Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Економіка та релігія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Релігійно-економічні настанови в ісламі

Джерелами норм господарського життя в ісламі є Коран, Сунна — збірка оповідань про дії та висловлювання Пророка Мухаммеда в конкретних ситуаціях, іджма — узгоджене рішення авторитетних осіб з обговорюваного питання, кіяс — судження і висновки на основі виявлених в Корані аналогічних ситуацій. До того ж, похідним від шаріату джерелом є фірмани — укази і розпорядження халіфів, а також кануни — закони.

Традиційно питання дозволеного і забороненого у житті й діяльності мусульман розглядаються у фікху (працях з ісламської юриспруденції), тафсирах (коментарях до Корану) і збірках хадисів (переказах про слова і дії Пророка Мухаммеда). Рішення по конкретних питаннях стосовно різних сторін життя, у тому числі й господарських, вироблені на основі фікху, містять фетви.

Розвиток ісламської науки у галузі законодавства (фікху) тривав довгий час — до ХІХ ст., коли відбувся занепад ісламського світу через колонізацію його територій.

З середини ХХ ст., із піднесенням національно-визвольного руху і руйнуванням колоніальної системи, активізувався розвиток ісламської науки, яка мала відповідати вимогам новітнього часу. Необхідно було привести діючий порядок господарювання у відповідність до норм ісламу, а також роз'яснити ці приписи так, щоб це відповідало інтересам мусульман, які проживають за межами ісламських держав.

Ісламські вчені повинні відповідати на величезний масив питань, які так чи інакше торкаються ведення господарської діяльності підприємцями та домогосподарствами. Ці роз'яснення стосуються виробництва, споживання, використання природних ресурсів, робочої сили, капіталу тощо. При цьому проблеми, що виникають у мусульман в економічно розвинутих країнах, відрізняються від проблем мусульман-мешканців країн "третього світу".

Шейх Ю. Кардаві виділяв серед сучасних дослідників ісламу дві групи. Представники першої підлаштовують норми ісламу під західні цінності й традиції. Представники другої групи вважають за необхідне буквально слідувати тексту Корана і Сунни. Юсуф Кардаві вважає помилковими обидві точки зору, оскільки, по-перше, Іслам посланий Аллахом не для того, щоб прилаштовуватися, і не може Господь людей підкорятися людям, а по-друге, неправильним також бездумне слідування Корану.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси