Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Економіка та релігія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Виноградарство і виноробство

Окремо у середньовічному господарстві слід виділити виноградарство, яке розвивалося насамперед на монастирських землях. Монастирі були власниками найбільших виноградників тогочасної Європи. Орден цистерціанців заснував відомі виноградники Кло- де-Вужо в Бургундії і Штайнберг в Рейнгау. В Австрії до 1194 р. шістнадцять монастирів і абатств у долині Вахау володіли великими виноградниками. Вони були також в районах Зальцбурга, Каринтії та Тиролі.

Однією з причин виготовлення вина монастирями було використання його у християнських обрядах, зокрема, причасті.

Виноградарство давало ченцям змогу виробляти власне вино за оригінальними рецептами. Так, рецепт відомого у світі лікера "Шартрез" був подарований картезіанському монастирю Великої Шартрези у 1605 р. маршалом Франції Франсуа д'Естре. Через сто років аптекар зміг виготовити за ним "Рослинний еліксир Гранд Шартрез", який досі виробляють у головному монастирі картезіанців. Пізніше ченці розробили "Лікер здоров'я" ("Зелений Шартрез") і "Жовтий Шартрез". Ці всироби відрізняються дуже складною рецептурою -до їх складу входить 130 найменувань трав, винний спирт. Зберігався лікер у великих дубових бочках (найбільші і найкращі виготовлялися в Германії).

Відомими у світі є бенедиктин — лікер, виготовлений на основі місцевих трав у монастирі Св. Бенедикта у м. Фекам (Франція), а також шампанське, яке винайшов бенедиктинський чернець Дом П'єр Периньон в Орвільї (Франція). Останній розливав шампанське у товстостінні пляшки з "англійського скла" — особливо міцного, виготовленого з додаванням заліза і марганцю. Також П'єр Пери- ньон першим почав закріплювати корок мотузкою, просякнутою олією. Цікаво, що перша книга про виробництво шампанського була написана абатом Жаном Годино, каноніком Реймського собору.

У розвитку виноградарства і виноробства Бургундії (Франція) велику беззаперечну роль зіграли ченці-цистерціанці абатства Сіто, заснованого 1089 р. За їх статутом, кожен раз, як тільки число ченців перевищувало шістдесят, дванадцятеро з них змушені були покинути абатство для заснування нового монастиря. Ними купу

валися найкращі ділянки, на яких розбивалися виноградники. Так з'явилися перші "кло", що в перекладі означає "обгороджений простір".

Обсяги споживання вина були значними. Популярність у всьому західнохристиянському світі різні сорти вина стали набувати с

XIV ст., коли папський двір був перенесений до Авиньону. Так, у

XV ст.. наприклад, у м. Кремс (Австрія) споживалося на рік понад 180 літрів вина на душу населения.

Торгівля вином і вовняними тканинами, які вважалися предметами розкошу, приносили монастирям неабиякий прибуток.

Окремі монастирі спеціалізувалися на пивоварінні. Так, відомим у світі є пиво, щр виготовляють бельгійські ченці ордена трапістів. Свою броварню, перша згадка про яку зустрічається у документах 1240 р., створили ченці абатства Нотр-Дам поблизу м. Динант на р. Меузі.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші