Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Економіка та релігія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Процес праці у релігійних вченнях

Релігія не тільки централізовано акумулює економічні посили суспільства, але й централізовано виробляє норми економічної поведінки в соціумі. Економічний акт членів суспільства тоді стає свідомо організованим і сприйнятим, коли набуває своєї форми у суспільній свідомості. А якщо ця свідомість зміцнена релігійним переконанням, то вона набуває характеру суспільно свідомої діяльності, і релігія вже безпосередньо починає впливати на суспільну діяльність людини.

Аналізуючи себе у суспільній діяльності, людина вимушена спиратися на нормативні суспільні установки. Отже, кожен вид економічної діяльності людини повинен узгоджуватися з існуючими нормами, де важливе місце займає загальногрупова мораль у формі релігії як домінуючого припису для всієї громади, у якій здійснюється ця економічна діяльність.

Оскільки в основі суспільної діяльності лежить праця, то саме всі форми праці — індивідуальної, групової, родоплемінної, суспільної,— насамперед у вихідному своєму виді регулюються релігійними нормами.

Безумовно, релігійно-економічний регламент діяльності людини первинний по відношенню до правової норми регуляції такої діяльності.

Регулюючи процес праці, релігійна установка визначає і закріплює відносини, що виникають у процесі праці.

Праця є одним з основних факторів виробництва, результат якого — створення благ, що задовольняють людські потреби. Образний вислів у Книзі Приповістей Соломонових: "Шеол й Аваддон не наситяться — не наситяться й очі людини" [276:20]

[1] засвідчує розуміння безмежності потреб людей, які можна задовольнити завдяки праці.

Вивчення різних релігійних поглядів щодо праці дозволяє виділити наступні аспекти: розгляд необхідності праці людини взагалі; обмеження щодо праці; розподіл результатів праці; праця як чеснота; трудова етика.

Зупинимось на першому аспекті — чи повинна людина працювати, і, якщо повинна, то якою мірою. Звернемось до етнічних релігіях Сходу, а також до світових релігій, у яких ставлення до праці не було однозначним.

Древні вчення, що ґрунтуються на складних філософських конструкціях, внаслідок ідеологічних метаморфоз перетворилися на релігійні вчення і вірування, концептуально виходять з базового поняття, символу.

До таких релігійно-філософських побудов належить даосизм — світоглядна система облаштування космосу, яка бере початок з основного вихідного принципу "Дао".

  • [1] Авадон (“місце зникнення”) і Шеол — назви пекла в іудаїзмі, яке інколи

    уособлювалося у вигляді чудовиська з широко відкритою пащею, яке безкінечно ковтало свої жертви.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси