Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Економіка та релігія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Доходи від продажу релігійних товарів і послуг

Визначення обсягів реалізованих товарів і послуг є складним, оскільки точні дані відсутні. Але якщо орієнтуватися на кількість богомольців, то мова йде про значні суми. У Московську та Києво-Печерську лаври щорічно прибувало біля 300 тис. людей. Існувала значна кількість монастирів, куди прагнуть потрапити паломники. До їх числа належали Соловецький, Митрофанів, Задонський,

Юрьївський монастирі, Боголюбовський, Валаамський, Радовицький, Спасо-Єфимівський монастир; Саровська, Нилівська, Оптіна, Корінна, Семизерська пустині. У книзі "Історичні відомості про церкви і монастирі" 1848 р. видання наводяться дані про те, що Саровську пустинь на день відвідувало до 4 тис. богомольців.

Нілову пустинь щорічно відвідувало 20 тис. богомольців, Корінну пустинь — 100-120 тис. богомольців. Валаамський монастир збирав понад 4 тис. богомольців щоденно. У Задонському монастирі 1861 р. до дня відкриття мощей св. Тихона зібралося, за офіційними даними обер-прокурора Священого Синоду, 250 тис. богомольців. Наявність значної кількості місць паломництва дозволяє визначити, що їх відвідували мільйони богомольців, які забезпечували постійний попит на церковні товари і послуги.

Існують точні цифри витрат Київської і Московської лавр на їжу для богомольців. Обід на кожну особу обходився у 6 коп. і складався з капусняка, гречаної каши й квасу у Московській лаврі, у Київській — з борщу, каші й квасу. Витрати на обід становили у Київській лаврі біля 18 тис. щорічно. Однак витрати на цю безоплатну для богомольців їжу покривалися для монастирів доходами від церковних товарів і послуг.

Розглянемо доходи від товарів і послуг окремо. Використаємо дані про свічний дохід Московської лаври, опубліковані у "С.- Петербурзьких Відомостях" за 1871 р., № 332. Свічний доход становив 39 528 руб. 71 коп., причому ходові свічи коштували 2-3 коп.; також були 5-копійчані, 10-копійчані, полтинні і рубльові. Всього богомольцям було продано 322 245 великих і малих свічок. В "Указателе лавры Преподобного Сергия" за 1873 р. надруковано, що на свічки використано 500 пудів віску, тобто дохід має становити 41 555 руб. Продаж свічок у монастирях приносила 200-відсоткові прибутки.

Свічний дохід становив у Воскресенському ставропігійному монастирі 2 242 руб., у Донському монастирі — 2 546 руб., у Заіконо-спаському монастирі — 2 860 руб., у Ниловій пустині — 7 545 руб., у Соловецькому монастирі — 12 671 руб. Є розрахунки по свічному доходу Київської лаври, який через відвідування Нижніх і Верхніх печер був вищим, ніж у Московській лаврі. За ціни свічки 3 коп. паломники використовують до 600 тис. свічок щорічно, що приносить доход у 12 тис. руб. щорічно.

Номенклатура товарів у монастирській торгівлі включала чотки різних сортів, хрестики, кільця, фініфтяні, бісерні і фольгові образи, лубочні зображення монастирів, літографічні картини, дерев'яну олію, образки, лампадки тощо. Ряд дрібних торговців працював з монастирями по кооперації.

Відомості про молебенні доходи практично відсутні, але молебенна служба за участі ієромонахів коштувала 5, 10 і 25 руб. За замовлення загального молебна у Соловецькому монастирі плата становила 50 коп.

До постійних належали також доходи від продажу проскур. Практично всі церковні установи мали такий дохід. 1871 р. про- скури у Московській лаврі коштували 3, 5 і 10 коп. за штуку при вазі 20, 32 і 72 золотника відповідно. Виготовлені з найкращого крупітчатого борошна, вони приносили такий прибуток: 3-копій- чані — 130-відсотковий прибуток, 5-копійчані — 140-відсотковий, 10-копійчані — 112-відсотковий прибуток.

У Московській лаврі 1871 р. на виготовленні проскур було задіяно 35 людей, які виробляли 749 729 великих і малих проскур; на виготовлення пішло 879 мішків борошна або 4 395 пудів248. При ціні пуда найдорожчого борошна 2 руб. 50 коп. витрати становили 10 987 руб. 50 коп., а весь проскурний дохід становив 28 709 руб., отже, чистий дохід становив 17 721 руб. 50 коп..

Особливою статтєю доходів у ряді монастирів була організація доставки прочан до святих місць. Так, Соловецький монастир для перевезення богомольців мав парусні суда і в сер. ХУІІІ завів пароплави. Нілова пустинь, розташована на острові озера Селігер, також мала парусні суда і пароплав. 1873 р. від перевезень на пароплаві вона отримала 1041 руб. 30 коп. при ціні за проїзд від однієї до двох копійок.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші