Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Економіка та релігія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Пожертвування на користь монастирів

Пожертвування на користь монастирів складали окреме джерело поповнення монастирської скарбниці. Їх можна розділити на постійні, коли кошти становили від 100 до 1000 руб., і одноразові, коли мова йшла про суттєвіші суми. За 1874 р. є наступні дані: Макаріївський Успенський монастир отримав 14 015 руб., Задонський Богородицький монастир — 15 714 руб., Чорноморська жіноча пустинь отримала 20 тис. руб., жіноча обитель у Єлабузі — 25 тис. руб., Звіринецький монастир — 40 тис. руб., Іванівський жіночий монастир — 300 тис. руб., Александрівський Єрусалимський монастир у Таганрозі — 600 тис. руб., Угрезький Миколаївський монастир — 300 тис. руб., Юріївський монастир — 900 тис. руб.250. Таким чином, пожертвування, фактично, представляють собою перерозподіл національного багатства на користь церковних установ і збільшення останніми власних нагромаджень.

До доходів монастирів відносився гаманцевий збір, коли під час літургії обходили мирян з гаманцем, збираючи пожертви на монастир. Збір цей був незначним: у Московській лаврі він становив 5 280 руб. 50 коп. щорічно, у Ніловій пустині — 660 руб, у Соловецькому монастирі — 855 руб.. Для нашого аналізу важливою є не сума збору, а факт отримання доходу за надання релігійних послуг.

До таких же доходів належать "кружечні збори". Кухлі з різними написами про збори на користь монастиря розставлялися по всій церкві — біля мощей, чудотворних ікон, місцевих ікон в іконостасі. У Київській лаврі нараховувалося до 200 таких кухлів, блюд, тарілок; така ж кількість кухлів була в Московській лаврі. Д Ростиславовим зібрані відомості про розміри "кружечного збору" по 22 монастирях за 1873 р. Так, у Соловецькому монастирі було зібрано 9 962 руб. 91 коп., в Іверському монастирі — 8 235 руб. 92,5 коп. В Яковлевському ставропігійному монастирі — 2 151 руб., в Афанасьєвому монастирі Ярославської єпархії — 2 496 руб., у Калязинському Троїцькому монастирі — 4 056 руб., в Московській лаврі "кружечний" дохід становив 20 566 руб..

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші