Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Економіка та релігія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Доходи від нерухомості

Особлива стаття отримання доходів — це доходи від нерухомості.

Найпростішим способом отримання доходів монастирями була здача приміщень в найом або в оренду. Відомі випадки здачі підвалів церковних установ під винні склади. Так, рязанський архієрейський дім отримав від такої діяльності у 1872 р. 770 руб. доходу. С.-Петербурзька лавра одержувала від своїх зданих у найом льодовиків 5 060 руб. щорічного доходу.

Нерухомість створювалася як за рахунок придбання будинків за власні кошти, отримання будинків у дарунок, так і безпосередньо власне будівництво. Так, Московська лавра побудувала у Петербурзі й Москві у 1870-х рр.. шестиповерхові будинки. Три прибуткові доми С.-Петербурзької лаври, зведені на Невському проспекті, приносили від 3 тис. до 5 тис. руб. чистого доходу. Причому застраховані вони були на 60 500 руб., 30 000 руб. і 120 тис. руб. відповідно. Дохідність від операцій по здачі будинків у найм являлася більш вигідною з фінансової точки зору, ніж розміщення цих коштів на депозитах у кредитних установах, які пропонували 6% річних на вкладений капітал. Всього лавра побудувала і розпоряджалася у Петербурзі біля 20 чотириповерхових і п'ятиповерхових кам'яних будинків у центрі (будинки були споруджені за новітніми на ті часи проектами).

Крім Александро-Невської лаври, домовласниками у Петербурзі були Воскресенський жіночий монастир, Валаамський, Конєвський монастирі, Московська і Київська лаври (остання купила будинок за 75 тис. руб.).

Значні доходи від володіння нерухомістю отримували церковні установи Московської єпархії. Понад 50 монастирів єпархії були домовласниками, причому 30 будинків знаходилися у центральній частині Москви. Загальний дохід від усіх архієрейських і монастирських будинків, за даними Московської Думи, сягав 300 тис. руб. За іншими оцінками, чистий дохід сягав 500 тис. руб. Орієнтовно цю нерухомість можна було оцінити в 4-5 млн. руб.

Слід відзначити, що операції з нерухомістю, визначення прогнозованої доходності споруджуваних будинків були предметом постійних суперечок між монастирями і міськими думами. Так, Московська міська Дума і Московська лавра вирішували господарський спір з використанням методів розрахунку валового доходу. Лавра наполягала на тому, щоб валовий дохід обчислювався з суми, яку вона отримала з орендаря-забудовника, а Дума у валовий дохід включала гроші, отримувані лаврою з усіх приміщень споруджених домів. Лавра відмовлялася від сплати таких сум і від зобов'язання сплачувати міські податі. Міністерство внутрішніх справ ухвалило рішення на користь Думи235. Цей приклад засвідчує, що церковні установи як елементи господарського життя, вимушені були вирішувати свої господарські спори з державними органами.

Про те, що метою господарської діяльності монастирів являлось отримання додаткового доходу, говорять факти вкладання значних коштів у реконструкцію і нове будівництво. Так, Московська лавра мала два прибуткові доми, що приносили дохід у 22 тис. руб. на рік. 1871 р. монастир здійснив вигідніший проект — зніс ці будинки і спорудив на їх місці два великі, як на ті часи, п'ятиповерхові будинки з дохідністю по 40 тис. руб.

У 1870-х рр.. Свято-Троїцький Творожковський жіночий монастир володів житловим будинком у Петербурзі, який приносив йому 2 тис. руб. щорічного доходу. Миколаївський чоловічий монастир у Петербурзі мав 4-поверховий будинок, який приносив дохід 1 845 руб. на рік.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші