками, а також спарені двосекційні станки (типу ССД). Всі варіанти обладнання мають бокси для фіксованого утримання і опоросу маток, а станки оснащені сосковими напувалками та годівницями. В боксах для поросят їх положення регулюється по висоті.

Наявність перегородок всередині станків дозволяє обладнувати в них бокси для фіксованого утримання і опоросу свиноматки, годівлі та відпочинку поросят. Внутрішні перегородки можна переставляти, змінюючи при цьому площу боксів залежно від фізіологічного стану свиноматки і віку поросят.

Дерев'яний станок для утримання підсисних маток

Рис. 2.41. Дерев'яний станок для утримання підсисних маток

Конструкції станків дозволяють застосовувати одну із систем прибирання гною: механічну (за допомогою скребкових транспортерів) або гідравлічну. Бокси для відпочинку поросят обладнані установками ІЧУФ-1М, які їх обігрівають та опромінюють (рис. 2.44).

Двобоксовий станок

Рис. 2.42. Двобоксовий станок

Трибоксовий станок

Рис. 2.43. Трибоксовий станок

Обладнання станків ІЧУФ-1М установками

Рис. 2.44. Обладнання станків ІЧУФ-1М установками

Станкове обладнання ОСМ-120 призначене для опоросу 120 свиноматок і утримання їх з поросятами до 30-денного віку. Після відлучення поросят утримують у цих же станках до 90-денного віку. Воно застосовується на свинарських підприємствах по вирощуванню і відгодівлі 12-24 тис. свиней (рис. 2.45).

Станкове обладнання на промислових комплексах

Рис. 2.45. Станкове обладнання на промислових комплексах

На рисунку 2.46 наведена схема розміщення внутрішніх перегородок (5 і 7) при переведенні у станок поросної матки (за 3 – 5 днів до опоросу).

Схема станкового обладнання ОСМ-120

Рис. 2.46. Схема станкового обладнання ОСМ-120

I – бокс для свиноматки; II – бокс для поросят; 1 і 10 – годівниці відповідно для поросят і свиноматки; 2 – установка ІЧУФ- 1М; 3 і 9 – напувалки відповідно для поросят і свиноматки; 4 – задня стінка; 5 – задні перегородки; 6 обмежувальна задня перегородка; 7 – бокова перегородка; 8 – обмежувальна бокова дуга

Подальша трансформація станка здійснюється наступним чином. Задні перегородки (5) відкривають назад і фіксують їх до бокових стінок (вказано пунктиром). Це дає можливість збільшити площу станка і утримувати в ньому поросят до 90-денного віку. Потім їх переводять у свинарник-відгодівельник. Одним із основних недоліків даної конструкції станкового обладнання є суміщення зон годівлі та відпочинку поросят. Крім того, конструкція не забезпечує двостороннього підходу поросят до свиноматки для ссання.

Станкове обладнання ОСМ-60 призначене для проведення опоросів і утримання свиноматок із приплодом до 2-місячного віку на племінних та товарних фермах (рис. 2.47). Комплекти випускаються у двох модифікаціях: ОСМ-60-І для годівлі вологими і ОСМ-60-ІІ – сухими кормами.

Схема станкового обладнання ОСМ-60

Рис. 2.47. Схема станкового обладнання ОСМ-60:

І – бокс для свиноматки; II – бокс для годівлі поросят; III – бокс для відпочинку поросят; 1 і 8 – годівниці відповідно для поросят і свиноматки; 2 і 7 – напувалки відповідно для поросят і свиноматки; 3 – бокова перегородка; 4 – дверці; 5 – обмежувальна задня дуга; установка – ІЧУФ-1М.

Свиноматку за 3 – 5 днів до опоросу переводять у бокс (1), як це вказано на рис. 2.47, і обмежують її переміщення боковою перегородкою (3) та задньою дугою (5). У такому положенні свиноматку утримують протягом 7 днів після опоросу. Після цього бокову перегородку (3) переставляють вліво (показано пунктиром) і фіксують до бокової стінки станка. При такому варіанті поросят утримують до 60-денного віку, потім їх переводять у приміщення для відлучених поросят, а матку – в приміщення для холостих свиноматок.

Суттєва перевага обладнання ОСМ-60, порівняно з іншими варіантами, в тому, що зона відпочинку поросят відокремлена від зони годівлі боксом для свиноматки (рис. 2.48).

Станок ОСМ-60

Рис. 2.48. Станок ОСМ-60

Забезпечується також двосторонній підхід поросят до свиноматки. Цим покращуються умови утримання і підвищується приріст живої маси поросят.

Станки ССД-2 і ССД-2М – спарені двосекційні (рис. 2.49) призначені для опоросу і утримання двох свиноматок із поросятами. При цьому завдяки об'єднанню фронту годівлі для двох суміжних рядів досягається економніше використання площі свинарника.

Недолік станка у тому, що свиноматка фіксується на весь підсисний період і позбавлена моціону.

Станкове обладнання СОС-Ф-35 (рис. 2.50) призначене для розміщення поросних маток, їх опоросу і утримання до 35 днів з приплодом. Станок має підняту щілинну підлогу і являє собою конструкцію прямокутної форми, яка складається з трьох боксів: для розміщення свиноматки, годівлі поросят та їх відпочинку.

Розміщують станки над гнойовим каналом, куди гній потрапляє крізь щілинну підлогу (2).Крім станків з паралельним розміщенням боксів за кордоном відомі варіанти з діагональним розміщенням боксу для фіксації свиноматки. В ньому годівниці для

Станок ССД-2

Рис. 2.49. Станок ССД-2

Станкове обладнання СОС-Ф-35

Рис. 2.50. Станкове обладнання СОС-Ф-35

свиноматки і поросят встановлені на протилежних сторонах станка, що ускладнює систему роздавання кормів.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші