Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Економіка та релігія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Повинності селян на користь монастирів

Про повинності селян на користь монастирів свідчить статутна грамота митрополита Кіпріана Константинівському монастирю (ХІІІ-ХУ ст.), у якій називаються види робіт монастирських селян. "Великі люди" (ті, хто мав коней) облаштовували церкву, ставили хороми, орали ігуменську частину пашні, сіяли, жали, звозили врожай, косили сіно, доглядали сад, робили пруди, восени ловили бобрів, на Великдень і на Петрів день приносили ігумену припаси. "Пішоходці" (ті, що не мали коней) обмолочували жито і солод, пекли хліб, варили пиво, пряли льон, плели сіті, на свята давали яловицю, а якщо у село приїздив ігумен — давали його коню вівса.

За часів Іоанна IV селяни укладали "порядні грамоти" (від слова "ряд") з монастирями, в яких зазначалося, скільки земель займає селянин і перераховувалося, скільки оброку має платити селянин землевласнику-монастирю (оброк хлібом відокремлювався від грошової дані), а також роботи, які повинен виконувати селянин на монастир.

За уставною грамотою, даною ігуменом Соловецького монастиря Філіппом Количевим селянам монастирського села Пузиреві, їм визначався оброк з виті (вить — одиниця обкладання в Росії у ХVI-ХVΠ ст., яка на поч. ХVШ ст. з переходом до подушної податі була замінена тяглом) по чотири чверті жита і стільки ж вівса, на Покров — по 50 яєць, по хлібу і калачу; селяни повинні були молотити жито і солод, привозити на монастирський двір по три вози дрів з виті, возити повоз у різні міста по коню з виті тощо. Селяни також мали лагодити монастирський двір і гумно, перебудовувати хороми.

Селяни села Соболєва, що належало Троїцькому Сергіїву монастирю, сплачували йому з виті по три рублі на рік, і прикажчику давали з усієї волості по 20 чвертей жита, стільки ж вівса, повинні були чотири рази на рік давати по алтину з виті, по рублю з волості щорічно і зобов'язані були накошувати йому 60 копен сіна.

Монастирі давали селянам гроші й хліб у позику, поки це не було заборонено Стоглавом (збірка рішень церковно-земського собору 1551 р.).

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші