Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Економіка та релігія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Садівництво і городництво

Особливе місце у розвитку економіки монастирів займало садівництво і городництво. В описах абатств згадується технологія облаштування садів і наводяться результати селекційної діяльності. Так, у розсадниках, що належали картезіанцям, нараховувалося біля 18 тис. плодових дерев. Відомо, що ченці вирощували 88 сортів груш. У літературі описані плантації олив, апельсинів, гранатів, мигдальних дерев. Причому нові сорти, наприклад, яблук, розповсюджувалися серед численних монастирів як всередині самого ордена, так і серед інших орденів. Отже, між орденами, абатствами, монастирями фактично існували торгові відносини.

Відомі факти, коли яблука з Франції реалізувалися у Німеччині, Норвегії, Англії. Наприклад, виробництвом яблучного сидру цистерціанці займалися у Німеччині, також спеціалізувалися на цьому в Англії, причому ченці обмінювалися яблуневим насінням і саджанцями.

Орден бенедиктинців спеціалізувався на вирощуванні горіхових дерев всюди, де були належні кліматичні умови. Крім того, бенедиктинці насаджували оливкові дерева, шовковицю. Названі сорти дерев мали промислове значення, оскільки цінувалося деревина горіхового дерева, оливкова та горіхова олії. Відомо, що ченці Сен-Жермена перевезли з Німеччини 300 сливових дерева і висадили поблизу Парижу. Щоб вирощувати на Мальті апельсинові дерева, Мальтійський орден завіз на острів землю з Сицилії.

Загалом, можна відмітити, що садівництво в Західній Європі протягом століть було сферою активної діяльності чернечих орденів. У вартісному вираженні оцінити обсяги виробництва дуже складно, проте обсяги виробництва можна уявити. Так, 18 тис. плодових дерев картезіанців повинні в урожайний рік дати мінімум 10 тис. тонн фруктів.

Стосовно розвитку в Європі такої галузі, як городництво, то вирощування овочів для задоволення власних потреб і для продажу також було сферою діяльності ченців.

В одній з булл Папи був визначений перелік вирощуваних овочів. До них відносилися боби, горох, чечевиця, капуста, садат, цибуля, ріпа, морква, буряк, щавель. Європейська агрокультура зобов'язана ченцям розведенням картоплі: кармелітами — в Іспанії, картезіанцями — у Бельгії.

Слід відмітити таку специфічну діяльність, як вирощування лікарських і духмяних трав, які були базою для фармакопеї, кулінарії та парфумерії. У чернечих сільських рецептурних книгах, відомих з ХІІІ ст., згадуються способи виробництва і застосування м'яти, розмарину, рути, шавлії, анісу, кропу, м'яти болотної, піж- ми, любистку, женьшеню, цикути.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші