Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Утримання курей в селянських господарствах

Для утримання курей-несучок при виробництві харчових яєць використовують два способи: утримання на підлозі та у клітках.

Утримання на підлозі (екстенсивна система) характерне для невеликих господарств, яким властива сезонність у виробництві яєць або м'яса. Таке виробництво працює в теплу пору року. При цьому способі утримання птиці умови якомога більше наближаються до природних. Утримання у клітках (інтенсивна система) передбачає використання кліткових батарей, механізацію й автоматизацію трудомістких процесів (годівля, напування, збирання яєць, прибирання посліду, контроль за температурним режимом тощо). У фермерських господарствах використовують лише окремі ланцюги інтенсивної системи.

Переведення ремонтних молодок із літніх таборів до стаціонарних пташників для утримання дорослих курей бажано здійснювати до початку періоду несучості (після 120-денного віку), щоб вони звикли до нового приміщення, розміщення напувалок і годівниць. Переводити молодняк краще в другій половині дня. Лази для виходу птиці на вигули відчиняють лише наступного дня.

Коли передбачається подальша інкубація яєць, тоді в пташниках для дорослих курей (курочок) розміщують і півників (з розрахунку 1 півник на 10 – 15 курочок).

В осінньо-зимовий період для стимулювання яєчної продуктивності несучок рекомендується використовувати штучне освітлення. Так, на початок несучості тривалість освітлення може становити 9 год. з подальшим його збільшенням на 1 год щомісяця (але не більше 18 год. на добу). При цьому електролампи (60 – 100 Вт) розвішують під стелею на висоті біля 2 м, щоб вони не заважали обслуговувати птицю.

Вирощуючи курок-несучок у приватному секторі або на невеликих фермах, треба слідкувати за курми, які схильні до прояву інстинкту насиджування. Якщо вони потрібні як квочки для виведення курчат, тоді їх саджають на гніздо і підкладають під них інкубаційні яйця (не більше 20 штук). В іншому разі – для цього їх відсаджують у спеціальну дерев'яну клітку, над якою встановлюють електролампи (150 Вт). Як правило, через 7 днів за цілодобового освітлення курка відновлює несучість.

Найчастіше інстинкт насиджування спостерігається в низькопродуктивних курей. Тому для отримання рівномірної яєчної продуктивності протягом року треба комплектувати стадо курей хоча б два рази в рік (наприклад, в однієї партії ремонтних молодок яйцекладка відбувається у березні-квітні, а в іншої – у жовтні- листопаді).

Підсобні та невеликі господарства повинні мати таке обладнання:

  • • клітка для відловлювання – потрібна для розміщення курчат і дорослих курей у разі їх переміщення або перевезення. Найчастіше її роблять такого розміру: 120 × 75 см, висота – 55 см, причому ширина має бути меншою за ширину дверей пташника (будиночка);
  • • сідала – за своєю конструкцією повинні відрізнятися залежно від віку курей та розміру пташника. їх довжину передбачають із розрахунку 12 см на одну ремонтну молодку і 15 см – на дорослу курку. Відстань між рейками (брусками) має становити, відповідно, 20 і 35 см, висота від підлоги – 50 і 80 см. Щоб підлогу зручно було чистити від посліду, сідала бажано робити з рейок завтовшки 10 χ 4 см, тоді їх легко можна знімати;
  • • гнізда – найкраще робити у вигляді ящика із фанери або дощок. Яйця в них зберігатимуться незабруднені й непошкоджені. Гнізда потрібно підняти над підлогою не менше як на 30 см і встановити до них злітну планку розміром 5×2 см, розмістивши її на відстані 10 см від гнізда. Для підстилки використовують солому, тирсу або сіно;
  • • щоб вести індивідуальний облік несучості або селекційну роботу, обладнують так звані гнізда-пастки. їх відмінність від звичайних гнізд у тому, що пастку обладнують самозамикаючими дверцятами, а отже, несучка не може без допомоги людини вийти із гнізда. Після відкладання яйця птахівниця виймає курку із гнізда і на гострому кінці яйця пише олівцем номер самки й дату знесення;
  • • годівниці – можуть бути у вигляді жолоба. Щоб попередити розкидання корму та його забруднення, до дерев'яної годівниці прироблюють бортики, а зверху – дерев'яну круглу палицю, що крутиться. Встановлюючи годівниці, необхідно пам'ятати, що їхнє дно має міститися на 3 см вище від спини птиці;
  • • напувалки – забезпечують птицю достатньою кількістю води. Її недостача у яєчних порід курей може спричинити жовтковий перитоніт. Для курчат бажано використовувати вакуумні напувалки. Для курей можна обладнати таку напувалку: ящик перевернути догори дном і зробити в ньому отвір для відра. При цьому верхній край відра має бути вищим від дна ящика на 2 см. Щоб напитися, птиця злітає на ящик і п'є воду з відра. Можна також підвести воду в напувалки з кульовим перемикачем або поплавковим регулятором (за наявності водопроводу). Для цього потрібно використати бачки на підставках заввишки 40 – 45 см від підлоги.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші