Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Економіка та релігія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Витрати церковних установ — власні та соціально спрямовані

Доходи церкви витрачалися на зведення та оздоблення церковних споруд, а також придбання предметів для релігійних обрядів.

Можна спробувати дати оцінку коштів, які необхідно було витратити на будівництво тієї чи іншої церковної споруди. У цінах середини ХІХ ст. матеріали і роботи зі спорудження невеликого дерев'яного сільського храму і облаштування його іконостасом і церковними предметами коштували, в середньому, 8 тис.руб. При зведенні храму з багатшим іконостасом, придбанні цінних сосудів, церковного вбрання, витрати могли становити 10-15 тис. руб. Кам'яний храм зі всіма приналежностями вимагав видатків до 20 тис. руб. Влаштування поблизу церкви кам'яної дзвіниці з дзвонами вагою до 200 пудів коштувало б 15-20 тис. руб. Облаштування монастирських церков обходилося у сотні тисяч рублів. Спорудження лаврських дзвіниць оцінювалося до 100 тис. руб. Вартість дзвонів вагою від 100 до 200 пудів по ціні до 15 руб. за пуд становила 1 500-3 000 руб. Отже, щоб облаштувати всі храми, дзвінниці й монастирі тодішньої Російської імперії, необхідно було біля 60 млн. руб..

Доходи церковних установ витрачалися також на ремонт церков і монастирів. Так, 1832 р. на ремонт Чонського монастиря і церкви з монастирської скарбниці, що нараховувала 2 463 руб. 19 % коп.., було виділено 571 руб. 89 % коп..

Значні витрати йшли на закупівлю товарів, які не вироблялися в монастирському господарстві. Ці товари можна поділити на декілька груп:

  • а) продукти харчування для ченців і найманих робітників;
  • б) одяг і побутові товари;
  • в) товари, необхідні для організації богослужінь;
  • г) матеріали та інструменти для ремонту монастирів і церков;
  • д) товари для польових робіт і скотарства.

Зокрема, ченці Чонського монастиря купували у купців і місцевого населення такі продукти харчування: свіжу, солону та в'ялену рибу (окремо — осетрину, оселедці, ікру), яловичину, житнє і ячневе борошно, конопляну олію, сало, перець, цукор, чай. Для богослужінь купували церковне вино, віск, підсвічники, дерев'яну олію, ладан, оливу, воскові й сальні свічі. Ремонтні роботи потребували придбання деревини, фарби, цвяхів, жерсті, дранки, бронзи, червоного золота. Також монастир купив човен, акстралябію для замірювань своїх земель, коси, сокири, молотки, рубанки, упряж для коней.

Для ведення господарства, утримання і ремонту будівель монастирі наймали серед жителів навколишніх населених пунктів працівників, з якими розраховувалися грошима або продукцією (сукном, одягом тощо). Водночас самі ченці й послушники виконували роботи покрівельників, столярів, мулярів, грабарів, куховарів, машиністів водогону, граверів, друкарів, палітурників, позолотників, фотографів, годинникарів.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші