Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Економіка та релігія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Промислове виробництво

Господарська діяльність монастирів відповідала аграрній формі розвитку економіки, і церковні установи посідали у сільськогосподарському виробництві важливе місце.

Однак економічна діяльність чернечих орденів у випадку необхідності здійснювалася і в інших сферах господарства, насамперед, у видобувній промисловості, у створенні мануфактурного виробництва, в організації робіт різного виду майстерень, у борошняній і виноробній промисловості тощо.

Особливістю формування середньовічного виробництва являлося створення на базі монастирів майстерень і мануфактур. На їх території знаходилися скляні, прядильні, шкіряні, фарбувальні майстерні. Там, де була можливість, при монастирях створювалися кузні. Так, картезіанці і цистерціанці спеціалізувалися на виробництві чавунних плит.

У науковій літературі наводяться приклади виробничої діяльності чернечих орденів. Так, ченці займалися видобутком вугілля в Шотландії, абатство Калрес у 1217 р. володіло 170 судами для експорту вугілля; орден премонстрантів розробляв поклади торфу; видобували мармур в Сен-Ремі в Беліьгії, свинець (у Фоунтені), сланець (в Орвалі), гіпс (біля Егбаль), квасці (біля Льєзької провінції). Розробка залізних руд здійснювалася у Вальдзассен, у Бретській долині, у Дофіні, у Шампані. При їх видобутку застосовувалася новітня на той час технологія — будувалися підземні штольні з дерев'яним кріпленням.

Також відбувалася розробка золотих і срібних копалень. Активно опановували видобуток і виплавку залізної руди з місцевої гірничої породи картезіанці у Франції. Вже у ХІІІ ст. у кількох кілометрах від монастиря Шартрез була споруджена доменна піч. Розвитку цього виробництва сприяла наявність лісових угідь, що дозволяло отримувати деревне вугілля, а також використання енергії вітру і гірських потоків. Виробництво занепало в XVIII ст., коли

виробництво деревного вугілля привело до масового винищення лісів, і король Людовик XV встановив обмеження на використання деревного вугілля в металургії.

Соляні копальні розроблялися у Сентонже, Оні у Франції, у Честері, Бартоні, Біркинхеді в Англії, Магдебурзі, Марлоу, Люнебурзі (у XIV ст.). Сіль ставала для абатств предметом експорту.

З історії орденів відомо, що ченці створювали промислові центри. Безпосередньо до виробничої діяльності відносяться дубильне, шкіряне і суконне виробництва. Картезіанці та цистерціанці спеціалізувалися на виробництві скла, вітражів, емалі. У цистерціанському абатстві св. Бернара, розташованому у м. Хемиксем (на півдні від Антверпена), у XIII ст. завдяки розробці глинистих ґрунтів Рупельстрику мали змогу виробляти цеглу. Ця цегла великих розмірів і з кількома отворами для полегшення випалювання мала назву "цегла святого Бернара". Вона використовувалася на будівництві церковних і цивільних споруд у Франції, Італії, Германії. Також ченці-цистерціанці виготовляли черепицю, майстерні з виробництва якої були майже в усіх їх абатствах.

Виробнича діяльність у цих сферах передбачала торгівлю виготовленою продукцією. Визначити обсяги реалізованої продукції на ринку вельми складно, але за непрямими даними можна судити, що у ряді видів продукції чернечі ордени були монополістами. Це стосується використання "цегли св. Бернара", будинків під цистерціанською черепицею.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші